Rondo Wiatraczna w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flag of Warsaw.svg Warszawa
rondo
Wiatraczna
Grochów
Rondo Wiatraczna
Rondo Wiatraczna
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
rondo Wiatraczna
rondo Wiatraczna
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
rondo Wiatraczna
rondo Wiatraczna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
rondo Wiatraczna
rondo Wiatraczna
Ziemia52°14′42,0″N 21°05′05,2″E/52,245000 21,084778
Rondo Wiatraczna

Rondo Wiatraczna – plac znajdujący się w dzielnicy Praga-Południe w Warszawie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W miejscu obecnego ronda Wiatraczna do 1952 znajdowała się stacja Grochów II kolejki jabłonowskiej.

Plac był określany jako skrzyżowanie Grochowskiej i Waszyngtona (zbudowana dopiero w 1939 r.), ale nie miał żadnej nazwy. Po wybudowaniu dużego skrzyżowania z wyspą centralną (po 1960 r.) zaczęto go nazywać rondo Wiatraczna, choć z punktu widzenia ruchu drogowego, nie jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym; np. wjeżdżając od ul. Grochowskiej mamy tu drogę z pierwszeństwem przejazdu. Oprócz tego nie wolno po nim jeździć w kółko (z wyjątkiem autobusów komunikacji miejskiej) - jest zakaz skrętu w lewo z ul. Grochowskiej. Aby skręcić w lewo (np. w kierunku al. Waszyngtona lub al. Stanów Zjednoczonych) jadąc ul. Grochowską od wschodu, należy skręcić w prawo w ul. Zakole i skręcić w lewo w ul. Wiatraczną, skąd dozwolony jest wjazd na rondo. Nazwa została nadana przez zarejestrowanie zwyczaju dopiero w 2003 r. przy wprowadzaniu Miejskiego Systemu Informacyjnego.

Linia tramwajowa w al. Waszyngtona była jedyną inwestycją tramwajową w czasie wojny (dokończono budowę zaczętą), co spowodowało zbieg linii tramwajowych w tym miejscu. Poprzednio istniała możliwość zawracania tramwajów za pomocą trójkąta, gdzie tor był wprowadzony w ulicę Wiatraczną (na budynkach widać ślady po sieci).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Plac jest położony na styku ulic (zgodnie z ruchem wskazówek zegara):

Skrzyżowanie w kształcie litery „D” jest analogiczne jak pl. Narutowicza na Ochocie. Wyspa centralna jest „przyklejona” do ulicy Grochowskiej. Częściowo wyposażone w sygnalizację świetlną. Plac jest węzłem tramwajowym pomiędzy ulicami Grochowską i Waszyngtona – na środku placu znajduje się pętla tramwajowa i 3 przystanki.

Rondo Wiatraczna ma liczne połączenia komunikacyjne z wieloma dzielnicami oraz miastami (głównie wschodniego Mazowsza). Planowana jest budowa ostatniego odcinka obwodnicy śródmiejskiej aż do ronda Żaba.

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Obiekty nieistniejące[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]