Ron Paul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ron Paul
Ron Paul by Gage Skidmore 3 crop.jpg
Data i miejsce urodzenia 20 sierpnia 1935
Pittsburgh, Pensylwania
Kongresmen Stanów Zjednoczonych z 22. okręgu wyborczego w Teksasie
Okres od 3 kwietnia 1976
do 3 stycznia 1977
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Robert Randolph Casey
Następca Robert Alton Gammage
Okres od 3 stycznia 1979
do 3 stycznia 1985
Poprzednik Robert Alton Gammage
Następca Thomas Dale DeLay
Kongresmen Stanów Zjednoczonych z 14. okręgu wyborczego w Teksasie
Okres od 3 stycznia 1997
Poprzednik Greg Laughlin
Ron Paul signature.svg

Ron Paul, właśc. Ronald Ernest Paul (ur. 20 sierpnia 1935 w Pittsburghu w Pensylwanii) – amerykański lekarz i polityk, członek Izby Reprezentantów z ramienia Partii Republikańskiej z Teksasu, kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Znany jest ze swoich libertariańskich poglądów. Jest praktykujacym baptystą. Ojciec Randa Paula.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ron Paul urodził się w mieście Pittsburgh w stanie Pensylwania. W 1957 roku ukończył biologię w Gettysburgu, a w 1961 medycynę na Duke University w Karolinie Północnej. W latach 60. zajmował się medycyną lotniczą w siłach powietrznych, później prowadził prywatną praktykę lekarską. W 1988 roku jako kandydat Partii Libertariańskiej, do której wstąpił w 1987 roku, zajął trzecie miejsce (uzyskując 0,5% głosów) w wyborach prezydenckich. Zasiadał w Izbie Reprezentantów dziewięciokrotnie, w tym nieprzerwanie od 1996 roku.

Jego poglądy określa się jako paleolibertariańskie, będące mieszanką klasycznego libertarianizmu z umiarkowanym konserwatyzmem społecznym. W kwestiach gospodarczych domaga się niemal całkowitego zniesienia interwencjonizmu państwowego i pomocy zagranicznej, postuluje uchwalanie budżetu federalnego bez deficytu oraz popiera przywrócenie standardu złota. W kwestiach społecznych popiera wolność jednostki mogącą prowadzić m.in. do legalizacji narkotyków, sprzeciwia się państwowym małżeństwom argumentując, że jest to zadanie dla kościołów i prywatnych kontraktów, jest przeciwny aborcji i karze śmierci – jednak jako ścisły konstytucjonalista twierdzi, iż decydować o tych kwestiach powinny poszczególne stany, a nie rząd federalny. W kwestiach obronności opowiada się za wycofaniem wojsk amerykańskich ze wszystkich terytoriów poza USA i uważa, że armia powinna służyć tylko do obrony, a sama interwencja zbrojna możliwa byłaby tylko po zatwierdzeniu jej przez Kongres[1] zgodnie z tym co głosi Rezolucja o Wojnie z 1973[2].

W 2001 wysunął projekt walki z terroryzmem za pomocą kaprów[3], a w 2009 w ten sam sposób z piratami somalijskimi[4], oba wnioski zostały odrzucone.

Wybory prezydenckie w 2008[edytuj | edytuj kod]

19 lutego 2007 Ron Paul założył komitet badawczy, by zmierzyć poparcie dla ewentualnego startu w wyborach prezydenckich w 2008 roku. Po zaskakująco dobrych rezultatach Paul formalnie zadeklarował swoją kandydaturę do republikańskiej nominacji 12 marca 2007, jako gość C-SPAN's Washington Journal. Początkiem kampanii w lutym 2007 w przeprowadzonym dla CNN sondażu telefonicznym Paul był przedostatni jeśli chodzi o rozpoznawalność nazwiska, ostatnie miejsce zajął John Cox. Kolejne miesiące to znaczący wzrost poparcia Rona Paula na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Z racji sprzeciwu wobec zwiększania podatków Ron Paul otrzymał tytuł Taxpayers' best friend (Najlepszy przyjaciel podatników) organizacji National Taxpayers Union[5].

