Rolls-Royce Motor Cars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rolls-Royce (motoryzacja))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rolls-Royce
Rolls-Royce Motor Cars Ltd.
Ilustracja
Logo Rolls-Royce
Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Goodwood

Data założenia

1906

Prezes

Peter Schwarzenbauer

Dyrektor

Torsten Müller-Ötvös

Udziałowcy

BMW (100%)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Logo Spirit of Ecstasy
Punkt dealerski w Moskwie

Rolls-Royce Motor Cars Ltd.brytyjski producent ultraluksusowych samochodów osobowych i SUV-ów z siedzibą w Goodwood, działający od 1906 roku. Należy do niemieckiego koncernu BMW.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rolls-Royce Limited[edytuj | edytuj kod]

Pasjonujący się w wynalazkach i technice Henry Royce rozpoczął swój kontakt z branżą motoryzacyjną w 1884 roku zakładając przedsiębiorstwo o charakterze elektrotechnicznym. Charles Stewart Rolls pod koniec XIX wieku specjalizował się z kolei w analityce rynku motoryzacyjnego, a także zajmował się sprzedażą luksusowych samochodów w Londynie[1] a także zdobył sławę na Wyspach Brytyjskich jako jeden z pionierów awiacji przelatujący w dwie strony nad kanałem La Manche[2].

Przedsiębiorcy spotkali się ze sobą po raz pierwszy podczas lunchu w maju 1904 roku, podczas którego zdecydowali się nawiązać ze sobą biznesową współpracę[2]. Ta doprowadziła ostatecznie do powstania przedsiębiorstwa Rolls-Royce Limited w 1906 roku z siedzibą w Manchesterze[2]. W 1908 przedsiębiorstwo przeniesiono do Derby, by ostatecznie w 1946 ponownie obrać za to miasto Crewe[2].

Pierwszym samochodem marki Rolls-Royce był model 10 HP przedstawiony jeszcze w roku utworzenia przedsiębiorstwa, 1904 roku[3]. Już 3 lata później pierwszy model o nazwie własnej przyniósł Rolls-Royce'owi sukces, gdy Silver Ghost uzyskał tytuł The Best Car in the World po tym, jak bez wyłączania silnika przejechał 27 trasę Londyn-Glasgow i odcinek 23 128 kilometrów[4].

W 1911 roku Rolls-Royce rozpoczął stosowanie swojego logo, które w kolejnych dekadach XX wieku stało się dobrze rozpoznawalnym symbolem firmy[2]. Umieszczona na wierzchołku atrapy chłodnicy chromowana figura o przydomku Spirit of Ecstasy oddawała sylwetkę pochylonej kobiety z rozwianym od pędu powietrza ubraniem[2], którą była angielska modelka Eleanor Thornton[2].

W 1921 otwarto amerykańską filię fabryki w Springfield w stanie Massachusetts[2]. Plany biznesowe wobec pierwszego poza Wielką Brytanią rynku zbytu nie były możliwe do realizacji w długoterminowej perspektywie z powodu Wielkiego kryzysu, przez co amerykańska filia została zamknięta w 1931 roku[2]. W tym samym roku dokonano przejęcia rodzimego Bentleya, z którym Rolls-Royce prowadził ścisłą wymianę technologiczną przez kolejne 60 lat, do końca XX wieku[5].

W latach 40. XX wieku ofertę firmy wzbogacił model Silver Wraith, który zdobył popularność wśród nabywców i przysporzył Rolls-Royce'owi rozpoznawalności[4]. Był to zarazem ostatni pojazd firmy, który opuszczał zakłady produkcyjne pod postacią podwozia z silnikiem, zlecając zarazem wykonanie karoserii zewnętrznym podwykonawcom - przedstawiony w 1949 roku kolejny model, Silver Dawn, który był w całości wytwarzany przez Rolls-Royce'a[4].

Na lata 50. przypadł początek współpracy Rolls-Royce'a z brytyjską rodziną królewską, a także innymi władcami z różnych państw świata, dla których specjalnie zbudowana została czwarta generacja sztandarowej limuzyny Phantom. Wśród nabywców znalazła się brytyjska królowa Elżbieta II, hiszpański generał Franco, ostatni szachinszach Iranu Mohammad Reza Pahlawi i ostatni szejk Kuwejtu, Abd Allah III as-Salim as-Sabah[2][4]. Lata 60. przyniosły wzrost popularności samochodów Rolls-Royce wśród gwiazd showbiznesu i muzyki, wśród których znalazł się wykonany na specjalne zamówienie egzemplarz Johna Lennona[2]. Ponadto, w 1964 do kin trafił też popularny film, Żółty Rolls-Royce[2].

