Rory Williams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rory Williams
Postać z Doktor Who
Ilustracja
Arthur Darvill, odtwórca roli Rory'ego Williamsa
Pierwsze wystąpienie Jedenasta godzina (2010)
Ostatnie wystąpienie Anioły na Manhattanie (2012)
Wystąpienia Seria 5
Seria 6
Seria 7
Grany przez Arthur Darvill
Ezekiel Wigglesworth (młody Rory)
Liczba odcinków 27
Dane biograficzne
Pochodzenie Ziemia

Rory Arthur Williams[1] – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science-fiction pt. Doktor Who, w którą wcielił się Arthur Darvill. Rory był towarzyszem jedenastej inkarnacji Doktora, głównej postaci serialu. Postać ta pojawiała się regularnie w latach 2010-2012, występując w serii piątej, szóstej i w pierwszej części siódmej. Łącznie postać Rory'ego wystąpiła w 27 odcinkach, składających się na 23 historie.

Za kulisami[edytuj | edytuj kod]

Podczas castingu Darvill miał do przedstawienia dwie sceny z odcinka Jedenasta godzina oraz jedną z odcinka Wampiry w Wenecji. Wówczas wiedział o postaci Rory'ego tylko tyle, że jest chłopakiem Amy[2]. Moffat stwierdził, że to, co przedstawił podczas castingu, było „po prostu śmieszne”[3]. Darvill stwierdził, że czuł „zaszczyt” być częścią tego programu i był zadowolony z rozwoju postaci[4]. Darvill wcześniej wystąpił już z odtwórcą głównej postaci, Mattem Smithem w sztuce Swimming with Sharks[5].

Historia postaci[edytuj | edytuj kod]

Rory w młodości mieszkał w miejscowości Leadworth i był przyjacielem Amy oraz Mels[a]. Tak jak duża część mieszkańców Leadworth, wysłuchiwał opowieści Amy o jej tajemniczym „Doktorze w łachmanach”. Rory już od młodych lat wykazywał potajemne uczucia względem Amy[6][7].

W 2008 roku Rory pracował jako pielęgniarz w Royal Leadworth Hospital. Pewnego dnia zauważył, że nieprzytomni pacjenci zachowują się nietypowo, o czym powiadomił dyrekcję. Jednak dyrekcja nie uwierzyła i został zwolniony. Po wyjściu ze szpitala robił zdjęcia osobie, która powinna być w szpitalu w śpiączce, jednak nie jest. W tym momencie podbiegają do niego Amy i Doktor i wówczas ma okazję po raz pierwszy zobaczyć Doktora, o którym bardzo dużo mówiła dawniej Amy. W zespole z Doktorem i Amy rozwiązują problem „Więźnia Zero” i tym samym ratują świat. Jednak po skończonej akcji Doktor biegnie do TARDIS zobaczyć nowe wnętrze i nie pojawia się później przez 2 lata. Po tych wydarzeniach Rory zaręczył się z Amy i razem poszukiwali najnowszych teorii naukowych, mając nadzieję, że wkrótce znajdą Doktora[6]

W 2010 do Amy przyleciał Doktor i zabrał ją w podróż, jednak Rory o niczym początkowo nie wiedział, bo wówczas był poza Leadworth. Dopiero kiedy Rory spędza czas na wieczorze kawalerskim, to z tortu wyskakuje Doktor i zaprasza go do TARDIS na wycieczkę, mającą być prezentem ślubnym. Razem z Doktorem i Amy odbył wówczas podróż do Wenecji w 1580 roku[8]. Po tej wycieczce pod namową Amy Rory zgadza się kontynuować podróż i odwiedza m.in. walijską wieś Cwmtaff w 2020 roku. Podróż jednak do Cwmtaff okazała się dla niego być bardzo pechowa, ponieważ wskutek różnych wydarzeń zostaje postrzelony przez siluriankę, Alaya'ę, a zaraz po tym usunięty z historii, przez co o jego istnieniu pamięta tylko Doktor[9].

