Roog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roog
Autor Philip K. Dick
Tematyka SF
Typ utworu opowiadanie
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1953

Roogopowiadanie Philipa K. Dicka z gatunku science fiction, wydane w listopadzie 1953 roku. Był to pierwszy utwór, który udało się sprzedać autorowi, choć nie była to jego pierwsza publikacja.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Dick przedstawia wydarzenia fabularne z punktu widzenia psa Borysa, bacznie obserwującego pojemniki stojące na zewnątrz posiadłości jego właściciela. Zwierzę nie jest świadome tego, iż są to zwykłe kosze na śmieci i jest przerażone, gdy widzi kradzież ich zawartości przez innych ludzi – śmieciarzy i bezdomnych. W oczach Borysa owi przybysze są Roogami, a pies robi wszystko co w jego mocy by ostrzec swojego pana przed zuchwałą kradzieżą, wyjąc i zaciekle skamląc na podwórku.

Mieszkańcy nie są w stanie odczytać intencji zwierzęcia i zakładają, iż jest rozzłoszczone. Sam właściciel nie odróżnia odgłosów wydawanych przez Borysa od innych podobnych dźwięków okolicznych psów i nie przywiązuje do nich większej wagi.

Opowiadanie kończy się kolejnym przyjazdem śmieciarzy i ku rozpaczy zwierzęcia zabraniem pojemników z jedzeniem.

Powstanie i publikacja[edytuj | edytuj kod]

Roog został napisany w listopadzie 1951 roku[1] i ukazał się bez ilustracji w The Magazine of Fantasy & Science Fiction dokładnie dwa lata później[2]. W tym czasie Dick pracował w sklepie z płytami. W eseju poprzedzającym kolekcję opowiadań opublikowaną w 1978 roku, wspominał on okoliczności powstania utworu, omawiał fabułę oraz komentował reakcje krytyki. Odwoływał się tam m.in. do osoby Anthonego Bouchera, redaktora, pisarza i wydawcy literatury SF i fantasy, którego określał mianem przyjaciela. Pisał, iż bez jego pomocy, dalej pracowałby w sklepie z płytami. Młody Dick był bardzo zadowolony z publikacji i rozważał rezygnację z pracy, by zostać profesjonalnym twórcą, choć już wieku 27 lat temu zaprzeczał i uważał to za urojenia.

Po pierwszej publikacji opowiadania, Boucher próbował wydać je raz jeszcze w antologii SF znanej autorki określanej przez Dicka jako pani J.M. Utwór jej się jednak nie spodobał, przede wszystkim z uwagi na jego niejasność i trudności ze zrozumieniem. Krytykowała ona też opisy śmieciarzy i uważała je za niedokładne, wyraźnie nie dostrzegając, iż Roog był przedstawiony z perspektywy psa. Choć Dick wysłał jej list, w którym wyjaśnił jej fabułę i tematy utworu, to nie zgodziła się ona na uwzględnienie pracy w jej zbiorze[3]. Mimo to opowiadanie ukazało się ponownie dzięki staraniom Bouchera i jest przedrukowywane po dziś dzień. Roog jest także wpisany w program nauczania wielu amerykańskich szkół średnich[4].

Dick określał utwór jako autobiograficzny. Borys miał swój rzeczywisty odpowiednik, nazywał się Snooper i należał do sąsiada Dicka[5]. Zachowywał się on bardzo agresywnie za każdym razem, gdy śmieciarze przyjeżdżali oczyścić kontenery. Opowiadanie to jest moim podarunkiem dla zwierzęcia, które już niczego nie widzi i nie słyszy, które już nie szczeka, ale, do jasnej cholery, które robiło, co do niego należało. Nawet jeśli pani J.M. tego nie rozumiała[4]. – pisał Dick. Uważał on ową historię za „całkiem poważną” pomimo jej powierzchownego humoru. We wstępie do The Collected Stories of Philip K. Dick pisał, że Roog „mówi o strachu, lojalności oraz niejasnym zagrożeniu”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Philip K. Dick, Opowiadania najlepsze, Dom Wydawniczy Rebis
  • Rickman, Gregg (1989), To The High Castle: Philip K. Dick: A Life 1928-1963, Long Beach, Ca.: Fragments West/The Valentine Press, p.388 ​ISBN 0-916063-24-0
  • Daniel J. H Levack, PKD: A Philip K. Dick Bibliography, Steven Owen Godersky, Philip K Dick, wyd. 1st ed, San Francisco, Calif.: Underwood/Miller, 1981, s. 121, ISBN 0-934438-33-1, OCLC 8071591.
  • The Collected Stories of Philip K. Dick, Volume 1, The Short Happy Life of the Brown Oxford, (1990) Citadel Twilight p. 401 ​ISBN 0-8065-1153-2

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rickman, Gregg (1989), To The High Castle: Philip K. Dick: A Life 1928-1963, Long Beach, Ca.: Fragments West/The Valentine Press, p.388 ​ISBN 0-916063-24-0
  2. Daniel J. H Levack, PKD: A Philip K. Dick Bibliography, Steven Owen Godersky, Philip K Dick, wyd. 1st ed, San Francisco, Calif.: Underwood/Miller, 1981, s. 121, ISBN 0-934438-33-1, OCLC 8071591.
  3. http://web.archive.org/web/20120511082635/http://philipkdick.com/media_sfeye87.html Wywiad z Philipem K. Dickiem (ang.).
  4. a b The Complete Stories of Philip K. Dick Vol. 1 (p.632 of 636) - complete dick philip stories vol Hell_Hound - Wattpad Mobile
  5. The Collected Stories of Philip K. Dick, Volume 1, The Short Happy Life of the Brown Oxford, (1990) Citadel Twilight p. 401 ​ISBN 0-8065-1153-2​.