Ronald Wayne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ronald Wayne
Ilustracja
Ronald Wayne na Macworld 2009
Data i miejsce urodzenia

17 maja 1934
Cleveland

Strona internetowa

Ronald Wayne (ur. 17 maja 1934 w Cleveland, Stany Zjednoczone) – amerykański przedsiębiorca, wymieniany często jako jeden z trzech założycieli firmy Apple Inc.

Obok Steve'a Wozniaka i Steve'a Jobsa był jednym z członków założycieli Apple Computer Inc. Jobs i Wozniak mieli po 45% udziałów, a Wayne 10%. Dzięki temu jego głos mógł rozstrzygać ewentualne spory między głównymi wspólnikami.

Wymyślił pierwsze graficzne logo firmy przedstawiające Newtona siedzącego pod jabłonią[1], od którego pochodzi dzisiejsze logo przedstawiające ugryzione jabłko. Napisał instrukcję obsługi do pierwszego ich komputera, Apple I. Jest także autorem umowy partnerskiej założycieli Apple. Zaledwie po dwóch tygodniach sprzedał swoje 10% udziałów w spółce za sumę $800. Sześć lat później, w 1982 roku, jego sprzedane udziały były warte 1,5 miliarda dolarów[2], a w 2009 roku prawie 15,6 mld euro. Powodem jego decyzji była obawa, że firma wpadnie w kłopoty finansowe, a utworzona przez nich razem spółka cywilna może pochłonąć jego aktywa i wpędzić w długi, ponieważ wspólnicy odpowiadali za przedsiębiorstwo całym swoim majątkiem osobistym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ronald Wayne, czyli trzeci współzałożyciel Apple. [dostęp 2019-01-31]. (pol.).
  2. Jak powstała potęga firmy Apple. [dostęp 2010-11-01]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]