Przejdź do zawartości

Roget’s Thesaurus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roget’s Thesaurus
Dr Roget’s Thesaurus of English Words and Phrases classified and arranged to facilitate the Expression of Ideas and assist in Literary Composition
Autor

Peter Mark Roget

Tematyka

słownik

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Londyn

Język

angielski

Data wydania

1852

Wydawca

Longmans

Roget’s Thesaurus, pełny tytuł: Dr Roget’s Thesaurus of English Words and Phrases classified and arranged to facilitate the Expression of Ideas and assist in Literary Compositionsłownik języka angielskiego opracowany przez Petera Marka Rogeta, sporządzony na zasadzie grupowania synonimów, opublikowany po raz pierwszy w 1852 r. i ze zmianami publikowany aż do dziś. Jest pierwszym słownikiem, który obejmuje sieć semantyczną całego języka[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wydanie słownika ukazało się w nakładzie 1000 egzemplarzy i okazało się sukcesem; za życia autora wyszło 28 wydań tezaurusa. Roget pracował nad poprawkami do słownika aż do samej śmierci w 1869 roku. Dalsze prace nad słownikiem, jak i jego wydaniem, wykonywali jego syn i wnuk, a w 1953 r. został on sprzedany Longmanowi[2].

Idea i sposób prezentacji słownictwa[edytuj | edytuj kod]

Słownik Rogeta był pierwszym nowoczesnym tezaurusem, w którym słowa są przedstawione odbiorcy nie w kolejności alfabetycznej, a tematycznej. W pierwszym wydaniu Roget’s Thesaurus słowa zostały podzielone na sześć podstawowych grup: pojęcia abstrakcyjne, kosmos, świat materialny, intelekt, wola i moralność[3]. Każda kategoria zawiera podzbiory, które składają się na 1000 kategorii semantycznych. Założeniem autora słownika było przedstawienie i uporządkowanie słownictwa nie według sztucznych kategorii, a idei, jaką wyraża. Roget przyjął podział podobny, jak w klasyfikacji botanicznej i zoologicznej. Uważał on, że przyjęty model jest intuicyjny, mimo to zaopatrzył swój leksykon w krótki indeks alfabetyczny. Dopiero jego syn John Lewis Roget rozwinął indeks jako jedną z zasadniczych części słownika. W obecnych wydaniach spis alfabetyczny zajmuje tyle samo miejsca, ile klasyfikacja tematyczna[3].

Ograniczenia tezaurusa[edytuj | edytuj kod]

Tezaurus Rogeta nie zawiera definicji słów. Nie klasyfikuje on również słów pod względem stylistycznym poszczególnych leksemów, ponadto ograniczony jest do najczęściej pojawiających się leksemów[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A History of Roget’s Thesaurus: Origins, Development, and Design. [w:] Oxford Scholership [on-line]. [dostęp 2017-06-21]. (ang.).
  2. The story of Peter Mark Roget and his Thesaurus.. [w:] History House [on-line]. [dostęp 2017-06-21].
  3. a b c Crystal 1995 ↓, s. 158.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]