Rory odradza się jako centurion przez koalicję wrogów Doktora, składających się m.in. z Daleków, Cybermenów oraz Judoonów, którzy na podstawie wspomnień Amy oraz jej książce o rzymskich wojownikach stworzyli rzymski legion. Rory, kiedy rozpoznaje Amy od razu ratuje ją przed Cybermenem, po czym przypomina Amy kim jest[b]. Jednak przez to, że rzymski legion, w tym Rory na nowo zostali podporządkowani koalicji, która właśnie uwięziła Doktora w Pandorice, nie z własnej woli zabija on Amy. Jakiś czas po tym Rory, na których rękach znajduje się Amy, spotyka Doktora pochodzącego z przyszłości, który nakazuje mu, aby wydostał jego samego z Pandoriki za pomocą śrubokrętu sonicznego, a na jego miejsce wsadził Amy, która dzięki Pandorice ożyje. Rory tak zrobił, a Doktor, który wyszedł z Pandoriki zaproponował mu, by przeniósł się z nim o 2000 lat, jednak on się nie zgadza, tłumacząc, że dzięki temu Amy w Pandorice będzie bezpieczniejsza. Po 2000 lat Rory stał się strażnikiem w muzeum, w którym znajduje się Pandorika. W pewnym momencie na miejsce przybywa Doktor oraz młodsza Amy, a sama Pandorika z Amy się otwiera. Po pewnym czasie Doktor zostaje zabity i końcówką swoich sił doczołguje się do Pandoriki, by wraz z nią wlecieć do stale eksplodującej TARDIS. W ten sposób cofa oraz zmienia on czas, a Rory budzi się w dniu swojego ślubu z Amy. On sam, w przeciwieństwie do Amy kompletnie nic nie pamięta o Doktorze i dopiero dźwięk TARDIS przypomina mu o nim. Po zabawie weselnej wraz z Amy odlatuje w TARDIS.

Po weselu Amy i Rory powiedzieli swoim przyjaciołom, że udali się na tzw. miesiąc miodowy do Tajlandii, lecz zamiast tego podróżowali przez czas i przestrzeń[10]. Noc poślubną spędzili oni w swojej kwaterze na TARDIS-ie, kiedy to TARDIS przechodziło przez wir czasowy. W tym momencie nieświadomie Amy poczęła dziecko, a fakt poczęcia na TARDIS sprawił pewne mutacje[11]. Późniejszy czas Amy i Rory spędzili bez Doktora na asteroidzie, a potem na pokładzie międzygwiezdnego statku kosmicznego, który w pewnym momencie, gdyby nie Doktor, zderzyłby się z planetą[12][13].

Amy i Rory w pewnym momencie wrócili na Ziemię i zaczęli prowadzić normalne życie. Wkrótce dostali zaproszenie od Doktora na wyjazd nad jezioro Silencio w Utah na 22 kwietnia 2011. Rory i Amy udali się we wskazane miejsce i spotkali tam Doktora i River. Chwilę później byli świadkami śmierci Doktora z rąk tajemniczego astronauty, wychodzącego z jeziora. Jak się później okazało, była to przyszła wersja Doktora, który rozesłał zaproszenia, wiedząc, że umrze, natomiast młodsza wersja Doktora również dostała zaproszenie, spotkała się z towarzyszami i razem poznała Zakon Ciszy[14]. Razem z młodszym Doktorem i Amy, Rory był na statku pirackim z XVII wieku, poznał uczłowieczoną TARDIS oraz zapoznał się z problemem klonowania w XXII wieku[15][16][17]. Po pewnym czasie Doktor odkrył, że w rzeczywistości podróżuje z klonem Amy, dlatego zniszczył klona i tym samym obudził Amy, która tak naprawdę od momentu sprzed wyjazdu nad jezioro Silencio spała na asteroidzie Demons Run.

