Romulus Augustulus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Romulus Augustulus
Flavius Romulus
Romulus Augustus
Cesarz rzymski
Okres panowania od 31 października 475
do 4 września 476
Dane biograficzne
Data urodzenia ok. 463
Data i miejsce śmierci po 507
Castellum Lucullanum
Moneta
moneta

Flawiusz Romulus Augustus (Flavius Romulus Augustus), zwany później przez swych wrogów szyderczo Augustulusem (ur. ok. 463, zm. po 507) – ostatni cesarz zachodniorzymski, syn Orestesa, naczelnika wojsk, który w rzeczywistości sprawował władzę.

Fiolet: Cesarstwo zachodniorzymskie w przededniu upadku. Róż: Cesarstwo wschodniorzymskie

Panował od 31 października 475 do 4 września 476 roku, gdy został pozbawiony władzy przez Odoakra, który jednak zachował ustępującego cesarza przy życiu, obdarzył go majątkiem ziemskim na północ od dzisiejszego Neapolu i nakazał wypłacanie corocznej renty w wysokości 6000 solidów (odpowiadało to mniej więcej rocznemu dochodowi rzymskiego senatora). Zamieszkał w willi Castellum Lucullanum.

Koniec jego panowania uważa się za koniec cesarstwa zachodniorzymskiego. Często data ta jest też uznawana za symboliczny koniec starożytności.

Jego dalsze losy są nieznane. Prawdopodobnie żył jeszcze długo i pobierał rentę zarówno od Odoakra, jak i jego następców, w tym Teodoryka Wielkiego. Kasjodor w 507 (lub 511) roku napisał w imieniu tego władcy list do "Romulusa", potwierdzający wypłacanie mu renty. Większość historyków identyfikuje owego "Romulusa" z byłym cesarzem. Uważa się, że Romulus Augustulus zmarł przed przywróceniem władzy bizantyjskiej w Italii (536 r.).

Charakter rządów[edytuj]

Obejmując rządy, Romulus Augustulus miał 12 lat (był młodszy niż Heliogabal czy Aleksander Sewer, mający w roku objęcia rządów 14 lat). Jak dwaj wymienieni był marionetką w rękach swojej rodziny, z tą małą różnicą, że Romulusem kierował ojciec, a dwoma pozostałymi babka Julia Maesa oraz ich matki Julia Soaemias (Heliogabala) i Julia Mamea (Aleksandra Sewera)[1].

Film[edytuj]

Romulus Augustulus jest jedną z głównych postaci filmu z 2007, pt. "Ostatni Legion" – który to film, pełen anachronizmów i przeinaczeń, podaje jedną z "możliwych" wersji życia ostatniego cesarza Rzymu, utożsamiając go z królem BrytaniiUtherem Pendragonem, pogromcą złego króla Vortigerna i ojcem króla Artura.

Ciekawostki[edytuj]

Zadziwiający zbieg okoliczności sprawił, że (co z ironią odnotowali już historycy wczesnego średniowiecza) ostatni cesarz zachodniorzymski nosił imiona założyciela RzymuRomulusa oraz pierwszego cesarza rzymskiego - Oktawiana Augusta. Podobna sytuacja miała miejsce niemal 1000 lat później w momencie upadku cesarstwa wschodniorzymskiego; ostatni cesarz bizantyjski Konstantyn XI Paleolog nosił imię tego, który uczynił Bizancjum jedną ze stolic cesarstwa – Konstantyna Wielkiego.

Przypisy

  1. Aleksander Krawczuk 1986. "Poczet Cesarzy rzymskich". Iskry, Warszawa.

Bibliografia[edytuj]

  • Kazimierz Lepszy (red.): Słownik biograficzny historii powszechnej do XVII stulecia. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1968.