Roger Tsien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roger Tsien

Roger Yonchien Tsien (chin. upr. 钱永健, chin. trad. 錢永健, pinyin Qián Yǒngjiàn; ur. 1 lutego 1952 w Nowym Jorku) – amerykański biochemik chińskiego pochodzenia.

Studiował chemię i fizykę na Uniwersytecie Harvarda, studia ukończył (z wyróżnieniem) w 1972 roku. Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Cambridge, w latach 1982-1989 pracował na University of California, Berkeley, zaś od 1989 roku jest profesorem na Wydziale Chemii i Biochemii University of California, San Diego.

W latach 90. XX wieku rozpoczął badania nad białkiem GFP, wyizolowanym z meduzy Aequorea victoria. Jego badania pozwoliły na poznanie mechanizmu filuorescencji, a dzięki temu na uzyskanie białek fluoryzujących w innych kolorach, które mogły być stosowane jako znaczniki w bardziej złożonych procesach[1].

W 2004 roku został wyróżniony Nagrodą Wolfa w dziedzinie medycyny.

W 2008 roku został, wspólnie z Osamu Shimomura i Martinem Chalfie uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie białka zielonej fluorescencji.

Przypisy

  1. Paweł Wernicki: Roger Y.Tsien – biochemik, który poszerzył paletę barw. Serwis PAP Nauka w Polsce, 8 października 2008. [dostęp 8 października 2008].