Ron DeSantis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ron DeSantis
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 września 1978
Jacksonville

Gubernator Florydy
Okres

od 8 stycznia 2019

Przynależność polityczna

Partia Republikańska

Poprzednik

Rick Scott

Członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych
Okres

od 3 stycznia 2013
do 10 września 2018

Poprzednik

Cliff Stearns

Następca

Michael Waltz

podpis

Ron DeSantis, właśc. Ronald Dion DeSantis (ur. 14 września 1978 w Jacksonville) – amerykański polityk, prawnik i wojskowy, w latach 2013–2018 członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, od 2019 roku gubernator Florydy.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Ronald Dion DeSantis urodził się 14 września 1978 w Jacksonville jako syn pielęgniarki i pracownika fizycznego[1]. Z pochodzenia jest Włochem[1] – wszyscy jego pradziadkowie urodzili się we Włoszech[2]. Jego siostra Christian Marie DeSantis pracowała dla KPMG i zmarła nagle w 2015.[3] Pochodzi z katolickiej rodziny, dwie jego ciotki ze strony matki są zakonnicami, natomiast wujek jest księdzem[4].

Najpierw wychowywał się w Orlando i wieku 6 lat wraz z rodzicami przeprowadził się do Dunedin, gdzie grał w dziecięcej drużynie baseballowej i ukończył liceum.

Wykształcenie i kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu liceum, w latach 1997–2001 studiował historię na Uniwersytecie Yale, który ukończył tytułem B.A magna cum laude[5]. W Yale był kapitanem drużyny baseballowej i utrzymywał się z prac dorywczych, m.in. pracując jako asystent elektryka, trener baseballa i pomocnik przy przeprowadzkach[5][6]. Następnie przez rok pracował jako nauczyciel historii w liceum w Rome (Georgia)[7]. W 2002 rozpoczął studia prawnicze na Harvard Law School. W 2004 wstąpił do rezerwy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, skąd ze względu na swoje wykształcenie prawnicze został przydzielony do Judge Advocate General’s Corps[1]. W 2005 ukończył studia na Harvardzie tytułem Juris Doctor i szkołę przygotowawczą sędziów Marynarki Wojennej Naval Justice School[6].

Od końca 2005 roku był zatrudniony w Naval Station Mayport w Dunedin, gdzie w 2006 roku został awansowany na porucznika[8]. Pracował dla dowódcy Joint Task Force Guantanamo i miał kontakt z więźniami w areszcie w Więzieniu Guantanamo. W sierpniu 2007 roku został przydzielony do United States Navy SEALs i wysłany do Iraku jako doradca prawny dowódcy SEAL w Al-Falludży[1]. W kwietniu 2008 roku wrócił do Stanów Zjednoczonych, gdzie został odznaczony Brązową Gwiazdą, Medalem Kampanii Irackiej, oraz Medalem Globalnej Wojny z Terroryzmem[5].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Kongresmen[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2012 roku DeSantis zwyciężył w wyborach do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych[9]. W 2014 uzyskał reelekcję[9]. Początkowo nie planował kandydatury w 2016 i chciał kandydować o miejsce w Senacie Stanów Zjednoczonych, gdzie miał przejąć miejsce Marco Rubio. Rubio jednak po przegranej z Donaldem Trumpem w prawyborach prezydenckich zdecydował się na start w wyborach do Senatu, po czym DeSantis pozostał w Izbie Reprezentantów na kolejną kadencję[4].

W Kongresie DeSantis, wraz z innymi kongresmenami zaliczanymi do konserwatywnego skrzydła Partii Republikańskiej był współtwórcą Freedom Caucus. Jest to frakcja, która z zasady sprzeciwia się wszelkim reformom inicjowanym przez Partię Demokratyczną[10].

Kadencja DeSantisa planowo miała trwać do 3 stycznia 2019 roku, opuścił jednak Kongres 10 września 2018 roku, by skupić się na kampanii gubernatorskiej. Jego następcą w Izbie Reprezentantów został Michael Waltz.

