Roman Dobrzyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roman Dobrzyński

Roman Dobrzyński (ur. 1 listopada 1937 w Warszawie[1]) – polski dziennikarz i esperantysta,

Działalność esperancka[edytuj | edytuj kod]

Honorowy członek Światowego Związku Esperantystów od 2005 roku. Jego książka Ulica Zamenhofa, będąca wywiadem z wnukiem twórcy esperanta, została przetłumaczona na 10 języków.

Dobrzyński poznał esperanto w 1955 roku. Po studiach prawa i dziennikarstwa zajął się prowadzeniem gazet esperanckich. Jako student był szefem Polskiej Młodzieży Esperanckiej, a także wiceprzewodniczącym Światowej Młodzieży Esperanckiej.

Od 1973 do 2003 roku pracował jako dziennikarz w Telewizji Polskiej, starając się propagować esperanto. Jest autorem wielu filmów o tym języku i w tym języku. Najważniejszą jego relacją była relacja z jubileuszowego Światowego Kongresu Esperanto w 1987 roku.

W 2001 roku wydał książkę Ulica Zamenhofa, którą przetłumaczył na esperanto i wydał poprzez wydawnictwo Varpas. Książka jest zbiorem rozmów z wnukiem Ludwika Zamenhofa, Ludwikiem Krzysztofem Zamenhofem-Zalewskim, obecnie mieszkającym we Francji. Rozmowa o życiu wnuka porusza na nowo refleksję nad historią i językiem esperanto, a także opowieść o życiu wnuka. Nieoczekiwanie esperantyści z różnych krajów zadeklarowali, że koniecznie pragną przetłumaczyć książkę i wydać w swoich krajach. Pojawiły się między innymi wydania: litewskie, węgierskie, czeskie, japońskie, portugalskie, chorwackie, słoweńskie, estońskie, francuskie, włoskie, słowackie, niemieckie, francuskie[2]. Wydanie japońskie odbyło się poprzez eksperyment lingwistyczny - ogółem 67 esperantystów tłumaczyło kolejne strony z esperanto na japoński, uzgadniając ostatecznie kontekst. Wydanie książki zainteresowało prasę japońską.

Dobrzyński obecnie zajmuje się tworzeniem reportaży filmowych na temat języka esperanto.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. La romano pri Romano. 2017-11-01. [dostęp 2017-11-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-01)].
  2. Robert Kamiński, Pri aŭtoro, „Pola Esperantisto”, 6/2013, 2013, s. 24, ISSN 0032-2431.
  3. a b c d e f g h i j k l Roman Dobrzyński w Filmweb. [dostęp 2014-02-14].