Przejdź do zawartości

Roman Żurek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roman Żurek
Ilustracja
Roman Żurek (2022)
Data i miejsce urodzenia

11 sierpnia 1975[1]
Jelenia Góra

Zawód, zajęcie

artysta kabaretowy, nauczyciel

Roman Andrzej Żurek (ur. 11 sierpnia 1975 w Jeleniej Górze) – polski artysta kabaretowy, założyciel, autor skeczów i aktor kabaretu Neo-Nówka. Z wykształcenia historyk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 11 sierpnia 1975 w Jeleniej Górze, a wychował w Świerzawie, lecz od czasów studenckich mieszka we Wrocławiu. Jest synem Bernardyny i Tadeusza Żurków. Ukończył studia historyczne, a na piątym roku rozpoczął studia na drugim kierunku – psychologii – jednak później zrezygnował z nich. Ponadto po studiach ukończył półroczną szkołę podchorążych.

W latach 2002–2006 pracował jako nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu i w Gimnazjum Gminnym w Sobótce, niedaleko Wrocławia. Karierę nauczycielską przerwał w październiku 2006 z powodu braku możliwości pogodzenia pracy z działalnością kabaretową.

Kreacje[edytuj | edytuj kod]

Roman Żurek podczas występu (2010)

Najbardziej charakterystycznymi jego rolami kabaretowymi są kreacje pani Janiny (słuchaczki Radia Maryja[2] noszącej moherowy beret), Wandzi z charakterystyczną torebką zrobioną z paska przyczepionego do kwiecistej reklamówki, złomiarza Heńka, Mietka Paciaciaka, świętego Piotra i Lucyfera.

Okazyjnie występuje w improwizowanym serialu Spadkobiercy (jednak żaden z odcinków z jego udziałem nie był rejestrowany dla telewizji). Wcielał się w postać Wujka Złomka w serialu kabaretowym TVP2 Rodzina Trendych.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty, ma dwójkę dzieci: córkę i syna[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roman Żurek [online] (pol.).
  2. MW: Kabaret Neo-Nówka wystąpi w Stalowej Woli. Stalowka.net, 2010-02-08. [dostęp 2015-06-05]. (pol.).
  3. Roman Żurek. Filmweb. [dostęp 2015-06-05]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paweł Rusiak, Taka Neo-Nówka, jaka wywiadówka, w: „Dlaczego?”, nr 5 (109), maj 2009.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]