Romero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Romero
Gatunek film fabularny
Data premiery Ziemia 25 sierpnia 1989
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 102 min
Scenariusz John Sacret Young
Główne role Raúl Juliá
Muzyka Gabriel Yared
Zdjęcia Geoff Burton
Produkcja Ellwood Kieser
Wytwórnia Paulist Pictures
Dystrybucja Four Square

Romero - amerykański film biograficzny z gatunku dramatów politycznych.

Film powstał na kanwie prawdziwych wydarzeń i opowiada arcybiskupie O. Romero zamordowanym przez rządzącą w Salwadorze juntę[1]. W zamierzeniu producenta miała to być produkcja telewizyjna, ale po odmowie trzech koncernów telewizyjnych tematu jako „zbyt kontrowersyjnego” Ellwood Kieser zdecydował o realizacji pełnometrażowego filmu kinowego[1]. Tym samym Kieser został pierwszym i do 1992 roku jedynym producentem będącym jednocześnie księdzem katolickim[1]. W ten sposób powstał film zrealizowany dla działającej pod auspicjami archidiecezji Los Angeles wytwórni filmowej „Paulist Pictures”[1].

Muzykę do filmu skomponował Gabriel Yared, zdjęcia zrealizował Geoff Burton, a autorem scenariusza był John Sacret Young. Projekcja trwa 102 minuty.

Światowa premiera filmu odbyła się 25 sierpnia 1989 i w tymże roku został zaprezentowany na Festiwalu Filmowym w Toronto.

W 1991 roku film był nominowany w dwóch kategoriach do wyróżnień jako film społeczno- polityczny (Political Film Society, USA)[2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pełniący swój apostolat przez głoszenie Ewangelli duchowny zostaje mianowany arcybiskupem. Za namową prezydenta angażuje się w politykę występując przeciwko niesprawiedliwościom i okrucieństwu totalitarnej władzy. Po apelu skierowanym do armii Salwadoru, by żołnierze nie wykonywali rozkazu strzelania do protestujących chłopów, abp Oscar Romero 24 marca 1980 zostaje zamordowany w czasie odprawiania Mszy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Patrick Robertson: Guinnessa Księga Filmu. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 168. ISBN 83-01-11400-2.
  2. Romero w bazie IMDb (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]