Doktor i Rory, wraz z różnymi znajomymi Doktora zaplanowali atak na Demons Run, gdzie Amy wraz z jej właśnie urodzonym dzieckiem byli przetrzymywani przez Zakon Ciszy i Madame Kovarian. Ich atak udał się częściowo, bo udało się wymusić ucieczkę żołnierzy i pracowników Demons Run, a także odzyskać Amy, jednak wspólne dziecko Amy i Rory'ego, nazwane przez Amy „Melody” zostało zabrane przez Madame Kovarian. W późniejszym czasie Doktor, Amy i Rory razem postanowili szukać Melody w wieku dziecięcym. Uniemożliwiła im to przyjaciółka Amy i Rory'ego, Mels, która później okazała się tą samą osobą co Melody oraz River, tylko że w innym wcieleniu[7]. W następnych przygodach Doktor, Amy i Rory poznają tajemniczy świat dużych lalek wykreowany przez dziecko, planetę Apalapucia, gdzie Amy przez pewien czas samotnie musiała się bronić przed robotami oraz hotel, z którego nie było wyjścia[18][19][20]. W pewnym momencie Doktor, wiedząc o tym, że za niedługo umrze, postanowił rozstać się z Amy i Rory'm[20]. Rory, tak samo, jak Amy oraz Doktor pojawia się w alternatywnej rzeczywistości stworzonej przez River poprzez odmowę w zabiciu Doktora. Kiedy udaje się przywrócić normalny bieg wydarzeń, River przychodzi do domu Amy i Rory'ego z informacją, że Doktor nie został zabity[21].

Doktor około 2 lata po tych wydarzeniach odwiedza Amy i Rory'ego w święta[22]. Po tym Doktor przez pewien czas nie odwiedzał ich. W tym czasie Amy rozstała się z Rorym, bez jakichkolwiek wyjaśnień. W pewnym momencie Doktor, a także Amy i Rory zostali uprowadzeni przez Daleków, by im pomóc. Podczas tej przygody Amy zwierza się Rory'emu, że zostawiła go z powodu swojej niepłodności, która była skutkiem wydarzeń na Demons Run. Skutkiem wspólnej rozmowy było to, że Amy i Rory wrócili do siebie, a także Doktor postanowił częściej odwiedzać ich i zabierać na kolejne przygody[23] Po tym wydarzeniu odwiedzili m.in. opuszczony statek kosmiczny Silurian, na którym są dinozaury oraz miasteczko Mercy[10][24]. Byli także świadkami inwazji małych, czarnych sześcianów, które po pewnym czasie spowodowały śmierć wielu milionów ludzi[25].

W pewnym momencie Doktor zabiera Amy i Rory'ego do Nowego Jorku w 2012 roku. Po pewnym czasie Rory zostaje wysłany w przeszłość, do roku 1938 przez Płaczące Anioły. Doktor i Amy, w ekipie z River chcą mu pomóc, jednak przez to, że zobaczył własną śmierć, nie może nic zrobić i dlatego postanawia skoczyć z wysokiego budynku i tym samym zniszczyć wszystkie Anioły, a widząc to Amy postanawia skoczyć wraz z nim. Razem budzą się na cmentarzu nowojorskim w 2012, jednak jeden z niedobitych Aniołów cofa Rory'ego i już tego nie można cofnąć, ponieważ taki paradoks zniszczyłby cały Nowy Jork. Zrozpaczona po stracie swojego męża Amy postanawia również dotknąć Anioła, by przeżyć resztę życia z Rory'm. Umarł ostatecznie w wieku 82 lat i został pochowany w tym samym miejscu co Amy[1].

