Roog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roog
Autor Philip K. Dick
Tematyka SF
Typ utworu opowiadanie
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1953

Roogopowiadanie Philipa K. Dicka z gatunku science fiction, wydane w listopadzie 1953 roku. Był to pierwszy utwór, który udało się sprzedać autorowi, choć nie była to jego pierwsza publikacja.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Dick przedstawia wydarzenia fabularne z punktu widzenia psa Borysa, bacznie obserwującego pojemniki stojące na zewnątrz posiadłości jego właściciela. Zwierzę nie jest świadome tego, iż są to zwykłe kosze na śmieci i jest przerażone, gdy widzi kradzież ich zawartości przez innych ludzi – śmieciarzy i bezdomnych. W oczach Borysa owi przybysze są Roogami, a pies robi wszystko co w jego mocy by ostrzec swojego pana przed zuchwałą kradzieżą, wyjąc i zaciekle skamląc na podwórku.

Mieszkańcy nie są w stanie odczytać intencji zwierzęcia i zakładają, iż jest rozzłoszczone. Sam właściciel nie odróżnia odgłosów wydawanych przez Borysa od innych podobnych dźwięków okolicznych psów i nie przywiązuje do nich większej wagi.

Opowiadanie kończy się kolejnym przyjazdem śmieciarzy i ku rozpaczy zwierzęcia zabraniem pojemników z jedzeniem.

Powstanie i publikacja[edytuj | edytuj kod]

Roog został napisany w listopadzie 1951 roku[1] i ukazał się bez ilustracji w The Magazine of Fantasy & Science Fiction dokładnie dwa lata później[2]. W tym czasie Dick pracował w sklepie z płytami. W eseju poprzedzającym kolekcję opowiadań opublikowaną w 1978 roku, wspominał on okoliczności powstania utworu, omawiał fabułę oraz komentował reakcje krytyki. Odwoływał się tam m.in. do osoby Anthonego Bouchera, redaktora, pisarza i wydawcy literatury SF i fantasy, którego określał mianem przyjaciela. Pisał, iż bez jego pomocy, dalej pracowałby w sklepie z płytami. Młody Dick był bardzo zadowolony z publikacji i rozważał rezygnację z pracy, by zostać profesjonalnym twórcą, choć już wieku 27 lat temu zaprzeczał i uważał to za urojenia.

Po pierwszej publikacji opowiadania, Boucher próbował wydać je raz jeszcze w antologii SF znanej autorki określanej przez Dicka jako pani J.M. Utwór jej się jednak nie spodobał, przede wszystkim z uwagi na jego niejasność i trudności ze zrozumieniem. Krytykowała ona też opisy śmieciarzy i uważała je za niedokładne, wyraźnie nie dostrzegając, iż Roog był przedstawiony z perspektywy psa. Choć Dick wysłał jej list, w którym wyjaśnił jej fabułę i tematy utworu, to nie zgodziła się ona na uwzględnienie pracy w jej zbiorze[3]. Mimo to opowiadanie ukazało się ponownie dzięki staraniom Bouchera i jest przedrukowywane po dziś dzień. Roog jest także wpisany w program nauczania wielu amerykańskich szkół średnich[4].

Dick określał utwór jako autobiograficzny. Borys miał swój rzeczywisty odpowiednik, nazywał się Snooper i należał do sąsiada Dicka[5]. Zachowywał się on bardzo agresywnie za każdym razem, gdy śmieciarze przyjeżdżali oczyścić kontenery. Opowiadanie to jest moim podarunkiem dla zwierzęcia, które już niczego nie widzi i nie słyszy, które już nie szczeka, ale, do jasnej cholery, które robiło, co do niego należało. Nawet jeśli pani J.M. tego nie rozumiała[4]. – pisał Dick. Uważał on ową historię za „całkiem poważną” pomimo jej powierzchownego humoru. We wstępie do The Collected Stories of Philip K. Dick pisał, że Roog „mówi o strachu, lojalności oraz niejasnym zagrożeniu”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Philip K. Dick, Opowiadania najlepsze, Dom Wydawniczy Rebis
  • Rickman, Gregg (1989), To The High Castle: Philip K. Dick: A Life 1928-1963, Long Beach, Ca.: Fragments West/The Valentine Press, p.388 ​ISBN 0-916063-24-0
  • Levack, Daniel (1981). PKD: A Philip K. Dick Bibliography, Underwood/Miller, p. 121 ​ISBN 0-934438-33-1
  • The Collected Stories of Philip K. Dick, Volume 1, The Short Happy Life of the Brown Oxford, (1990) Citadel Twilight p. 401 ​ISBN 0-8065-1153-2

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rickman, Gregg (1989), To The High Castle: Philip K. Dick: A Life 1928-1963, Long Beach, Ca.: Fragments West/The Valentine Press, p.388 ​ISBN 0-916063-24-0
  2. Levack, Daniel (1981). PKD: A Philip K. Dick Bibliography, Underwood/Miller, p. 121 ​ISBN 0-934438-33-1​.
  3. http://web.archive.org/web/20120511082635/http://philipkdick.com/media_sfeye87.html Wywiad z Philipem K. Dickiem (ang.).
  4. a b The Complete Stories of Philip K. Dick Vol. 1 (p.632 of 636) - complete dick philip stories vol Hell_Hound - Wattpad Mobile
  5. The Collected Stories of Philip K. Dick, Volume 1, The Short Happy Life of the Brown Oxford, (1990) Citadel Twilight p. 401 ​ISBN 0-8065-1153-2​.