Rolls-Royce Motors[edytuj | edytuj kod]

Początek lat 70. XX wieku przyniósł Rolls-Royce'owi kryzys finansowy, który spowodował sprzedanie przedsiębiorstwa rodzimemu przedsiębiorstwu zbrojeniowemu Vickers[4]. W 1973 roku nowy właściciel podejmuje decyzję o dokonaniu podziału firmy na Rolls-Royce plc, zajmującą się produkcją przede wszystkim silników lotniczych, a także Rolls-Royce Motors skoncentrowaną na produkcji samochodów[4].

Na lata 70. przypadła premiera pierwszych od lat 60. dwóch nowych konstrukcji Rolls-Royce'a w postaci modeli Corniche oraz Camargue[6]. W 1980 nastąpiła z kolei fuzja z dotychczasowym właścicielem, firmą Vickers[4]. W 1985 roku firma stała się spółką typu Limited, która zadebiutowała na londyńskiej giełdzie[4].

Przełom lat 80. i 90. przyniósł stagnację w rozwoju regularnej oferty modelowej, co przełamały zlecenia sułtana Brunei Hassanala Bolkiah w połowie lat 90[7]. Monarcha intensywnie robudowywał wówczas swoją kilkutysięczną kolekcję samochodów, w której ważną rolę odegrały unikatowe konstrukcje sojuszu Bentleya i Rolls-Royce'a opracowane na specjalne zamówienie[7]. W 1995 roku zbudowano trzy różne limuzyny: Phantom Royale, Phantom Majestic i Silver Cloud Limousine, by w 1997 roku dostarczyć jeszcze jeden model wykonany na wyłączne zamówienie sułtana - model Statesman.

Przypływ funduszy po zleceniach sułtana Brunei zabezpieczył sytuację finansową brytyjskiej firmy w drugiej połowie lat 90[7]. W ten sposób, firma w 1998 rku przedstawiła pierwszy od lat, skonstruowany wspólnie z Bentleyem nowy model Silver Seraph. W tym samym roku Vickers zdecydował się wystawić na sprzedaż Rolls-Royce'a, wśród zainteresowanych znajdując dwa duże niemieckie koncerny motoryzacyjne[8].

Rolls-Royce Motor Cars[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 1998 roku Volkswagen Group za kwotę 703 milionów dolarów nabył Rolls-Royce'a wraz z zakładami produkcyjnymi w Crewe, nie przejmując jednocześnie praw do znaku towarowego oraz logo, do których wyłączność dalej miał Vickers[8]. Brytyjskie przedsiębiorstwo zdecydowało się licencjonować je innemu niemieckiemu koncernowi, BMW, który dostarczał już silniki do modelu Silver Seraph i zobowiązał się robić to przez kolejne 5 lat[8]. To BMW zdecydowało się wówczas powołać spółkę o nowej nazwie, Rolls-Royce Motor Cars[8].

W 2003 roku BMW przejęło pełnię i zarazem wyłączność praw do Rolls-Royce'a, nabywając prawa do marki oraz znaku firmowego. Oznaczało to jednocześnie utratę praw do nazwy Rolls-Royce przez Volkswagena, który posiadał je przez dotychczasowe 5 lat i zrzekł się ich po podpisaniu umowy z niemieckim konkurentem[9].

3 stycznia 2003 Rolls-Royce przedstawił swój pierwszy nowożytny model samochodu, który od podstaw został opracowany dzięki kapitałowi i wsparciu technologicznemu BMW. Po 12-letniej przerwie powróciła tym samym do sprzedaży sztandarowa, duża limuzyna Phantom, która trafiła do produkcji w nowych zakładach produkcyjnych Rolls-Royce'a w Goodwood[10].

Phantom przez kolejne 5 lat pozostał jedynym modelem Rolls-Royce'a, pozwalając firmie na stopniowe budowanie pozycji rynkowej w XXI wieku. Sprzedaż stopniowo rosła, w 2007 roku przekraczając roczną wielkość rzędu 1010 sztuk[11], a na czterokrotne polepszenie tego wyniku potrzebne było kolejne 7 lat, w 2014 roku osiągając roczną sprzedaż 4063 egzemplarzy[12].

W międzyczasie, pod koniec pierwszej dekady XXI wieku Rolls-Royce przeszedł do rozbudowy swojej oferty modelowej. W 2007 roku przedstawiono oparty na sztandarowym Phantomie kabriolet Phantom Drophead Coupé[13], a rok później - zamknięte Phantom Coupé[14]. Na 2008 rok przypadła także premiera pierwszego Rolls-Royce'a zbudowanego w jednym egzemplarzu na specjalne, indywidualne zamówienie - opracowanego z Pininfariną modelu Hyperion[15].

W 2009 roku ofertę wzbogacił mniejsza i tańsza od Phantoma limuzyna Ghost[16], z kolei kolejno w 2013 i 2015 roku oparte na nim coupé Wraith[17] oraz kabriolet Dawn[18].

