Rojst (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rojst
Gatunek sensacyjny, kryminalny
Kraj produkcji  Polska
Oryginalny język polski
Główne role Andrzej Seweryn
Dawid Ogrodnik
Magdalena Różczka
Łukasz Simlat
Zofia Wichłacz
Magdalena Walach
Ireneusz Czop
Liczba odcinków 11
Liczba serii 2
Produkcja
Produkcja Showmax
Studio Filmowe „Kadr”
Netflix
Reżyseria Jan Holoubek
Scenariusz Jan Holoubek, Kasper Bajon
Muzyka Jan Komar
Małgorzata Penkalla
Zdjęcia Bartłomiej Kaczmarek
Artur Reinhart
Scenografia Marek Warszewski
Anna Marzęda
Wytwórnia Showmax (seria 1)
Netflix (seria 2)
Czas trwania odcinka 51–60 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Showmax
Pierwsza emisja 19 sierpnia 2018 – nadal

Rojst – polski serial sensacyjno-kryminalny w reżyserii Jana Holoubka. Pierwsza seria, wyprodukowana przez Showmax oraz Studio Filmowe „Kadr”, emitowana była na platformie internetowej Showmax od 19 sierpnia 2018 do 14 września 2018[1], a od 21 grudnia 2019 dostępna jest na platformie Netflix. Druga seria, zatytułowana Rojst ’97, została udostępniona w całości na Netfliksie 7 lipca 2021[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się w niewymienionym z nazwy mieście wojewódzkim w zachodniej Polsce.

Słowo rojst oznacza bagno. Tytułowym bagnem jest bowiem cały świat pokazany w serialu. Bohaterowie z różnych przyczyn grzęzną w paraliżującym ich życie systemie. Szara rzeczywistość przypomina podmokłe grzęzawisko – „im więcej nieprzemyślanych ruchów wykonujesz, tym głębiej możesz się zapaść”.

Seria I[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 1984, ponury czas PRL-u, pomiędzy zniesieniem stanu wojennego a rozpoczęciem obrad Okrągłego Stołu.

W lesie, na usytuowanym na obrzeżach miasta osiedlu Gronty, dochodzi do podwójnego, brutalnego morderstwa młodej prostytutki i towarzysza Grochowiaka – miejscowego działacza komunistycznego. Milicji Obywatelskiej dość szybko udaje się wytypować oraz ująć sprawcę. W tym samym czasie ma również miejsce samobójstwo pary nastolatków: dziewczyny (córki jednego z opozycjonistów) i chłopaka. Nieoficjalne śledztwo podejmują dwaj dziennikarze regionalnej gazety „Kurier Wieczorny”: doświadczony Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) oraz początkujący Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), który niedawno przeprowadził się z Krakowa z ciężarną żoną (Zofia Wichłacz). Dziennikarze, badając te sprawy, docierają do sieci lokalnych powiązań, pomiędzy światem przestępczym a przedstawicielami władzy i wymiaru sprawiedliwości. W tle przewija się historia tych ziem z pierwszych lat powojennych.

Seria II (Rojst’97)[edytuj | edytuj kod]

Latem 1997 roku południowy zachód Polski nawiedziła „powódź tysiąclecia”. W jej wyniku pęka jeden z wałów przeciwpowodziowych. Woda zalewa część miasta oraz las na Grontach, odsłaniając zakopane w nim ludzkie szczątki. Odnalezione zostaje tam również ciało nastoletniego Daniela Gwitta, który szybko uznany zostaje za przypadkową ofiarę żywiołu. Śledztwo w sprawie śmierci chłopca prowadzą: sierżant Anna Jass (Magdalena Różczka) – tymczasowo delegowana policjantka z Warszawy – oraz miejscowy policjant starszy sierżant Adam Mika (Łukasz Simlat). W tym samym czasie do miasta wraca Piotr Zarzycki, aby objąć funkcję redaktora naczelnego „Kuriera Wieczornego”. Witold Wanycz powraca wspomnieniami do wydarzeń na Grontach sprzed ponad 50 lat, których był uczestnikiem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Obie serie[edytuj | edytuj kod]

Seria I[edytuj | edytuj kod]

Seria II (Rojst’97)[edytuj | edytuj kod]

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Premiera serii Finał serii Platforma
1. 1–5 (5) 19 sierpnia 2018 14 września 2018 Showmax
2. 6–11 (6) 7 lipca 2021 Netflix

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Jeden odcinek produkcji kosztował około 1,5 mln złotych[3].

Zdjęcia do serialu powstawały m.in. w[4]:

Reakcja na serial[edytuj | edytuj kod]

Portal telemagazyn.pl przyznał serialowi ocenę 8/10[5]. Portal onet.pl w swojej recenzji w dziale kultura pochwalił serial za realizm w oddaniu klimatu lat 80[6].

Utwory muzyczne wykorzystane w serialu[edytuj | edytuj kod]

W warstwie muzycznej serialu wykorzystano między innymi utwory: zespołu Rezerwat (Zaopiekuj się mną), Andrzeja Rybińskiego (Nie liczę godzin i lat), Klaus Mitffoch (Strzeż się tych miejsc), Krystyny Prońko (Jesteś lekiem na całe zło), Andrzeja Zauchy (Wymyśliłem Ciebie), zespołu Bank (Psychonerwica), A_GIM i Moniki Brodki (Wszystko czego dziś chcęcover utworu Izabeli Trojanowskiej), Maanam (Boskie Buenos), Perfect (Coś dzieje się w mej biednej głowie), Sztywny Pal Azji (Wieża radości, Wieża samotności), Kryzys (Święty szczyt), Republika (Sexy Doll)[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Rojst[edytuj | edytuj kod]

Rojst '97[edytuj | edytuj kod]