Rondo Ofiar Katynia w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
POL Kraków COA.svg Kraków
rondo
Ofiar Katynia
Prądnik Biały
Rondo i estakada od strony południowej.
Rondo i estakada od strony południowej.
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
rondo  Ofiar Katynia
rondo Ofiar Katynia
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
rondo  Ofiar Katynia
rondo Ofiar Katynia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
rondo  Ofiar Katynia
rondo Ofiar Katynia
Ziemia50°05′15,0″N 19°53′30,0″E/50,087500 19,891667

Rondo Ofiar Katynia – skrzyżowanie dróg krajowych 7 i 79 w Krakowie, wchodzące w skład trzeciej obwodnicy miasta. Stanowi swoistą "bramę wjazdową" do Krakowa od strony autostrady A4 i drogi krajowej nr 94. Jest to skrzyżowanie o trzech poziomach: w relacji wschódzachód (ul. Conrada, ul. Radzikowskiego) przebiega estakada (o długości przeszło 500 metrów), a w relacji północpołudnie (ul. Jasnogórska, ul. Armii Krajowej) – 2 tunele (o długości 88 metrów każdy), na "poziomie zero" zaś znajduje się skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

Ściany tuneli zdobią malowidła czterech krakowskich kopców, zaś filary estakady – zdjęcia największych atrakcji turystycznych miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku marca 2010 rozpoczęto przebudowę istniejącego jednopoziomowego ronda po podpisaniu umowy z firmą Radko (konsorcjantem indyjskiej firmy budowlanej z New Delhi), która zaproponowała swoje usługi za 121 mln zł i zapowiadała wykonanie trójpoziomowego ronda do połowy grudnia 2010 roku. Termin ten jednak znacznie opóźnił się na skutek niewywłaszczenia przez władze miasta na czas niektórych działek[1], a także z winy wykonawcy[2]. Ostatecznie przebudowywaną tarczę ronda oddano w całości do użytku 24 października 2011, estakadę – 28 października[3], natomiast tunel – 15 listopada[4]. Dzięki przebudowie, przepustowość skrzyżowania zwiększyła się trzykrotnie z ok. 6 tys. samochodów na godzinę[5].

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa ronda związana jest z pamięcią zbrodni katyńskiej dokonanej w 1940 w Katyniu.

Rondo potocznie nazywane jest także Rondem Kraka lub Rondem Bronowickim ze względu na dzielnicę i znajdujący się, do kwietnia 2014 roku, tuż przy nim motel "Krak".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]