Gubernator Florydy[edytuj | edytuj kod]

Po uzyskaniu poparcia Donalda Trumpa, w styczniu 2018 ogłosił start w prawyborach Partii Republikańskiej na stanowisko gubernatora Florydy[4]. W sierpniu 2018 DeSantis wygrał prawybory Partii Republikańskiej, zaś w listopadzie 2018 zwyciężył w wyborach na gubernatora Florydy, pokonując Andrew Gilluma stosunkiem głosów 49,6% do 49,2%[9]. Uzyskał duże poparcie przede wszystkim w mniejszych miastach, na wsiach i na południu Florydy, zaś mniejsze w dużych miastach i na północy Stanu[11].

W 2022 uzyskał reelekcję, pokonując byłego gubernatora Charliego Christa. Uzyskał 59,4% głosów, co jest najlepszym wynikiem w wyborach na gubernatora w tym stanie od 1982.[12]

Wybory prezydenckie w 2024[edytuj | edytuj kod]

DeSantis od połowy 2021 zaczął być wymieniany jako potencjalny kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2024. We wrześniu 2021 nazwał spekulacje dotyczące jego startu w wyborach „całkowicie zmyślonymi”[13].

W lutym 2022 wydał autobiografię pod tytułem: The Courage To Be Free, co według większości komentatorów jest częścią przygotowań do startu w wyborach prezydenckich[14].

W części sondaży plasuje się za Donaldem Trumpem w prawywborach Partii Republikańskiej, jednak pokonuje Trumpa w sondażach dotyczących głównych wyborów[14].

W kwietniu 2023 na pytanie o start wyborach odpowiedział: „Nie jestem kandydatem, ale zobaczymy, czy i kiedy to się zmieni”[14].

24 maja 2023 za pośrednictwem serwisu Twitter ogłosił start w wyborach prezydenckich[15].

Poglądy polityczne[edytuj | edytuj kod]

Pandemia COVID-19[edytuj | edytuj kod]

W trakcie pandemii COVID-19 po kilkutygodniowym lockdownie doprowadził do zniesienia większości obostrzeń, m.in. dotyczących zamknięcia restauracji i organizacji dużych imprez sportowych, a także obowiązek noszenia maseczek[16]. Jednocześnie podpisał ustawę zakazującą władzom lokalnym nakładania obostrzeń lokalnych i sprzeciwił się nauczaniu zdalnemu w szkołach[16]. Zachęcał ludzi do szczepień i osobiście się zaszczepił, jest jednak przeciwnikiem obowiązku szczepień[16].

We wrześniu 2021 mianował podobnie myślącego Josepha Ladapo, który zasłynął ze sprzeciwiania się wymaganiom dotyczącym szczepionek przeciwko COVID-19 i masek, oraz kwestionowania ich bezpieczeństwa, na stanowisko chirurga generalnego Florydy[17].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

10 czerwca Rada Edukacji Florydy na wniosek DeSantisa zakazała nauczania we florydzkich szkołach critical race theory[18].

W czerwcu 2021 podpisał ustawę ograniczającą współpracę uczelni wyższych na Florydzie z uczelniami w Chinach, by zapobiec szpiegostwu gospodarczemu[19].

W grudniu 2021 roku zaproponował ustawę Stop the Wrongs to Our Kids and Employees, którą podpisał w kwietniu kolejnego roku[20][21]. Ustawa zakazywała szkolenia w miejscach pracy i nauczania w szkołach hipotezy, według której jednostki są „z natury rasistowskie, seksistowskie lub opresyjne, świadomie lub nieświadomie”, „ludzie są uprzywilejowani lub uciskani ze względu na rasę, płeć lub pochodzenie narodowe”, a jednostka „ponosi osobistą odpowiedzialność i musi czuć się winna, doznawać udręczenia lub innych form cierpienia psychicznego” z powodu działań popełnionych w przeszłości przez członków tej samej rasy, płci lub pochodzenia narodowego[22].

W lutym 2022 roku podpisał ustawę Florida Parental Rights in Education Act, zabraniającą dyskusji nauczycieli o orientacji seksualnej i tożsamości płciowej z uczniami przedszkoli i szkół podstawowych (do trzeciej klasy), a także z uczniami wyższych klas, jeżeli takie rozmowy są niedostosowone do wieku[23]. W kwietniu 2023 ustawa została rozszerzona na wszystkie klasy aż do ukończenia liceum (z wyjątkiem nauczania o antykoncepcji)[24].