Przełomowym momentem był maj 2018 roku, kiedy to Rolls-Royce zaprezentował swojego pierwszego SUV-a w postaci pełnowymiarowego modelu Cullinan[19]. Trzy lata później przy okazji premiery kolejnego zbudowanego na specjalne zamówienie modelu Boat Tail ogłoszono z kolei budowę nowego oddziału Rolls-Royce Coachbuild, który w kolejnych latach będzie zajmować się opracowywaniem kolejnych pojazdów wykonywanych na indywidualne zlecenia klientów[20].

29 września 2021 Rolls-Royce zapowiedział debiut swojego pierwszego w historii samochodu o napędzie elektrycznym, którego kluczowe cechy wyglądu przedstawiono podczas konferencji za pomocą głęboko zamaskowanego prototypu[21]. Superluksusowy, dwudrzwiowy fastback o nazwie Spectre oficjalnie zadebiutował niespełna rok później, w październiku 2022[22], stanowiąc wstęp do pełnego zelektryfikowania gamy modelowej firmy w 2030 roku[23].

Rolls-Royce posiada oficjalną sieć dystrybucji w Polsce. W 2013 roku otwarto pierwszy oficjalny punkt dealerski Rolls-Royce Motor Cars Warszawa, którego operacjami zajęła się polska firma Auto Fus[24].

Licytacje[edytuj | edytuj kod]

 • W Neapolu na Florydzie podczas festiwalu wina sprzedano pierwszy egzemplarz Rolls-Royce’a Drophead Coupé za 2 mln dolarów. Ponad 1,6 mln dolarów trafiło na konto fundacji, która zajmuje się edukacją i wychowaniem dzieci.
 • Inny egzemplarz z pierwszego roku produkcji został sprzedany w grudniu 2007 po gorączkowej licytacji w domu aukcyjnym Bonhams w Wielkiej Brytanii za 3,5 mln funtów[25].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

Samochody elektryczne[edytuj | edytuj kod]

SUV-y[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]


Modele koncepcyjne[edytuj | edytuj kod]

Rolls-Royce 200EX Concept
 • Rolls-Royce 100EX (2006)
 • Rolls-Royce 101EX (2006)
 • Rolls-Royce 200EX (2009)
 • Rolls-Royce 102EX (2010)
 • Rolls-Royce 103EX (2016)


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Royce poznaje Rollsa, czyli historii Rolls-Royce'a część 1 [geneza motoryzacji]. [dostęp 2021-08-15]. (pol.).
 2. a b c d e f g h i j k l Rolls-Royce Historia najlepszej marki świata. [dostęp 2021-08-15]. (pol.).
 3. ROLLS-ROYCE. [dostęp 2021-08-15]. (pol.).
 4. a b c d e f g h Rolls-Royce: historia najbardziej luksusowej marki samochodowej. [dostęp 2021-08-15]. (pol.).
 5. Bentley – Historia ikony od A do Z. [dostęp 2021-08-15]. (pol.).
 6. Rolls-Royce. [dostęp 2021-08-15]. (pol.).
 7. a b c The playboy who rescued Rolls. [dostęp 2022-10-24]. (ang.).
 8. a b c d Rolls-Royce przejęty przez Volkswagena. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
 9. ROLLS-ROYCE. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
 10. The new Rolls-Royce Phantom. [dostęp 2021-08-16]. (ang.).
 11. BMW reports 90% drop in 2008 net profit to 330 million euro. [dostęp 2021-08-16]. (ang.).
 12. ROLLS-ROYCE MOTOR CARS CELEBRATES FIFTH SUCCESSIVE SALES RECORD. [dostęp 2021-08-16]. (ang.).
 13. Genewa 2007: Europejska premiera Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
 14. Genewa 2008: Rolls-Royce Phantom Coupé - dwudrzwiowy arystokrata. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
 15. Oto najbardziej niesprzedawalny Rolls-Royce. Dziwicie się?. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
 16. IAA Frankfurt 2009: prezentacja marki Rolls-Royce.. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
 17. Rolls-Royce Wraith oficjalnie. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
 18. Rolls-Royce Dawn (2015) - nowy poziom luksusu pod gołym niebem [aktualizacja]. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
 19. Rolls-Royce Cullinan revealed: exclusive pictures of luxury SUV. [dostęp 2021-08-16]. (ang.).
 20. Rolls-Royce Announces Its Coachbuild Division With the Stunning Boat Tail. [dostęp 2021-08-16]. (ang.).
 21. Rolls Royce Teases New 2024 Spectre Coupe As The Brands First EV. [dostęp 2021-09-29]. (ang.).
 22. Rolls-Royce Spectre pokazany. Maksymalny luksus w elektrycznej postaci. [dostęp 2022-10-20]. (pol.).
 23. Przyszłość luksusowej motoryzacji. [dostęp 2022-10-21]. (pol.).
 24. Rolls-Royce otwiera swój pierwszy salon w Polsce!. [dostęp 2021-08-16]. (pol.).
 25. Najstarszy Rolls-Royce sprzedany za 3.5 miliona GBP.