Przejdź do zawartości

Rokicie (Łódź)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rokicie
osiedle Łodzi
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miasto

Łódź

Dzielnica

Górna

SIMC

0958200

Strefa numeracyjna

42

Kod pocztowy

91-xxx

Tablice rejestracyjne

EL

Plan Rokicia
Plan Rokicia
Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Rokicie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rokicie”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rokicie”
Ziemia51°43′40″N 19°25′56″E/51,727820 19,432099

Rokicie – dawna wieś należąca do ekonomii pabianickiej, stanowiącej do 1793 roku własność kanoników kapituły krakowskiej. Obecnie osiedle administracyjne (jednostka pomocnicza gminy) nr 28 oraz obszar SIM w południowo-zachodniej części Łodzi, w dawnej dzielnicy) Górna, zamieszkiwane przez 17 865 osób[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś kapituły katedralnej krakowskiej w powiecie brzezińskim województwa łęczyckiego w końcu XVI wieku[2].

Część północno-wschodnia historycznego Rokicia jest obecnie wchłonięta przez zabudowę miejską – osiedla Obywatelska, Nowe Rokicie, część Kuraku. Część południowa to obecnie jedno z popularnych w Łodzi osiedli mieszkaniowych, na którego terenie dominują domki jednorodzinne. Z każdym rokiem zwiększa się liczba mieszkańców, determinowana panującą na osiedlu ciszą i spokojem. Znajdująca się tutaj roślinność, okoliczny lasek i mało ruchliwe uliczki, które umożliwiają czynny wypoczynek. Przy zbiegu ulic Zwrotnikowej oraz św. Franciszka powstała ogrodzona siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw dla dzieci.

Osiedle znajduje się blisko centrum miasta, do którego można dojechać autobusami linii 63 w kierunku ul.Pabianickiej oraz 77 przez aleję Jana Pawła II do dworca Łódź Fabryczna. Na terenie osiedla znajduje się także przystanek kolejowy Łódź Pabianicka. Główne drogi wylotowe z osiedla prowadzą przez ul. Nowe Sady do ul. Obywatelskiej oraz przez ul. Zamojską, Prądzyńskiego do ul. Pabianickiej. Uliczki osiedla zostały w 2005 roku skanalizowane, a na niektórych ułożono kostkę brukową, wzorem ul. Piotrkowskiej (ul. Szkoły Orląt, Arabska, Błędowska, Libijska, Kaktusowa, Kawowa). Na terenie osiedla znajduje się sieć sklepików osiedlowych, salon masażu, fryzjer, solarium oraz Szkoła Podstawowa 138 (ul. św. Franciszka 53) z orlikiem i boiskiem do gry w koszykówkę, która od 2018 roku przejęła także budynek po gimnazjum przy Dubois 7/9 i jest jedną z nielicznych szkół dwubudynkowych w Łodzi.

Na wcześniej niezagospodarowanych terenach osiedla powstaje zabudowa wielorodzinna: domy szeregowe na nowo utworzonej ul. Daktylowej, „Lawendowe Osiedle” przy ul. Zamojskiej oraz „Apartamenty nad Jasieniem” przy ul. św. Franciszka.

Granice[edytuj | edytuj kod]

W granicach osiedla administracyjnego Rokicie położone są dwa obszary SIM: Rokicie i Nowe Rokicie.

Granice obszaru SIM i osiedla administracyjnego
granica sąsiadujące obszary SIM ulice lub inne sąsiadujące osiedla administracyjne ulice lub inne
północ Nowe Sady i Lublinek (Łódź Polesie), Nowe Rokicie, Kurak Lazurowa, rz. Jasień Stare Polesie i Lublinek-Pienista (Łódź Polesie) Wróblewskiego, linia kolejowa Łódź Kaliska - Łódź Chojny, Lazurowa, rz. Jasień, Prądzyńskiego
wschód Ruda Pabianicka Pabianicka, linia kolejowa Łódź Kaliska-Łódź Chojny Górniak, Piastów-Kurak Politechniki, Pabianicka
południe Chocianowice Pabianicka rz. Ner Nad Nerem, Lublinek-Pienista (Łódź Polesie) Pabianicka, rz. Ner
zachód rz. Ner, Prądzyńskiego, rz. Jasień rz. Ner, Prądzyńskiego, rz. Jasień

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku XIX wieku zabudowania wsi Rokicie ciągnęły się wzdłuż obecnej ul. Obywatelskiej, od Rejtana do Laskowickiej, natomiast należące do wsi grunty orne i lasy sięgały na południe do rzeki Olechówki. Od końca XIX wieku wieś ulegała systematycznej urbanizacji. Jej osią była ulica Pabianicka, gdzie powstały pierwsze zakłady przemysłowe:

  • w 1874 cegielnia maszynowa i młyn parowy Ottona Krauze przy Pabianickiej 62; obecnie nie istnieje, rejon obecnego ronda Lotników Lwowskich
  • ok. 1890 przędzalnia, tkalnia, apretura i farbiarnia wełny Ferdynanda Koeniga przy ul. Pabianickiej 49; ostatnie budynki oraz pomieszczenie kotła z kominem zostały wyburzone w 1965; obszar pomiędzy ul. Tagore a parkiem Sielanka.

Rokicie włączono w granice administracyjne Łodzi w trzech ratach: w 1907, w 1915 oraz 1940/1946.

Adres Rady Osiedla[edytuj | edytuj kod]

Łódź, ul. Cieszkowskiego 7

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tabela Nr 13 do Uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16 stycznia 2014 r.
  2. Województwo sieradzkie i województwo łęczyckie w drugiej połowie XVI wieku. Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 1998, s. 68.