W marcu 2022 roku podpisał ustawę obligującą uczniów szkół ponadpodstawowych do ukończenia kursu finansowego od roku szkolnego 2023/2024[25].

9 maja 2022 podpisał ustawę nakazującą szkołom obchodzenie w rocznice rewolucji październikowej (7 listopada każdego roku) Dzień Ofiar Komunizmu, poświęcając 45 minut na nauczanie o komunizmie i o cierpieniach ludzi pod rządami Mao Zedonga, Che Guevary, Fidela Castro, Józefa Stalina i Władimira Lenina[26]

Aborcja[edytuj | edytuj kod]

Ron DeSantis jest przeciwnikiem aborcji i przekazywania publicznych pieniędzy proaborcyjnej organizacji Planned Parenthood[27][28]. Wielokrotnie głosował za ustawami ograniczającymi aborcję[29].

W kwietniu 2022 roku podpisał ustawę zabraniającą przeprowadzania aborcji po 15. tygodniu ciąży (z pewnymi wyjątkami)[30], w sierpniu 2022 roku zawiesił prokuratora stanowego hrabstwa Hillsborough Andrew Warrena z powodu nieegzekwowania przez niego tej ustawy[31]. W reakcji na decyzję Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization, zmieniającej orzeczenie z 1973 roku w sprawie Roe v. Wade powiedział, że „modlitwy milionów zostały wysłuchane”[32]. 14 kwietnia 2022 podpisał ustawę zakazującą aborcji po 15 tygodniu ciąży”[33].

Druga poprawka i prawo do posiadania broni[edytuj | edytuj kod]

DeSantis jest zwolennikiem drugiej poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych i przeciwnikiem ograniczania prawa do posiadania broni[34]. National Rifle Association of America, największa organizacja w Stanach Zjednoczonych działająca na rzecz prawa do posiadania broni przyznała mu możliwie najwyższy do uzyskania rating A+[35]. W odpowiedzi na strzelaninę w Douglas High School w Parkland DeSantis wyraził swoje poparcie dla zatrudniania emerytowanych pracowników organów ścigania i weteranów jako uzbrojonych strażników szkół[36].

Prawa osób LGBT[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2021 roku podpisał ustawę Fairness in Women’s Sports Act, pozwalającą tylko osobom, posiadającym płeć żeńską w akcie urodzenia na branie udziału w kobiecych zawodach sportowych[37], uniemożliwiając tym samym branie udziału we wspomnianych zawodach przez transkobiety[38].

Polityka zagraniczna[edytuj | edytuj kod]

Głosował za przeniesieniem ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy[39]. Skrytykował rosyjską inwazję na Ukrainę i poparł ostre sankcje wobec Rosji[40][41]. W marcu 2023 roku określił konflikt mianem „sporu terytorialnego” i stwierdził, że obrona Ukrainy nie jest żywotnym interesem narodowym USA. Po fali krytyki skorygował swoje stanowisko, mówiąc, że komentarze te odnosiły się wyłącznie do terytorium Donbasu[42]. Jest zwolennikiem ostrego kursu w stosunkach z Chinami, szczególnie w sprawach technologii i wzywał rząd federalny do delegalizacji produktów firmy Huawei[43].

Kara śmierci[edytuj | edytuj kod]

DeSantis jest zwolennikiem kary śmierci. Po tym, jak większość ławy przysięgłych opowiedziała się za zastosowaniem kary śmierci wobec mordercy 17 osób w ramach masakry w szkole w Parkland, ale nadal nie otrzymał on wyroku śmierci, ponieważ nie wszyscy przysięgli (3 z 12) byli za wymierzeniem kary śmierci, DeSantis podpisał w kwietniu 2023 roku ustawę, która pozwala ławie przysięgłych rekomendować karę śmierci, nawet jeśli sprzeciwia się jej mniejszość mniejsza niż pięciu przysięgłych[44].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W trakcie kampanii gubernatorskiej w 2018 został oskarżony o rasizm za wypowiedź na temat jego ciemnoskórego kontrkandydata, Andrew Gilluma, w której użył frazeologizmu „monkey things up” (zniszczyć porządek)[11].

