Ronald Speirs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ronald C. Speirs
Sparky
Ilustracja
podpułkownik podpułkownik
Data i miejsce urodzenia 20 kwietnia 1920
Edynburg
Data i miejsce śmierci 11 kwietnia 2007
Glasgow (Montana)
Przebieg służby
Lata służby 1942-1966
Siły zbrojne US Army
Jednostki US 101st Airborne Division patch.svg 101st Airborne Division
Główne wojny i bitwy II wojna światowa

wojna koreańska

Odznaczenia
Combat Infantryman Badge Parachutist Badge
Srebrna Gwiazda (Stany Zjednoczone)
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Brązowa Gwiazda - trzykrotnie (Stany Zjednoczone)
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Purpurowe Serce - czterokrotnie (Stany Zjednoczone)
Presidential Unit Citation (dwukrotnie) American Campaign Medal European-African-Middle Eastern Campaign Medal (czterokrotnie) Medal Zwycięstwa II Wojny Światowej Army of Occupation Medal National Defense Service Medal (dwukrotnie) Korean Service Medal (czterokrotnie) Korea Defense Service Medal Vietnam Service Medal (czterokrotnie)
FR CdG palm br.png
Krzyż Wojenny 1939–1945 z brązową palmą (Francja)
French Liberation Medal Vietnam Campaign Medal (Wietnam Płd.) Medal ONZ za służbę w KOREI

Ronald C. Speirs (ur. 20 kwietnia 1920 w Edynburgu, zm. 11 kwietnia 2007 w Glasgow w stanie Montana) – amerykański podpułkownik, żołnierz 101 Dywizji Powietrznodesantowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Speirs urodził się w Edynburgu w Szkocji w roku 1920. W 1925 roku przeniósł się do Bostonu w Stanach Zjednoczonych. Będąc uczniem przeszedł szkolenie wojskowe, później wstąpił do armii. W Anglii został mu przydzielony pluton w kompanii D.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Speirs został zrzucony nad Normandią w dniu D. Bardzo szybko odnalazł oddziały amerykańskie i dołączył do sztabu. Kompania E miała zadanie zniszczyć działa ostrzeliwujące plażę Omaha. Ronald Speirs samodzielnie zniszczył jedno takie działo bez osłony i pomocy. Podczas ataku na miasteczko Foy w Belgii, Speirs objął dowodzenie natarciem po Normanie Dike'u, który załamał się na polu walki. Dike wydał rozkaz plutonowi, aby okrążył miasto i zaatakował od tyłu. Gdy kompania straciła z tym plutonem łącznośc, Speirs przebiegł przez całe miasto, połączył się z plutonem a następnie wrócił, nie zważając na niemieckie działa, piechotę i czołgi. Miał zamiar wyruszyć na Pacyfik, lecz wojna się skończyła.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Speirs został w armii. Walczył w wojnie koreańskiej, gdzie dowodził kompania strzelców. Wykonał tam jeden skok spadochronowy. W 1956 roku ukończył kurs języka rosyjskiego i został łącznikiem przy Armii Czerwonej w Poczdamie. Później został komendantem więzienia Spandau w Berlinie. W 1962 roku uczestniczył w amerykańskiej misji wojskowej w Laosie.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Jego postać została uwieczniona w książce Stephena Ambrose’a Kompania braci oraz serialu telewizyjnym o tej samej nazwie, w którym zagrał go Matthew Settle.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stephen Ambrose, Band of Brothers: E Company, 506th Regiment, 101st Airborne from Normandy to Hitler's Eagle's Nest, Simon & Schuster, 1992, ​ISBN 0-7434-6411-7