Rondo Wiatraczna w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flag of Warsaw.svg Warszawa
rondo
Wiatraczna
Grochów
Rondo Wiatraczna, widok z ul. Grochowskiej w kierunku południowym
Rondo Wiatraczna, widok z ul. Grochowskiej
w kierunku południowym
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
rondo Wiatraczna
rondo Wiatraczna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
rondo Wiatraczna
rondo Wiatraczna
Ziemia 52°14′42,0″N 21°05′05,2″E/52,245000 21,084778
Rondo Wiatraczna
Rondo Wiatraczna, ul. Grochowska

Rondo Wiatraczna – plac znajdujący się w Warszawie w dzielnicy Grochów Wielki (dzielnica administracyjna Praga Południe).

Układ[edytuj]

Jest położony jest na styku ulic (zgodnie z ruchem wskazówek zegara):

Skrzyżowanie w kształcie litery „D” jest analogiczne jak pl. Narutowicza na Ochocie. Wyspa centralna jest „przyklejona” do ulicy Grochowskiej. Częściowo wyposażone w sygnalizację świetlną. Plac jest węzłem tramwajowym pomiędzy ulicami Grochowską i Waszyngtona – na środku placu znajduje się pętla tramwajowa i 3 przystanki.

Rondo Wiatraczna ma liczne połączenia komunikacyjne z wieloma dzielnicami oraz miastami (głównie wschodniego Mazowsza). Planowana jest budowa ostatniego odcinka obwodnicy śródmiejskiej aż do ronda Żaba.

Otoczenie[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

Plac był określany jako skrzyżowanie Grochowskiej i Waszyngtona (zbudowana dopiero w 1939 r.), ale nie miał żadnej nazwy. Po wybudowaniu dużego skrzyżowania z wyspą centralną (po 1960 r.) zaczęto go nazywać Rondo Wiatraczna, choć z punktu widzenia ruchu drogowego, nie jest rondem; np. wjeżdżając od ul. Grochowskiej mamy tu drogę z pierwszeństwem przejazdu. Oprócz tego nie wolno po nim jeździć w kółko (z wyjątkiem autobusów komunikacji miejskiej) - jest zakaz skrętu w lewo z ul. Grochowskiej. Aby skręcić w lewo (np. w kierunku al. Waszyngtona lub al. Stanów Zjednoczonych) jadąc ul. Grochowską od wschodu, należy skręcić w prawo w ul. Zakole i skręcić w lewo w ul. Wiatraczną, skąd dozwolony jest wjazd na rondo. Nazwa została nadana przez zarejestrowanie zwyczaju dopiero w 2003 r. przy wprowadzaniu Miejskiego Systemu Informacyjnego.

Linia tramwajowa w al. Waszyngtona była jedyną inwestycją tramwajową w czasie wojny (dokończono budowę zaczętą), co spowodowało zbieg linii tramwajowych w tym miejscu. Poprzednio istniała możliwość zawracania tramwajów za pomocą trójkąta, gdzie tor był wprowadzony w ulicę Wiatraczną (na budynkach widać ślady po sieci).

Kolej wąskotorowa jabłonowska miała tu stację Grochów II (Drugi zwany był Wielkim) oraz zajezdnię, w której warsztatach zbudowano dwa typy wagonów (Grochów i Grochów II).

Linki zewnętrzne[edytuj]