Roman Słowiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roman Słowiński
Data i miejsce urodzenia 16 marca 1952
Poznań
Profesor nauk technicznych
Specjalność: informatyka, badania operacyjne
Alma Mater Politechnika Poznańska
Doktorat 1977 – automatyka
Habilitacja 1981 – informatyka
Profesura 1989
Polska Akademia Nauk
Status członek rzeczywisty
Funkcja Jednostka PAN Wiceprezes
PAN
Doktor honoris causa
(Faculté Polytechnique de Mons, Belgia – 2000)
(Université de Paris Dauphine, Francja – 2001)
(Technical University of Crete, Grecja – 2008)
Nauczyciel akademicki
Uczelnia Politechnika Poznańska
Wydział Informatyki
Instytut Badań Systemowych PAN
Okres zatrudn. od 2003
Prodziekan ds. nauki
Wydział Elektryczny PP
Okres spraw. 1987–1993
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej

Roman Słowiński (ur. 16 marca 1952 w Poznaniu) – polski naukowiec, nauczyciel akademicki i profesor nauk technicznych zajmujący się automatyką, robotyką oraz informatyką. Specjalizuje się w badaniach operacyjnych, komputerowym wspomaganiu decyzji oraz sztucznej inteligencji. Członek rzeczywisty, Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Twórca uznanej w świecie szkoły naukowej „inteligentnego wspomagania decyzji”, która proponuje oryginalną metodykę wspomagania decyzji opartą na synergicznym połączeniu badań operacyjnych, sztucznej inteligencji i nowych technologii informatycznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 16 marca 1952 w Poznaniu w rodzinie profesora filologii polskiej Lecha Słowińskiego (1922-2005) i nauczycielki Melanii z Michalskich. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej z roku 1974, doktorat obronił w roku 1977, habilitację w dyscyplinie informatyka uzyskał w roku 1981. W 1989 roku uzyskał tytuł profesora. Od 1991 roku zajmuje stanowisko profesora zwyczajnego w Politechnice Poznańskiej. Od 2003 roku jest też zatrudniony na stanowisku profesora w Instytucie Badań Systemowych PAN w Warszawie.

Jako autor, lub współautor opublikował 14 książek oraz ponad 500 artykułów naukowych, w tym ponad 300 artykułów w czasopismach z listy JCR. Wypromował 26 doktorów nauk technicznych, z których 16 jest profesorami. Poza Politechniką wykładał w Uniwersytecie Paryskim Dauphine, Ecole Centrale Paris, University of Catania, University of Osaka, Yokohama National University, University of Missouri-Columbia, Uniwersytecie Laval w Quebec i wielu innych.

Od 1999 jest redaktorem naczelnym czasopisma European Journal of Operational Research - największego na świecie czasopisma z zakresu badań operacyjnych. Jest też członkiem redakcji dwudziestu innych międzynarodowych czasopism naukowych.

W 2004 został członkiem korespondentem, a w 2013 członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. W okresie 2011-2018 pełnił funkcję Prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Od 2013 jest też członkiem Academia Europaea. W 2015 został wybrany przewodniczącym Komitetu Informatyki PAN. W 2019 wybrany Wiceprezesem PAN w kadencji 2019-2022.

W roku 2005 prof. Roman Słowiński został uhonorowany „Polskim Noblem” – nagrodą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk technicznych za opracowanie metodyki komputerowego wspomagania decyzji podejmowanych na podstawie niepełnych danych. Nagroda ta jest przyznawana „za osiągnięcia i odkrycia z ostatnich czterech lat stanowiące istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju oraz zapewniające Polsce miejsce w nauce światowej”[1].

W 2000 otrzymał tytuł doktora honoris causa Faculté Polytechnique de Mons (Belgia), w 2001 tytuł doktora honoris causa przyznał mu także senat Université de Paris Dauphine (Francja). Uniwersytety te należą do wiodących w Europie w dziedzinie informatyki i wspomagania decyzji. W roku 2008 prof. Roman Słowiński otrzymał tytuł doktora honoris causa w Uniwersytecie Technicznym w Chanii na Krecie. Senat tej uczelni przyznał to wyróżnienie poznańskiemu informatykowi za wybitny wkład w rozwój nauk decyzyjnych integrujących technologie informatyczne z badaniami operacyjnymi i sztuczną inteligencją.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • Laureat Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej
  • Doktor honoris causa Politechniki w Mons (Belgia)
  • Doktor honoris causa Uniwersytetu Paryskiego Dauphine (Francja)
  • Doktor honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Chanii na Krecie (Grecja)
  • Laureat Nagrody „Subsydium dla uczonych” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej
  • Nagroda Naukowa Miasta Poznania (2003)

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty. Ma czworo dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny (redaktor naukowy Janusz Kapuścik), tom IV: S–Ż, Warszawa 2002, s. 143 (z fotografią)
  • Słownik badaczy literatury polskiej (redaktor Jerzy Starnawski), Łódź 2006, s. 250 (informacje w życiorysie ojca)
  • Prof. dr hab. inż. Roman Słowiński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2016-12-27].