Rok wiary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rok Wiary
Rok wiary.jpg
Data ogłoszenia 11 października 2012
Miejsce ogłoszenia  Watykan
przez Benedykta XVI
Data zakończenia 24 listopada 2013
Miejsce zakończenia  Watykan
przez Franciszka

Rok Wiary – okres w Kościele katolickim rozpoczynający się 11 października 2012 roku, w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, a kończący w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, 24 listopada 2013 roku. W dzień rozpoczęcia minęło także 20 lat od opublikowania przez Jana Pawła II Katechizmu Kościoła Katolickiego[1] i obradował Synod Biskupów nad kwestią nowej ewangelizacji.

Ogłoszony został przez papieża Benedykta XVI w liście apostolskim w formie motu proprio Porta fidei[2] wydanym 11 października 2011 roku.

Cele i znaczenie[edytuj | edytuj kod]

W założeniu papieża Rok wiary miał być zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia do Chrystusa, zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Powinien był również wyrazić wspólne zobowiązanie do ponownego odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które znajdują się w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Katechizm ma być też prawdziwym narzędziem wspierania w wierze, zwłaszcza dla tych, którzy troszczą się o wychowanie chrześcijan.

Papież zaznaczał, aby ten Rok rozbudził w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją, by bardziej celebrować wiarę w liturgii, zwłaszcza Eucharystii. Jednocześnie pragnął, żeby świadectwo życia ludzi wierzących było coraz bardziej wiarygodne. Zdaniem papieża zwłaszcza w tym Roku każdy wierzący powinien był ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary[2].

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Rok Wiary jest symbolizowany przez logo pokazane w górnej części tego artykułu oraz przez mozaikę Pantokratora pochodzącą z sycylijskiej katedry w Cefalù[3].

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Paweł II: Fidei depositum (łac.). [dostęp 2012-04-10].
  2. a b Benedykt XVI: Porta fidei (pol.). [dostęp 2012-04-10].
  3. Ks. Michał Janocha: Pantokrator z Cefalù. archidiecezja.warszawa.pl. [dostęp 2013-07-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]