Rok Wiary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rok Wiary
Rok wiary.jpg
Data ogłoszenia 11 października 2012
Miejsce ogłoszenia  Watykan
przez Benedykta XVI
Data zakończenia 24 listopada 2013
Miejsce zakończenia  Watykan
przez Franciszka

Rok Wiary – okres w Kościele katolickim rozpoczynający się 11 października 2012 roku, w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, a kończący w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, 24 listopada 2013 roku. W dzień rozpoczęcia minęło także 20 lat od opublikowania przez Jana Pawła II Katechizmu Kościoła Katolickiego[1] i obradował Synod Biskupów nad kwestią nowej ewangelizacji.

Ogłoszony został przez papieża Benedykta XVI w liście apostolskim w formie motu proprio Porta fidei[2] wydanym 11 października 2011 roku.

Cele i znaczenie[edytuj | edytuj kod]

W założeniu papieża Rok wiary miał być zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia do Chrystusa, zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Powinien był również wyrazić wspólne zobowiązanie do ponownego odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które znajdują się w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Katechizm ma być też prawdziwym narzędziem wspierania w wierze, zwłaszcza dla tych, którzy troszczą się o wychowanie chrześcijan.

Papież zaznaczał, aby ten Rok rozbudził w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją, by bardziej celebrować wiarę w liturgii, zwłaszcza Eucharystii. Jednocześnie pragnął, żeby świadectwo życia ludzi wierzących było coraz bardziej wiarygodne. Zdaniem papieża zwłaszcza w tym Roku każdy wierzący powinien był ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary[2].

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Rok Wiary jest symbolizowany przez logo pokazane w górnej części tego artykułu oraz przez mozaikę Pantokratora pochodzącą z sycylijskiej katedry w Cefalù[3].

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Jan Paweł II: Fidei depositum (łac.). [dostęp 2012-04-10].
  2. a b Benedykt XVI: Porta fidei. [dostęp 2012-04-10].
  3. Ks. Michał Janocha: Pantokrator z Cefalù. archidiecezja.warszawa.pl. [dostęp 2013-07-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]