Przejdź do zawartości

Rojst (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rojst
Gatunek

sensacyjny, kryminalny

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Główne role

Andrzej Seweryn
Dawid Ogrodnik
Magdalena Różczka
Łukasz Simlat
Zofia Wichłacz
Magdalena Walach
Ireneusz Czop

Liczba odcinków

17

Liczba serii

3

Produkcja
Produkcja

Showmax
Studio Filmowe „Kadr”
Netflix

Reżyseria

Jan Holoubek

Scenariusz

Jan Holoubek, Kasper Bajon

Muzyka

Jan Komar
Małgorzata Penkalla

Zdjęcia

Bartłomiej Kaczmarek
Artur Reinhart

Scenografia

Marek Warszewski
Anna Marzęda

Wytwórnia

Showmax (seria 1)
Netflix (serie 2–3)

Czas trwania odcinka

51–60 minut

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Polska

Data premiery

2018

Stacja telewizyjna

Showmax

Pierwsza emisja

19 sierpnia 2018

Lata emisji

2018–2024

Rojst – polski serial sensacyjno-kryminalny w reżyserii Jana Holoubka. Pierwsza seria, wyprodukowana przez Showmax oraz Studio Filmowe „Kadr”, emitowana była na platformie internetowej Showmax od 19 sierpnia 2018 do 14 września 2018[1], a od 21 grudnia 2019 dostępna jest na platformie Netflix. Druga seria, zatytułowana Rojst ’97, została udostępniona w całości na Netfliksie 7 lipca 2021[2], zaś premiera trzeciej odbyła się 28 lutego 2024[3][4].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się w niewymienionym z nazwy mieście wojewódzkim w zachodniej Polsce.

Słowo rojst oznacza zbiorowisko roślinnych terenów podmokłych, występujące głównie na Litwie; miejsce podmokłe, niskie i bagniste. Tytułowym bagnem jest bowiem cały świat pokazany w serialu. Bohaterowie z różnych przyczyn grzęzną w paraliżującym ich życie systemie. Szara rzeczywistość przypomina podmokłe grzęzawisko – „im więcej nieprzemyślanych ruchów wykonujesz, tym głębiej możesz się zapaść”.

Seria I[edytuj | edytuj kod]

Jest końcówka 1984 roku, ponury okres PRL, pomiędzy zniesieniem stanu wojennego a rozpoczęciem obrad Okrągłego Stołu.

W lesie, na usytuowanym na obrzeżach miasta osiedlu Gronty, dochodzi do podwójnego, brutalnego morderstwa młodej prostytutki i towarzysza Grochowiaka – miejscowego działacza komunistycznego (PZPR). Milicji Obywatelskiej dość szybko udaje się wytypować oraz ująć sprawcę. W tym samym czasie ma również miejsce samobójstwo pary nastolatków: dziewczyny (córki jednego z opozycjonistów) i chłopaka. Nieoficjalne śledztwo podejmują dwaj dziennikarze regionalnej gazety „Kurier Wieczorny”: doświadczony Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) oraz początkujący Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), który niedawno przeprowadził się z Krakowa z ciężarną żoną (Zofia Wichłacz). Dziennikarze, badając te sprawy, docierają do sieci lokalnych powiązań, pomiędzy światem przestępczym a przedstawicielami władzy i wymiaru sprawiedliwości. W tle przewija się historia tych ziem z pierwszych lat podrugowojennych.

Seria II (Rojst ’97)[edytuj | edytuj kod]

Latem 1997 roku południowy zachód Polski nawiedziła „powódź tysiąclecia”. W jej wyniku pęka jeden z wałów przeciwpowodziowych. Woda zalewa część miasta oraz las na Grontach, odsłaniając zakopane w nim ludzkie szczątki. Odnalezione zostaje tam również ciało nastoletniego Daniela Gwitta, który szybko uznany zostaje za przypadkową ofiarę żywiołu. Śledztwo w sprawie śmierci chłopca prowadzą: sierżant Anna Jass (Magdalena Różczka) – tymczasowo delegowana policjantka z Warszawy – oraz miejscowy policjant starszy sierżant Adam Mika (Łukasz Simlat). W tym samym czasie do miasta wraca Piotr Zarzycki, aby objąć funkcję redaktora naczelnego „Kuriera Wieczornego”. Witold Wanycz powraca wspomnieniami do wydarzeń na Grontach sprzed ponad 50 lat, których był uczestnikiem.