Finansowanie kampanii[edytuj | edytuj kod]

W maju 2007 roku Ron Paul uzyskał drugie miejsce w zbiórce funduszy w stanie Montana, wysuwając się również na czoło grupy kandydatów z „teoretycznie” mniejszymi szansami na nominację. 6 lipca, Paul ustanowił trzeci wynik w obozie republikanów, gromadząc 2,4 miliona dolarów. Ponad 99% funduszy Paula pochodzi z indywidualnych wpłat, a 47% to datki rzędu 200$ lub mniej.

Federalna Komisja Wyborcza raportuje, że Ron Paul uzyskał największe wsparcie wśród wszystkich kandydatów od pracowników sektora wojskowego oraz od wojskowych w trzecim kwartale 2007 roku.

16 grudnia 2007 zebrał 6 milionów dolarów w 24 godziny, bijąc rekord Johna Kerry’ego (5,7 mln USD).

Wyniki prawyborów[edytuj | edytuj kod]

 • 4 stycznia – Iowa Ron Paul zdobył 10% głosów, zajmując 5 miejsce.
 • 9 stycznia – New Hampshire Ron Paul zdobył 10%, zajmując 5 miejsce.
 • 15 stycznia – Michigan Ron Paul zdobył 6,75% głosów, zajmując 4 miejsce.
 • 19 stycznia – Nevada Ron Paul zdobył 14% głosów, zajmując 2 miejsce.
 • 12 lutego – Waszyngton Ron Paul zdobył 21% głosów, zajmując 2 miejsce.

W marcu 2008 roku przypuszczalnym kandydatem (presumptive nominee) republikanów w wyborach prezydenckich został John McCain.

W czerwcu tegoż roku Ron Paul wycofał się z kandydowania na urząd Prezydenta USA i we wrześniu poparł kandydaturę członka Partii Konstytucyjnej Charlesa O. Baldwina.

Kiedy Izba Reprezentantów stosunkiem głosów 405-1 przyjęła uchwałę potępiającą działania władz irańskich wobec protestujących po wyborach prezydenckich z 2009 roku, Ron Paul był jedynym członkiem Izby, który zagłosował przeciw przyjęciu uchwały. W swojej mowie podkreślił, że potępia działania wobec protestujących, jednak razi go niekonsekwencja – przyjęcie rezolucji w sprawie Iranu, a pominięcie kontrowersji przy wyborach w Arabii Saudyjskiej czy Egipcie[6].

Wybory prezydenckie w USA w 2012 roku[edytuj | edytuj kod]

13 maja 2011 Ron Paul ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w 2012 r. 26 czerwca w Tampie w odbyła się konwencja Ron Paul Revolution[7]. Uczestniczyło 10 tys osób.[8]

Wyniki prawyborów republikańskich w 2012 roku[edytuj | edytuj kod]

 • 3 stycznia – Iowa, Ron Paul zdobył 21,45% głosów, zajmując 3. miejsce.
 • 10 stycznia – New Hampshire, Ron Paul zdobył 22,88% głosów, zajmując 2. miejsce.
 • 21 stycznia – Karolina Południowa, Ron Paul zdobył 12,98% głosów, zajmując 4. miejsce.
 • 31 stycznia – Floryda, Ron Paul zdobył 7,02% głosów, zajmując 4. miejsce.
 • 4 lutego – Nevada, Ron Paul zdobył 18,77% głosów, zajmując 2. miejsce.
 • 7 lutego – Kolorado, Ron Paul zdobył 11,75% głosów, zajmując 4. miejsce.
 • 7 lutego – Minnesota, Ron Paul zdobył 27,09% głosów, zajmując 2. miejsce.
 • 7 lutego – Missouri, Ron Paul zdobył 12,17% głosów, zajmując 3. miejsce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]