Występy telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Historia Data premiery Źródło
Nazwa polska Nazwa oryginalna
Seria 5 (2010)
Jedenasta godzina The Eleventh Hour 3 kwietnia 2010 [6][26]
Wampiry w Wenecji The Vampires of Venice 8 maja 2010 [8][27]
Wybór Amy Amy’s Choice 15 maja 2010 [28][29]
Głodna Ziemia
Zimna krew
The Hungry Earth
Cold Blood
22 – 29 maja 2010 [9][30][31]
Otwarcie Pandoriki
Wielki Wybuch
The Pandorica Opens
The Big Bang
19 – 26 czerwca 2010 [32][33][34]
Odcinki specjalne (2010)
Opowieść wigilijna A Christmas Carol 25 grudnia 2010 [35][13]
Seria 6 (2011)
Niemożliwy astronauta
Lądowanie na Księżycu
The Impossible Astronaut
Day of the Moon
23 – 30 kwietnia 2011 [14][36][37]
Klątwa czarnej plamy The Curse of the Black Spot 7 maja 2011 [38][15]
Żona Doktora The Doctor’s Wife 17 maja 2011 [39][16]
Zbuntowane ciało
Prawie ludzie
The Rebel Flesh
The Almost People
21 – 28 maja 2011 [17][40][41]
Dobry człowiek idzie na wojnę A Good Man Goes to War 4 czerwca 2011 [11][42]
Zabijmy Hitlera Let's Kill Hitler 27 sierpnia 2011 [7][43]
Nocne koszmary Night Terrors 3 września 2011 [44][18]
Dziewczyna, która czekała The Girl Who Waited 10 września 2011 [45][19]
Kompleks Boga The God Complex 17 września 2011 [20][46]
Godzina zamknięcia Closing Time 24 września 2011 [47][48]
Ślub River Song The Wedding of River Song 1 października 2011 [21][49]
Odcinki specjalne (2011)
Doktor, wdowa i stara szafa The Doctor, the Widow and the Wardrobe 25 grudnia 2011 [22][50]
Seria 7 (2012–2013)
Planeta obłąkanych Daleków Asylum of the Daleks 1 września 2012 [23][51]
Dinozaury na statku kosmicznym Dinosaurs on a Spaceship 8 września 2012 [10][52]
Miasteczko Mercy A Town Called Mercy 15 września 2012 [53][24]
Potęga trójki The Power of Three 22 września 2012 [25][54]
Anioły na Manhattanie The Angels Take Manhattan 29 września 2012 [1][55]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Mels okazała się być w późniejszym czasie jego córką z przyszłości
 2. Amy nie pamiętała kim jest Rory przez usunięcie go z historii w odcinku Zimna krew

