Przejdź do zawartości

Rojnik morfeusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rojnik morfeusz
Heteropterus morpheus
(Pallas, 1771)
Ilustracja
Imago
Ilustracja
Imago. Charakterystyczny czarny wierzch i kontrastowy spód.
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

powszelatkowate

Rodzaj

Heteropterus

Gatunek

rojnik morfeusz

Rojnik morfeusz (Heteropterus morpheus) – motyl dzienny z rodziny powszelatkowatych (Hesperiidae). Zamieszkuje wschodnią, środkową Europę oraz teren od Rosji po Koreę[1]. W Polsce nieliczny, choć zaobserwowano wzrost populacji, występuje we wschodniej i zachodniej Polsce[1].

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Spotykany od Pirenejów przez wschodnią i środkową Europę, Syberię i Koreę[1]. W Polsce zamieszkuje wschodnią, południowo-wschodnią i północno-wschodnią Polskę oraz całą zachodnią Polskę - od Bielska-Białej, przez Wrocław, Poznań, aż do Szczecina[1].

Wygląd i stadia rozwojowe

[edytuj | edytuj kod]

Rozpiętość skrzydeł: 32-36 mm[1]

Wierzch skrzydeł czarny, z przodu przedniego skrzydła kilka drobnych, nieregularnych żółtych plamek (u niektórych osobników może być ich więcej i mogą być wyraźniejsze)[1]. Spód żółty z trzema rzędami białych, owalnych plamek w czarnych obwódkach[1].

Lot charakterystyczny, podskakujący[1].

Białe, półkuliste, delikatnie spłaszczone z lekkim żeberkowaniem (wgłębienia w chorionie - powierzchni jaja)[1].

Gąsienica

[edytuj | edytuj kod]

Jasnozielona, na bokach białawe kreski i ciemnozielona linia na grzbiecie[1]. Czarna lub czarnobrunatna głowa z żółtymi paskami[1].

Poczwarka

[edytuj | edytuj kod]

Jasnozielona, wysmukła z białymi pasami po bokach i ciemnozieloną linią na grzbiecie[1]. Głowa z dużym kolcem[1].

Tryb życia

[edytuj | edytuj kod]

Pojawia się w jednym pokoleniu, od 2 dekady czerwca do 3 dekady sierpnia[1]. Jaja składane są pojedynczo lub w małych grupach na wierzchu rośliny pokarmowej[1]. Gąsienica żyje na trzcinniku lancetowatym, trzęślicy modrej i trzcinie, z czego preferuje nasadę blaszki liściowej[1]. Przebywa ona w rurkowatym oprzędzie w zwiniętym liściu, w którym przepoczwarza się na wiosnę[1]. Dorosły osobnik odwiedza bagienne rośliny np. ostrożenia błotnego, miętę nadwodną, sadźca konopiastego i bukwicę lekarską[1]. Przebywa też na wilgotnej glebie[1].

Biotop

[edytuj | edytuj kod]

Torfowiska niskie, podmokłe łąki trzęślicowe, wilgotne polany i przydroża w olsach oraz trzcinowiska i turzycowiska[1].

Ochrona i zagrożenia

[edytuj | edytuj kod]

W Polsce gatunek ten nie jest zagrożony, a w ostatnich latach zaobserwowano nawet wzrost populacji[1]. Mimo to zagrożone są środowiska jego występowania[1]. Żeby utrzymać gatunek, konieczna jest ochrona środowisk bagiennych[1]. W Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce gatunek jest uznawany za bliski zagrożenia - NT (Near threatened)[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x Jarosław Buszko, Janusz Masłowski, Motyle dzienne Polski: Lepidoptera: Hesperioidea, Papilionoidea, Wyd. 2, Nowy Sącz: Wydawnictwo "Koliber", 2015, s. 33, ISBN 978-83-930500-9-3 [dostęp 2024-01-02].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]