Gdy po referendum w 2018 byli więźniowie, stanowiący ok. 5% populacji Florydy, odzyskali na Florydzie prawo do głosowania, DeSantis podpisał ustawę utrzymującą zakaz głosownia w przypadku braku spłaty wszystkich długów związanych z karą. Partia Demokratyczna krytykowała tę ustawę jako zagrywkę polityczną, ponieważ większość więźniów to afroamerykanie, głosujący w 80% na Demokratów i zaskarżyła ją przed Florida Supreme Court, który utrzymał ustawę[45].

W trakcie pandemii COVID-19 publicznie spierał się z doradcą prezydenta do spraw medycznych, Anthonym Faucim, nazywając zalecany przez Fauciego lockdown atakiem na wolność obywateli[16]. Mówił o Faucim, że „ktoś powinien wziąć tego małego elfa i wrzucić do rzeki”, co było krytykowane jako nawoływanie do agresji[46].

Gdy Walt Disney Company publicznie skrytykowała i wezwała do uchylenia ustawy Florida Parental Rights in Education Act, DeSantis podpisał ustawę znoszącą specjalny niezależny obszar firmy i zastępującą jej radę nadzorczą. Zagroził również budową nowego więzienia państwowego w pobliżu kompleksu Disney World, co spotkało się z krytyką, ponieważ Disney jest największym pracodawcą stanu. W kwietniu 2023 roku Disney złożył pozew przeciwko DeSantisowi, oskarżając go o wykorzystywanie władzy politycznej do celów „odwetu rządu”[47]. Podobny pozew złożył klub baseballowy Tampa Bay Rays, któremu DeSantis w reakcji na żądania zaostrzenia dostępu do broni wstrzymał finansowanie nowego środka treningowego[48].