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Anioły na Manhattanie (The Angels Take Manhattan). Nick Hurran (reż.), Steven Moffat (scenarz.). Doktor Who. BBC. 29 września 2012. Odcinek 230, seria 7.
 2. Neil Wilkes: Arthur Darvill talks 'Doctor Who' (ang.). DigitalSpy, 2010-05-04. [dostęp 2016-04-16].
 3. Arthurian Legend. Doktor Who: Ściśle tajne. BBC. 15 maja 2010.
 4. Catriona Wightman: Darvill: 'Doctor Who role is brilliant' (ang.). DigitalSpy, 2010-05-28. [dostęp 2016-04-16].
 5. Nick Setchfield: Rory Time (ang.). SFX, 2010-05-14. [dostęp 2016-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-16)].
 6. a b c Jedenasta godzina (The Eleventh Hour). Adam Smith (reż.), Steven Moffat (scenarz.). Doktor Who. BBC. 3 kwietnia 2010. Odcinek 203, seria 5.
 7. a b c Zabijmy Hitlera (Let's Kill Hitler). Richard Senior (reż.), Steven Mofatt (scenarz.). Doktor Who. BBC. 27 sierpnia 2011. Odcinek 219, seria 6.
 8. a b Wampiry w Wenecji (The Vampires of Venice). Jonny Campbell (reż.), Toby Whithouse (scenarz.). Doktor Who. BBC. 8 maja 2010. Odcinek 207, seria 5.
 9. a b Głodna Ziemia / Zimna krew (The Hungry Earth / Cold Blood). Chris Chibnall (reż.), Ashley Way (scenarz.). Doktor Who. BBC. 22 maja 2010-29 maja 2010. Odcinek 209, seria 5.
 10. a b c Dinozaury na statku kosmicznym (Dinosaurs on a Spaceship). Saul Metzstein (reż.), Chris Chibnall (scenarz.). Doktor Who. BBC. 8 września 2012. Odcinek 227, seria 7.
 11. a b Dobry człowiek idzie na wojnę (A Good Man Goes to War). Peter Hoar (reż.), Steven Mofatt (scenarz.). Doktor Who. BBC. 4 czerwca 2011. Odcinek 218, seria 6.
 12. Śmierć Doktora. Ashley Way (reż.), Russell T Davies (scenarz.). Przygody Sary Jane. BBC. 25 października 2010-26 października 2010. Odcinek 21, seria 4.
 13. a b Opowieść wigilijna (A Christmas Carol). Toby Haynes (reż.), Steven Moffat (scenarz.). Doktor Who. BBC. 25 grudnia 2010. Odcinek 213.
 14. a b Niemożliwy astronauta / Lądowanie na Księżycu (The Impossible Astronaut / Day of the Moon). Toby Haynes (reż.), Steven Mofatt (scenarz.). Doktor Who. BBC. 23 kwietnia 2011-30 kwietnia 2010. Odcinek 214, seria 6.
 15. a b Klątwa czarnej plamy (The Curse of the Black Spot). Stephen Thompson (reż.), Jeremy Webb (scenarz.). Doktor Who. BBC. 7 maja 2011. Odcinek 215, seria 6.
 16. a b Żona Doktora (The Doctor's Wife). Richard Clark (reż.), Neil Gaiman (scenarz.). Doktor Who. BBC. 17 maja 2010. Odcinek 216, seria 6.
 17. a b Zbuntowane ciało / Prawie ludzie (The Rebel Flesh / The Almost People). Julian Simpson (reż.), Matthew Graham (scenarz.). Doktor Who. BBC. 21 maja 2011-28 maja 2011. Odcinek 217, seria 6.
 18. a b Nocne koszmary (Night Terrors). Richard Clark (reż.), Mark Gatiss (scenarz.). Doktor Who. BBC. 3 września 2011. Odcinek 220, seria 6.
 19. a b Dziewczyna, która czekała (The Girl Who Waited). Nick Hurran (reż.), Tom MacRae (scenarz.). Doktor Who. BBC. 10 września 2011. Odcinek 221, seria 6.
 20. a b c Kompleks Boga (The God Complex). Nick Hurran (reż.), Toby Whithouse (scenarz.). Doktor Who. BBC. 17 września 2011. Odcinek 222, seria 6.
 21. a b Ślub River Song (The Wedding of River Song). Jeremy Webb (reż.), Steven Moffat (scenarz.). Doktor Who. BBC. 1 października 2011. Odcinek 224, seria 6.
 22. a b Doktor, wdowa i stara szafa (The Doctor, the Widow and the Wardrobe). Farren Blackburn (reż.), Steven Moffat (scenarz.). Doktor Who. BBC. 25 grudnia 2011. Odcinek 225, seria 6.
 23. a b Planeta obłąkanych Daleków (Asylum of the Daleks). Nick Hurran (reż.), Steven Moffat (scenarz.). Doktor Who. BBC. 1 września 2012. Odcinek 226, seria 7.
 24. a b Miasteczko Mercy (A Town Called Mercy). Saul Metzstein (reż.), Toby Whithouse (scenarz.). Doktor Who. BBC. 15 września 2012. Odcinek 228, seria 7.
 25. a b Potęga trójki (The Power of Three). Douglas Mackinnon (reż.), Chris Chibnall (scenarz.). Doktor Who. BBC. 22 września 2012. Odcinek 229, seria 7.
 26. The Eleventh Hour (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 27. The Vampiers of Venice (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 28. Wybór Amy (Amy's Choice). Catherine Morshead (reż.), Simon Nye (scenarz.). Doktor Who. BBC. 15 maja 2010. Odcinek 208, seria 5.
 29. Amy's Choice (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 30. The Hungry Earth (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 31. Cold Blood (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 32. Otwarcie Pandoriki / Wielki Wybuch (The Pandorica Opens / The Big Bang). Toby Haynes (reż.), Steven Mofatt (scenarz.). Doktor Who. BBC. 19 czerwca 2010-26 czerwca 2010. Odcinek 212, seria 5.
 33. The Pandorica Opens (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 34. The Big Bang (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 35. A Christmas Carol (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 36. The Impossible Astronaut (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 37. Day of the Moon (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 38. The Curse of the Black Spot (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 39. The Doctor's Wife (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 40. The Rebel Flesh (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 41. The Almost People (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 42. A Good Man Goes To War (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 43. Let's Kill Hitler (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 44. Night Terrors (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 45. The Girl Who Waites (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 46. he God Complex (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 47. Godzina zamknięcia (Closing Time). Steve Hughes (reż.), Gareth Roberts & Steven Moffat (scenarz.). Doktor Who. BBC. 24 września 2011. Odcinek 223, seria 6.
 48. Closing Time (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 49. The Wedding of River Song (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 50. The Doctor, the Widow and the Wardrobe (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 51. Asylum of the Daleks (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 52. Dinosaurs on a Spaceship (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 53. A Town Called Mercy (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 54. The Power of Three (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].
 55. The Angels Take Manhattan (ang.). BBC. [dostęp 2014-12-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]