Roman Muszyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roman Muszyński
Tytus
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 stycznia 1956
Ostrowiec Świętokrzyski
Data śmierci 2 czerwca 2007
Narodowość polska
Alma Mater Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Dziedzina sztuki malarstwo
grafika
fotografia

Roman Tytus Muszyński (ur. 3 stycznia 1956 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zm. 2 czerwca 2007) – polski malarz, twórca mail artu, grafik, fotografik, happener i poeta.

Absolwent historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w r. 1981. Od roku 1975 związany był z Lublinem. Podczas studiów reaktywował na KUL istniejącą tam w pocz. lat 60. XX w. wspólnotę plastyczną INOPS (m.in. Marta Dłubak, Witold S. Kozak i Marek Ratajczak) i przyłączył się do ostatniej (1974-1979) formacji literackiej polskiej "nowej fali" – Ogrodu/Ogrodu-2 (m.in. Mariusz Maliszewski – zm. 2006, Stanisław F. Piekarski, Marek Pietrzela, Lech L. Przychodzki, Jerzy Rudzki, Krzysztof A. Sprawka, Longin Szparaga – zm. 2006 i Andrzej Wasielewski-Połonina – zm. 1995) – uznanego przez krytykę za najbardziej kontrkulturową grupę tego ruchu. Ekipa tworzyła rodzaj artystycznej komuny i swoje teksty podpisywała wspólnie. Zasłynęła z łączenia różnych mediów podczas happeningowych akcji w klubach studenckich (Lublin, Łódź, Kraków, Białystok, Warszawa) i w plenerze oraz częstej współpracy z muzykami podczas spotkań z publicznością, m.in. z combo jazzowym wybitnego saksofonisty klasycznego, reaktywatora Polskiego Towarzystwa Saksofonowego - Andrzeja Rzymkowskiego. Muszyński i jego koledzy w połowie lat 70. protestowali publicznie przeciw zmianom w Konstytucji PRL.

W roku 1978 zainteresował się Mail artem, stając się szybko obok Bogdana "Anastazego" Wiśniewskiego jednym z najbardziej znanych w świecie polskich uczestników ruchu. Pierwszą poważną ekspozycją, w jakiej wziął udział, był "Mail Art 666" w belgijskim Chaterloi w kwietniu 1981 r. Organizował duże wystawy Mail Artu w Elblągu (Centrum Sztuki Galeria EL - 1985), Łodzi (Galeria "Pod Prąd" - 1988) i Lublinie (MDK Vetter - 1991).

W latach 1981-1988 pracował jako konserwator polichromii ściennych i malarstwa sztalugowego (m.in. w Lublinie i w Rydze). Potem poświęcił się wyłącznie twórczości artystycznej. W latach 90. wspólnie z przyjaciółmi z byłego "Ogrodu/Ogrodu-2" wydał 3 tomiki poetyckie: ponieważ noc, ciemnia i czekając na podłodze na wszystkie pory życia. Pierwszy z nich również ilustrował.

Wystawiał niemal we wszystkich krajach Europy, a także Japonii, Kanadzie i USA. Jego surrealizujące obrazy i Mail Arty posiadają w swych zbiorach muzea polskie i zagraniczne. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa (Oddział Warszawa). Jako malarz preferował trudną technikę akwarelową. Od roku 1995 wykorzystywał programy komputerowe do obróbki zdjęć, tworzył też grafikę komputerową.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]