Roksolana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roksolana
Hürrem
Roksolana
Data i miejsce urodzenia 1505
Rohatyn
Imię i nazwisko przy narodzeniu Aleksandra Lisowska
Data i miejsce śmierci 15 kwietnia 1558
Konstantynopol
Miejsce spoczynku Meczet Sulejmana
Narodowość ruska
Wyznanie prawosławie, islam
Małżeństwo Sulejman Wspaniały
Dzieci Mehmed
Mihrimah
Abdullah
Selim II
Bajazyd
Dżihangir
Sułtanka Roksolana

Roksolana (ukr. Роксолана, imię perskie Churrem, także Hürrem, ur. ok. 1505, zm. 15 kwietnia 1558 w Stambule) – konkubina (od około 1520 r.), a następnie żona Sulejmana Wspaniałego, matka sułtana Selima II, sułtanki Mihrimah oraz książąt: Mehmeda, Abdullaha, Bajazyda, Cihangira.

Pochodzenie[edytuj]

Prawdopodobnie była córką ruskiego kapłana prawosławnego (popa) Hawryło Lisowskiego z Rohatyna leżącego na Rusi Czerwonej (ówcześnie terytorium Królestwa Polskiego, współcześnie Ukrainy) i jego żony, Leksandry. Według XIX-wiecznej literatury Roksolana urodziła się jako Anastazja (Nastia) lub Aleksandra Lisowska[1][2]. W młodym wieku trafiła do niewoli tureckiej – możliwe, że już w 1509 r. w czasie najazdu Tatarów na Rohatyn, prawdopodobnie jednak nieco później. Około 1520 r. trafiła do sułtańskiego seraju.

Żona władcy[edytuj]

W 1521 urodziła syna Mehmeda. Miała doprowadzić do usunięcia dotychczasowej żony sułtana Mâhidevrân od łask Sulejmana. Swój silny wpływ na Sulejmana wykorzystała do zapewnienia następstwa tronu jednemu ze swoich synów. Urodziła sułtanowi po Mehmedzie kolejno córkę Mihrimah i synów Abdullaha (zmarłego w dzieciństwie), Selima (przyszłego władcę), Bajazyda i Dżihangira. W walce o wpływy na dworze doprowadziła do zamordowania najstarszego syna Sulejmana (ze związku z Mâhidevrân), Mustafy (1553), oraz wielkiego wezyra Ibrahima (1536).

W roku 1530 (data podawana przez angielskiego obserwatora sir Georgia Younga) odbył się oficjalny ślub sułtana Turcji Sulejmana Wspaniałego i Roksolany oraz wystawne wesele[3].

Zmarła 15 kwietnia 1558 i została pochowana w Stambule, przy meczecie Sulejmana[3].

Losy potomstwa[edytuj]

Z jej dzieci syn Mehmed zmarł w 1543, Dżihangir zginął podczas wojny w Persji w 1553, a Bajazyd został stracony w 1562. Następcą Sulejmana Wspaniałego na tronie Imperium Osmańskiego został w 1566 Selim II, uważany za najmniej zdolnego z rodzeństwa.

W literaturze i sztuce[edytuj]

Wraz z mężem stała się bohaterką wielu utworów artystycznych, m.in. symfonii C-dur Haydna z 1777. Roksolana była adresatką listów i poezji miłosnej Sulejmana. Miała prawdopodobnie wpływ na politykę zagraniczną Turcji; zachowały się jej dwa listy do króla Polski Zygmunta Augusta, w których wyrażała współczucie po śmierci Zygmunta Starego. Istnieje teoria, że dość łagodna polityka Sulejmana wobec Polski wynikała z wpływu Roksolany, czującej silne związki z rodzinną ziemią. Sułtanka była znana z licznych fundacji budowli religijnych (jako pierwsza kobieta w Turcji), głównie meczetów i szkół koranicznych (m.in. w Stambule, Mekce, Medynie, Adrianopolu).

Imię Roksolana pojawiło się w literaturze francuskiej i włoskiej; oznaczało jej pochodzenie z Rusi i występowało w formach Roxolana, Roxolane, Roxelane, Rosanna, la Rossa. Imię Hürrem, nadane przyszłej sułtance w haremie, oznaczało z kolei „radosna”, „pogodna”, „kwitnąca”. Wskutek błędu Samuela Twardowskiego, który w swojej relacji z poselstwa w Turcji w latach 1621–1623 nagłośnił sprawę nazywania Roksolany „siostrą króla polskiego”, powstała legenda o królewskim pochodzeniu sułtanki. W rzeczywistości chodziło o symboliczne nazywanie sułtana „bratem króla Polski”, a w konsekwencji jego żony – „siostrą króla”[4].

W kulturze[edytuj]

Roksolana jest główną żeńską bohaterką serialu tureckiego Wspaniałe stulecie (2011-2014). Przedstawia on obrazy z życia dworu osmańskiego i haremu w okresie panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego. Jednym z głównych wątków serialu jest miłość sułtana do Roksolany (zagrały ją Meryem Uzerli: sezony 1-3 oraz Vahide Perçin w sezonie 4).

Przypisy

  1. Galina I. Yermolenko, Roxolana in European Literature, History and Culture, Farnham 2010, ISBN 978-0-7546-6761-2, s. 49, 116, 126.
  2. Jennifer Heath, The Scimitar and the Veil: Extraordinary Women of Islam, Snohomish 2004, ISBN 978-1-58768-020-5, s. 272.
  3. a b Marcin Janakowski: Roksolana (Hürrem). Słowiańska ulubienica sułtana Sulejmana Wspaniałego (pol.). Historia.org.pl, 2015-04-04. [dostęp 2015-05-10].
  4. Jerzy SiemisławJ. S. Łątka Jerzy SiemisławJ. S., Sulejman II Wspaniały, Bellona, strona 103, ISBN 978-83-11-13792-9.

Bibliografia[edytuj]

  • Zygmunt Abrahamowicz, Roksolana, w Polskim Słowniku Biograficznym, tom XXXI, 1989
  • Janusz Pajewski: Buńczuk i koncerz: Z dziejów wojen polsko-tureckich, Wiedza Powszechna , Warszawa 1978.

Linki zewnętrzne[edytuj]