Rok szkolny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rok szkolny – umowna miara czasu trwania nauki i zajęć w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, obejmująca rok począwszy od oznaczonego miesiąca, np. od września. W szkołach wyższych nosi nazwę roku akademickiego.

Polska[edytuj]

W Polsce, zgodnie z brzmieniem ustawy o systemie oświaty[1], rok szkolny we wszystkich szkołach i innych placówkach oświatowych rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy 31 sierpnia następnego roku, co oznacza, że liczy tyle dni, ile rok kalendarzowy. Od roku szkolnego 1975/76 do roku szkolnego 1980/81 początek roku następował po 20 sierpnia, choć uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce około 1 września.

Pojęcie roku szkolnego jest często mylone z pojęciem czasu trwania zajęć szkolnych (opisanego poniżej). W mowie potocznej terminy te są rzadko rozróżniane.

Rok szkolny dzieli się na semestry.

Czas trwania zajęć szkolnych[edytuj]

Czas trwania zajęć szkolnych, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego[2], w szkołach (z wyjątkami) zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym dniu września, a kończą w ostatni piątek czerwca[2]. Wyjątkiem był rok szkolny 2010/2011, wtedy zakończył się w środę 22 czerwca, ze względu na święto Bożego Ciała w dniu 23 czerwca.

Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek, sobotę lub niedzielę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września[2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Art. 63 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156)
  2. a b c Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2010 r. Nr 186, poz. 1245)
Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.