Seria III (Rojst Millenium)[edytuj | edytuj kod]

Jesień 1999 roku. W przeddzień przejścia na emeryturę starszy sierżant Adam Mika próbuje rozwiązać sprawę romskiej dziewczyny, domniemanej ofiary uprowadzenia. Tymczasem w mieście pojawia się jego dawna znajoma, sierżant Anna Jass, która trafia do miejscowego szpitala po nieudanej akcji policji zakończonej strzelaniną. Jass dzięki swojemu romskiemu pochodzeniu nawiązuje kontakt z poszkodowaną i angażuje się w wyjaśnienie sprawy. Na tym jednak się nie kończy. W międzyczasie dochodzi do zaginięcia Wandy, córki redaktora Zarzyckiego. Dręczona wyrzutami sumienia z powodu śmierci matki Wandy sierżant Jass decyduje się pomóc w odnalezieniu zaginionej. W dniu swoich urodzin zamordowany zostaje kierownik hotelu Centrum (Piotr Fronczewski / Filip Pławiak). W tle jego tragicznej śmierci przewija się sprawa tajemniczego listu sprzed 30 lat adresowanego do redaktora Wanycza oraz historia syna kierownika, którego poszukuje tajemniczy przybysz, Stefan Jassijej (Janusz Gajos / Tomasz Schuchardt). Podczas wykopalisk na Grontach odnalezione zostają zwłoki młodej Polki. Pomimo dowodów, iż kobieta zginęła w latach 60., miejscowa prokuratura nagłaśnia sprawę przedstawiając ją jako ofiarę zbrodni nazistowskich. Asesor Kinga Matwiejska (Marianna Gierszewska) wraz z sierżantem Małeckim (Michał Pawlik) prowadzą własne śledztwo w tej sprawie.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Seria I[edytuj | edytuj kod]

Seria II (Rojst ’97)[edytuj | edytuj kod]

Seria III (Millenium)[edytuj | edytuj kod]

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Premiera serii Finał serii Platforma
1. 1–5 (5) 19 sierpnia 2018 14 września 2018 Showmax
2. 6–11 (6) 7 lipca 2021 Netflix
3. 12–16 (6) 28 lutego 2024[5][3]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Jeden odcinek produkcji kosztował około 1,5 mln złotych[6].

Zdjęcia do serialu powstawały m.in. w[7]:

Reakcja na serial[edytuj | edytuj kod]

Portal telemagazyn.pl przyznał serialowi ocenę 8/10[8]. Portal onet.pl w swojej recenzji w dziale kultura pochwalił serial za realizm w oddaniu klimatu lat 80 XX w.[9]

Utwory muzyczne wykorzystane w serialu[edytuj | edytuj kod]

W warstwie muzycznej serialu wykorzystano między innymi utwory: zespołu Rezerwat (Zaopiekuj się mną), Andrzeja Rybińskiego (Nie liczę godzin i lat), Klaus Mitffoch (Strzeż się tych miejsc), Krystyny Prońko (Jesteś lekiem na całe zło), Dżambli (Wymyśliłem Ciebie), Banku (Psychonerwica), A_GIM i Moniki Brodki (Wszystko czego dziś chcęcover utworu Izabeli Trojanowskiej), Maanam (Boskie Buenos), Perfect (Coś dzieje się w mej biednej głowie), Sztywny Pal Azji (Wieża radości, Wieża samotności), Kryzys (Święty szczyt), Republika (Sexy Doll)[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marta Bratkowska: Rojst: witajcie w polskim bagnie. Seweryn, Ogrodnik, Wichłacz w nowym serialu Showmaxa, wyborcza.pl.
  2. Rojst ’97 – zwiastun i data premiery! Kiedy zobaczymy nowe odcinki? [online], serialowa.pl, 10 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-10] (pol.).
  3. a b „Rojst Millenium” w Netfliksie od 28 lutego. Jest pierwsza zapowiedź [online], swiatseriali.interia.pl [dostęp 2024-01-05] (pol.).
  4. Ogłoszono datę premiery serialu “Rojst Millenium”, trzeciej części kultowej trylogii Netfliksa [online], rmfclassic.pl [dostęp 2024-01-05] (pol.).
  5. Trzecia część kultowej trylogii Netfliksa. Ogłoszono datę premiery „Rojst Millenium” [online], www.pap.pl [dostęp 2024-01-05].
  6. Patryk Pallus: Showmax nakręcił mroczny serial z ogromnym budżetem. „Rojst” zadebiutuje w niedzielę. [dostęp 2018-08-25].
  7. Katarzyna Pachelska, Serial Rojst na Showmax: Katowice zagrały miasto z lat 80 XX w. Zdjęcia powstawały też w Raciborzu i Zabrzu, „Dziennikzachodni.pl” [dostęp 2018-09-18] (pol.).
  8. Krzysztof Połaski: Rojst. Martwe prostytutki i działacze partyjni, ubecy i przeboje lat 80., czyli serialowa petarda od Showmax. Netflix, HBO i Canal+ mają konkurencję. telemagazyn.pl. [dostęp 2018-08-25].
  9. Katarzyna Czajka: Rojst: codzienność lat 80.. onet.pl. [dostęp 2018-08-25].
  10. „Rojst” na Showmax: Jakie rockowe polskie utwory z lat 80. trafiły na soundtrack z serialu? [online], Rojst: muzyka, piosenki z serialu Showmax, rockowe utwory [dostęp 2018-09-19] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]