Roman Kalarus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roman Kalarus
ilustracja
Data urodzenia

21 marca 1951

Dziedzina sztuki

malarstwo, plakat, sztuka użytkowa

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Roman Kalarus (ur. 21 marca 1951) – polski grafik, malarz, drzeworytnik, designer.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Odbył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w 1976 roku. Obecnie jest profesorem, prowadzi Autorską Pracownię Plakatu w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uprawia plakat, drzeworyt barwny, collage, rysunek, malarstwo i projektowanie autorskie. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień w konkursach na plakat i grafikę, w tym 2 razy Grand Prix na Biennale Plakatu Polskiego w 1995 i 2001 roku, 1 nagrodę na Festiwalu Plakatu w Krakowie w 2001, brązowy medal na Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie (Czechy) 1990 i Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia) 2003. Zaliczany jest do czołówki polskich twórców plakatu.

Wystawiał swoje dzieła w Polsce i za granicą, w tym: Katowice, Kraków, Łódź, Warszawa, Poznań, Jaworzno i inne (Polska); Heilbronn, Brunszwik, Düsseldorf, Essen, Berlin, Dachau (Niemcy); Bruksela (Belgia); Thiant, Grenoble (Francja); Kansas City (USA); Londyn (Anglia); Budapeszt, Pecz (Węgry); Kijów, Czernihów (Ukraina); Helsinki (Finlandia).

Bierze czynny udział w wystawach zbiorowych grafiki i plakatu w Polsce i za granicą: Lahti, Helsinki (Finlandia); Toyama, Ōgaki (Japonia); Paryż, Chaumont, Rouen, Grenoble (Francja); Chicago, Waszyngton, Ames (USA); Kolonia, Düsseldorf, Berlin, Heilbronn, Essen (Niemcy); Winterthur, Fryburg, Zurych (Szwajcaria); Wenecja, Mediolan, Cremona (Italia); Sofia, Warna (Bułgaria); Brno, Praga (Czechy); Bratysława, Trnava (Słowacja); Sewilla (Hiszpania); Lublana (Słowenia); Mons, Bruksela (Belgia); Ballart (Australia); Budapeszt, Pecz (Węgry); Kijów (Ukraina); Moskwa (Rosja) oraz Indie, Iran, Chiny.

Prowadził warsztaty sztuki dla studentów w Stambule (Turcja) „Grafist 99” – Mimar Sinan University – 1999; Tel Awiwie (Izrael) „Vital” Center For Design Studies – 2000; Santiago i Vina del Mar (Chile) Universidad Diego Portales i Universidad Vina del Mar – 2005; Indiana University of Pennsylvania (USA) – 2006.

Jest ponadto autorem (wspólnie z Joanną Piech) malowideł sakralnych w kościele bł. Karoliny Kózkówny w Tychach, oraz w Kościele Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Katowicach 2001–2002 – nagroda zespołowa Najlepszy Obiekt architektoniczny Katowic oraz wyróżnienie II stopnia SARP Warszawa 2002.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]