W trakcie kampanii we wrześniu 2022 roku DeSantis bez wcześniejszej zapowiedzi zlecił przelot kilkudziesięciu nielegalnych imigrantów na Martha’s Vineyard (wyspa wypoczynkowa, z której korzystają prominentni politycy Demokratów) w rządzonym przez Demokratów stanie Massachusetts. Biuro DeSantisa opisało akcję jako część „programu przesiedleniowego” „w celu przetransportowania nielegalnych imigrantów do sanktuarium” i twierdziło, że stany takie jak Massachusetts wspierają politykę otwartych granic i zachęcają do nielegalnej migracji, więc powinny przejąć na siebie przyjmowanie imigrantów. Po tym jak akcja zapewniła mu rozgłos medialny i zwiększyła jego wyniki sondażowe przed wyborami gubernatorskimi o kilka procent, stwierdził, że „trafił w dziesiątkę”[49].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 2009 DeSantis jest żonaty z byłą prezenterką telewizyjną Casey DeSantis, którą poślubił na terenie Disney World. Ma trójkę dzieci[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Anna Szczepańska, Najpopularniejszy gubernator Ameryki. Dla lewicy modelowy faszysta, tygodnik.tvp.pl, 12 listopada 2021 [dostęp 2022-07-30] (pol.).
 2. Frank Cerabino, Cerabino: Florida Gov. DeSantis needs to start acting like an Italian mayor, palmbeachpost.com, 24 marca 2020 [dostęp 2022-07-30] (ang.).
 3. Ron DeSantis siblings: Who is his sister Christina DeSantis and cause of death?, 22 marca 2022 [dostęp 2023-05-03] (ang.).
 4. a b c d Ron DeSantis, The Courage to Be Free: Florida’s Blueprint for America’s Revival, HarperCollins, 23 lutego 2023, ISBN 978-0-06-327600-0 (ang.).
 5. a b c Adam C. Smith, Alex Leary, Ron DeSantis: Capitol Hill loner, Fox News fixture, Trump favorite in Florida governor’s race, tampabay.com, 9 lutego 2018 [dostęp 2022-07-30] (ang.).
 6. a b Ron DeSantis (R), nationaljournal.com [dostęp 2022-07-30] (ang.).
 7. Darlington School: Darlington welcomes new faces, Darlington School [dostęp 2023-05-03].
 8. They Must Have a Republican Boss Tweed for Campaign Purposes, Ohio University Press, 15 października 2016, s. 135–156, DOI10.2307/j.ctv224twkf.13, JSTORj.ctv224twkf.13 [dostęp 2023-05-03].
 9. a b c Ron DeSantis, ballotpedia.org [dostęp 2022-07-31] (ang.).
 10. SIR GARNET WOLSELEY: WHAT HE CAME FOR, WHAT HE DID, AND WHAT HE DID NOT DO, Cambridge University Press, 22 września 2011, s. 78–88, DOI10.1017/cbo9781139058001.007 [dostęp 2023-05-03].
 11. a b Ryan Bort, This May Be the Most Bizarre 2018 Campaign Ad Yet, Rolling Stone, 30 lipca 2018 [dostęp 2023-05-03] (ang.).
 12. Irmina Szubert, Echa wskrzeszonych głosów. O języku prozy poetyckiej Miguela Ángela Asturiasa, University of Warsaw Press, 2022, DOI10.31338/uw.9788323551249.pp.219-239 [dostęp 2023-05-03].
 13. Prediction problems, 28 czerwca 2019, DOI10.1287/lytx.2016.04.07 [dostęp 2023-05-03].
 14. a b c Agata Krasowska, Piszę więc jestem. Stawanie się podmiotowości w tekstach, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2016, DOI10.18778/7969-659-8.04 [dostęp 2023-05-03].
 15. Ron DeSantis ogłosił start w wyborach, mimo licznych problemów technicznych, www.euractiv.pl, 25 maja 2023 [dostęp 2023-05-31] (pol.).
 16. a b c d Włodzimierz Tyburski, Myśl humanistyczna na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego, „Ruch Filozoficzny”, 73 (1), 2018, s. 53, DOI10.12775/rf.2017.003, ISSN 0035-9599 [dostęp 2023-05-03].
 17. Lexi Lonas, DeSantis’s new surgeon general opposes vaccine mandates, The Hill, 21 września 2021 [dostęp 2023-05-04] (ang.).
 18. Bobby Caina Calvan, Florida bans ‘critical race theory’ from its classrooms, apnews.com, 10 czerwca 2021 [dostęp 2022-10-13] (ang.).
 19. Andrew Atterbury, DeSantis and Florida GOP target China after CPAC, POLITICO [dostęp 2023-05-03] (ang.).
 20. Governor DeSantis Announces Legislative Proposal to Stop W.O.K.E. Activism and Critical Race Theory in Schools and Corporations, flgov.com, 15 grudnia 2021 [dostęp 2022-10-13] (ang.).
 21. Governor Ron DeSantis Signs Legislation to Protect Floridians from Discrimination and Woke Indoctrination, flgov.com, 22 kwietnia 2022 [dostęp 2022-10-13] (ang.).
