Roman Kotlarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roman Kotlarz
Sługa Boży, Prezbiter
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 1928-10-1717 października 1928
Koniemłoty
Data i miejsce śmierci 1976-08-1818 sierpnia 1976
Radom
Proboszcz parafii pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie
Okres sprawowania 1961-1976
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 1954-05-3030 maja 1954
Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami

Roman Kotlarz (ur. 17 października 1928 w Koniemłotach, zm. 18 sierpnia 1976 w Radomiu) – polski ksiądz katolicki, działacz opozycji demokratycznej w PRL oraz Sługa Boży kościoła katolickiego[1].

Tablica pamiątkowa poświęcona ks. R. Kotlarzowi w Koniemłotach

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Koniemłotach koło Staszowa jako najmłodsze dziecko z sześciorga rodzeństwa małżeństwa Szczepana i Walerii. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do liceum w Staszowie. Po zdaniu matury wstąpił do seminarium duchownego. Formację kapłańską otrzymał w Krakowie i Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1954. Był wikariuszem w parafiach: Szydłowiec, Żarnów, Koprzywnica, Mirzec, Kunów i Nowa Słupia, od 26 sierpnia 1961 był proboszczem parafii pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie (obecnie Trablice).

Znajdował się pod stałą obserwacją i inwigilacją funkcjonariuszy i tajnych współpracowników SB. W swoim kościele wygłaszał kazania patriotyczne, nagrywane i analizowane przez bezpiekę.

W czasie wydarzeń radomskiego czerwca znalazł się 25 czerwca 1976 wśród strajkujących z Zakładów Metalowych „Łucznik” w Radomiu. Ze schodów jezuickiego kościoła pw. Świętej Trójcy w Radomiu błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji. Po brutalnej pacyfikacji dokonanej przez oddziały ZOMO i MO, w swej parafii wraz z wiernymi modlił się za pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W swych kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i niesprawiedliwość.

Został zaliczony przez władze komunistyczne w poczet „radomskich bandytów” i poddany represjom. Wzywany na przesłuchania, przeszedł tzw. ścieżki zdrowia. Kilkakrotnie został brutalnie pobity przez funkcjonariuszy SB. 15 sierpnia 1976 zasłabł podczas odprawianego nabożeństwa. Następnego dnia przyjęto go do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Krychnowicach. Zmarł dwa dni później w niewyjaśnionych okolicznościach.

Władze komunistyczne zakazały pochowania księdza na cmentarzu radomskim. Jego pogrzeb, który odbył się 20 sierpnia 1976, przerodził się w manifestację patriotyczną. Został pochowany w Koniemłotach, mszy pogrzebowej przewodniczył ks. bp Walenty Wójcik.

W 1990 odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami „za ofiarę życia w walce z komunistami o niepodległą Polskę”. 3 maja 2009 odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski[2].

Czynione są starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. R. Kotlarza jako męczennika[1][3]. Powstaje również film fabularny o ks. Romanie Kotlarzu w reż. Jacka Gwizdały pt. Klecha[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]