Roh Moo-hyun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roh Moo-hyun
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 września 1946
bonghamaeul

Data i miejsce śmierci

23 maja 2009
Yangsan

9. Prezydent Republiki Korei
Okres

od 25 lutego 2003
do 25 lutego 2008

Poprzednik

Kim Dae-jung

Następca

Lee Myung-bak

podpis
Odznaczenia
Wielki Mistrz Wielkiego Orderu Mugunghwy (Korea Pd.) Wielki Mistrz Orderu Zasługi Cywilnej (Korea Pd.) Wielki Mistrz Orderu Zasługi Wojskowej (Korea Pd.) Wielki Mistrz Orderu Zasługi przez Służbę (Korea Pd.) Wielki Mistrz Orderu Zasługi dla Bezpieczeństwa Narodowego (Korea Pd.) Wielki Mistrz Orderu za Zasługi w Służbie Dyplomatycznej (Korea Pd.) Wielki Mistrz Orderu za Zasługi w Służbie Przemysłowej (Korea Pd.) Wielki Mistrz Orderu za Zasługi w Służbie Społecznej (Korea Pd.) Wielki Mistrz Orderu za Zasługi w Kulturze (Korea Pd.) Order Słonia (Dania) Wielki Łańcuch Orderu Zasługi Cywilnej (Hiszpania) Order Orła Białego

Roh Moo-hyun (No Mu Hion), (kor. 노무현, ur. 1 września 1946 w Gimhae w prowincji Gyeongsang Południowy, zm. 23 maja 2009 w Yangsan) – polityk Korei Południowej, prezydent Republiki Korei od 25 lutego 2003 do 25 lutego 2008.

W latach 80. XX wieku, będąc jeszcze na studiach, uczestniczył w ruchu demokratycznej opozycji i aktywnie protestował przeciwko dyktaturze wojskowej gen. Chun Doo-hwana. W okresie prezydentury podtrzymywał słoneczną politykę zbliżenia z Koreą Północną.

W 2004 prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Orderem Orła Białego.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

23 maja 2009 w czasie wędrówki w górach popełnił samobójstwo, skacząc w przepaść o głębokości 20–30 metrów. Były szef jego kancelarii, Mun Jae-in, poinformował, iż były prezydent zostawił krótki list pożegnalny dla członków swojej rodziny. Jego treść została opublikowana i wskazuje, iż głównym motywem odebrania sobie życia była choroba, która – jak napisał w swym pożegnaniu – sprawiała, iż nie mógł już czytać ani pisać i stawał się tylko obciążeniem dla innych. Wielu komentatorów wiązało jednak jego śmierć z zarzutami o korupcję wysuwanymi wobec niego i członków jego rodziny[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ex-S Korea leader 'kills himself'. BBC News, 2009-05-23. [dostęp 2009-05-23].