Romano La Russa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Romano La Russa
Data i miejsce urodzenia 11 stycznia 1952
Paternò
Poseł do PE VI kadencji
Okres od 20 lipca 2004
do 3 listopada 2008
Przynależność polityczna Lud Wolności

Romano Maria La Russa (ur. 11 stycznia 1952 w Paternò) – włoski polityk, były eurodeputowany, członek władz regionalnych w Lombardii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Działalność polityczną rozpoczął w ramach postfaszystowskiego Włoskiego Ruchu Socjalnego, po jego rozwiązaniu wstąpił do Sojuszu Narodowego. Od połowy lat 80. był radnym miejskim w Cinisello Balsamo i Sesto San Giovanni. W latach 1995–2004 zasiadał w radzie regionu Lombardia, gdzie m.in. przewodniczył frakcji Sojuszu Narodowego.

W wyborach w 2004 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Zasiadał w grupie Unii na rzecz Europy Narodów, pracował w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii[1]. Wraz z Sojuszem Narodowym przystąpił do nowo powołanego Ludu Wolności.

Z PE odszedł w 2008, obejmując ponownie stanowisko asesora w zarządzie Lombardii (ds. przemysłu, kooperacji, małej i średniej przedsiębiorczości). Po wyborach regionalnych w 2010 pozostał w egzekutywie regionu, odpowiadając za sprawy wewnętrzne (obronę cywilną, policję, bezpieczeństwo)[2]. W 2013 dołączył do partii Bracia Włosi.

Pochodzi z rodziny o tradycjach politycznych. Ojciec Antonino La Russa i najstarszy brat Vincenzo La Russa zasiadali w parlamencie krajowym. Drugi z braci, Ignazio La Russa, w swojej karierze politycznej zajmował m.in. stanowisko ministra obrony.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]