Rosół

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rosół z kury z makaronem

Rosół – niezagęszczana zupa, będąca wywarem mięsno-warzywnym. Sporządzana z drobiu (najczęściej kury lub kurczaka) lub wołowiny albo baraniny. Podawana z makaronem typu nitki czy wstążki lub z innymi kluskami (np. lanymi), z ziemniakami lub z plackiem. Na Śląsku Cieszyńskim rosół podaje się również z kluskami wątrobianymi.

Rosół jest potrawą, którą przygotowuje się stosunkowo długo. Przygotowanie polega na gotowaniu mięsa wraz z zestawem jarzyn – włoszczyzną. Aby przygotować smaczny i esencjonalny rosół należy gotowanie składników rozpocząć od zimnej wody, powoli doprowadzając do lekkiego wrzenia. Taki sposób gotowania sprawia, że większość składników zawartych w mięsie i warzywach przechodzi do wywaru, który po doprawieniu staje się rosołem.

Zupa pierwotnie powstawała jako efekt długotrwałego gotowania w wodzie mięsa, które w dawnych czasach było konserwowane przez zasolenie i wysuszenie. Wywar ten zwano rozsół (czy rozsol), skąd wywodzi się dzisiejsza nazwa. Rosół jest jedną z narodowych potraw polskich.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]