 22. Katie Reilly, Florida’s Governor Just Signed the ‘Stop Woke Act.’ Here’s What It Means for Schools, time.com, 22 kwietnia 2022 [dostęp 2022-10-13] (ang.).
 23. Wiktoria Beczek, Ustawa „Don’t Say Gay” wchodzi w życie w kolejnych stanach. To echa krucjaty popularnej piosenkarki, wiadomosci.gazeta.pl, 30 kwietnia 2022 [dostęp 2023-02-22] (pol.).
 24. Łukasz Schreiber, Factio Metelli w opozycji wobec Gajusza Mariusza w roku 104 przed Chr., „Res Historica” (48), 2019, s. 11, DOI10.17951/rh.2019.48.11-36, ISSN 2082-6060 [dostęp 2023-05-03].
 25. Dzieci muszą umieć zarządzać pieniędzmi. Na Florydzie będzie wymagana znajomość finansów by ukończyć szkołę średnią, deon24.com, 23 marca 2022 [dostęp 2022-10-13] (pol.).
 26. Gov. Ron DeSantis (R-FL) claims college students are supporting communism and mispronounces Che Guevara’s name., news.yahoo.com, 9 maja 2022 [dostęp 2022-10-13] (ang.).
 27. A.G. Gancarski, Ron DeSantis denounces Planned Parenthood’s alleged “loathsome practice”, floridapolitics.com, 15 lipca 2015 [dostęp 2022-10-12] (ang.).
 28. Roll Call 45, clerk.house.gov, 22 stycznia 2015 [dostęp 2022-10-12] (ang.).
 29. Ron DeSantis’ Political Summary on Issue: Abortion, justfacts.votesmart.org [dostęp 2022-10-13] (ang.).
 30. Anthony Izaguirre, Abortion ban after 15 weeks signed into law in Florida, apnews.com, 14 kwietnia 2022 [dostęp 2022-10-12] (ang.).
 31. DeSantis suspends Florida prosecutor for refusing to enforce abortion law, reuters.com, 4 sierpnia 2022 [dostęp 2022-10-12] (ang.).
 32. Ron DeSantis: modlitwy milionów zostały wysłuchane. Politycy z Florydy o uchyleniu Roe vs Wade, deon24.com, 27 czerwca 2022 [dostęp 2022-10-12] (pol.).
 33. Governor Ron DeSantis Signs Bill to Protect the Lives of Florida’s Most Vulnerable, flgov.com, 14 kwietnia 2022 [dostęp 2023-02-18] (ang.).
 34. As Ron DeSantis attacks Andrew Gillum, South Florida crowd responds ‘lock him up’, sun-sentinel.com, 29 października 2018 [dostęp 2022-10-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-29].
 35. Jacob Ogles, NRA updates grades, endorsements for 2022; DeSantis, Patronis earn ‘A+’, floridapolitics.com, 24 września 2022 [dostęp 2022-10-13] (ang.).
 36. Alex Leary, DeSantis wants security officers in schools, more attention paid to warning signs, tampabay.com, 20 lutego 2018 [dostęp 2022-10-13] (ang.).
 37. Governor Ron DeSantis Signs Fairness in Women’s Sports Act, flgov.com [dostęp 2023-02-22] (ang.).
 38. Florida Gov. Ron DeSantis Signs Controversial Transgender Athlete Bill Into Law On First Day Of Pride Month, cbsnews.com, 1 czerwca 2021 [dostęp 2023-02-22] (ang.).
 39. Alex Leary, Scott, DeSantis in Israel for U.S. Embassy opening, tampabay.com, 13 maja 2018 [dostęp 2022-07-31] (ang.).
 40. Gary Fineout, DeSantis takes a position on Russia, politico.com, 1 marca 2022 [dostęp 2022-07-31] (ang.).
 41. Jake Stofan, Calls grow for Florida to dump $300M in Russian investments, actionnewsjax.com, 2 marca 2022 [dostęp 2022-07-31] (ang.).
 42. DeSantis walks back ‘territorial dispute’ remark on Ukraine, AP NEWS, 23 marca 2023 [dostęp 2023-04-29] (ang.).
 43. DeSantis vows to punish Big Tech for targeting conservatives, Orlando Sentinel, 2 lutego 2021 [dostęp 2023-05-03] (ang.).
 44. A.B.C. News, Gov. DeSantis signs controversial death penalty legislation, ABC News [dostęp 2023-05-03] (ang.).
 45. Florida high court sides with governor on felon voter rights, AP NEWS, 21 sierpnia 2021 [dostęp 2023-05-03] (ang.).
 46. Andrew Stiles, FACT CHECK: Ron DeSantis Says 'Someone Needs To Grab that Little Elf’ Fauci and 'Chuck Him Across the Potomac’, Washington Free Beacon, 25 sierpnia 2022 [dostęp 2023-05-03] (ang.).
 47. Eric Bradner, Steve Contorno, Disney sues DeSantis and oversight board after vote to nullify agreement with special taxing district | CNN Politics, CNN, 26 kwietnia 2023 [dostęp 2023-05-03] (ang.).
 48. Steve Contorno, DeSantis blocks state money for Tampa Bay Rays training facility after team tweets against gun violence | CNN Politics, CNN, 3 czerwca 2022 [dostęp 2023-05-03] (ang.).
 49. Florida, Texas escalate flights, buses to move migrants, CTVNews, 15 września 2022 [dostęp 2023-05-03] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]