Rose Namajunas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rose Namajunas
ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Rose Gertrude Namajunas

Pseudonim

Thug

Data i miejsce urodzenia

29 czerwca 1992
Milwaukee

Obywatelstwo

Litwa
Stany Zjednoczone

Wzrost

165 cm

Masa ciała

52 kg

Styl walki

taekwondo, karate, jiu-jitsu

Kategoria wagowa

słomkowa

Klub

303 Training Center

Bilans walk zawodowych
Liczba walk

16

Zwycięstwa

11

Przez nokauty

2

Przez poddania

5

Przez decyzje

4

Porażki

5

Rose Namajunas (ur. 29 czerwca 1992 w Milwaukee[1]) – amerykańska zawodniczka mieszanych sztuk walki (MMA), litewskiego pochodzenia[2], mistrzyni świata UFC w kategorii słomkowej w latach 2017-2019 oraz od 2021-2022.

Wczesne życie i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Milwaukee w stanie Wisconsin 29 czerwca 1992 r[3]. Jej rodzice z Litwy przeprowadzili się do Stanów Zjednoczonych we wrześniu 1991 r. Została nazwana Rose (lit. Rožė) na cześć swojej prababki Rožė Gotšalkaitė Namajūnienė, której mąż Juozas był oficerem wojskowym Niepodległej Litwy. W 1933 r. zaciągnął się do wojska litewskiego, w 1936 r. awansował na porucznika. Podczas sowieckiej inwazji na Litwę w 1939 r. walczył w ruchu oporu. Po zajęciu kraju przez Sowietów Juozas został zmuszony do zaciągnięcia się do Armii Czerwonej. Po wypowiedzeniu wojny przez Niemców Związkowi Radzieckiemu i późniejszym wycofaniu się sowietów z krajów bałtyckich, Juozas opuścił Armię Czerwoną i przeszedł do życia cywilnego. Kiedy Sowieci ponownie zajęli Litwę, Juozas został aresztowany przez NKWD i wysłany do obozu jenieckiego. Został zabity przez sowieckich agentów KGB w pobliżu swojego domu w 1968 roku[4]. Dziadek Namajunas – Algimantas Andriukonis, był odnoszącym sukcesy zapaśnikiem, wygrywał krajowe mistrzostwa na Litwie i zawody w ZSRR[5]. Rose regularnie odwiedza Litwę i komunikuje się w języku litewskim z dziadkami.

Ojciec Namajunas – Arturas, cierpiący na schizofrenię, opuścił rodzinę, gdy Rose była jeszcze młoda i zmarł na zapalenie płuc w Niemczech w 2008 roku, kiedy Rose miała 16 lat[6]. Jej matka była pianistką, kształciła się w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru[7]. Dorastała w Milwaukee w trudnej okolicy, gdzie od najmłodszych lat była świadkiem przemocy. Jej matka dużo pracowała, a brat rzadko bywał w domu. Jej koledzy z sąsiedztwa nazywali ją „Zbirem Różą”, ponieważ była jedyną białą dziewczyną wśród nich i najmniejszą, a jednocześnie najtwardszą w ich grupie przyjaciół. Przyznała się do bycia ofiarą wykorzystywania seksualnego dzieci, jednocześnie podkreślając, że nie chce mówić o konkretnych szczegółach. Ukończyła Liceum Sztuk Pięknych w Milwaukee, gdzie była znakomitą biegaczką przełajową[8].

Początki w sztukach walki[edytuj | edytuj kod]

Zaczęła ćwiczyć taekwondo w wieku 5 lat. Zdobyła pas poom (czarny pas juniorów) w wieku 9 lat. Następnie zaczęła trenować zarówno karate, jak i brazylijskie jiu-jitsu. W liceum zaczęła trenować kickboxing i mieszane sztuki walki z Duke'm Roufusem w Roufusport(ang.), a także była zapaśniczką ostatniego roku w Milwaukee High School of the Arts(ang.) .

Kariera MMA[edytuj | edytuj kod]

Wczesna kariera[edytuj | edytuj kod]

Namajunas zaczęła rywalizować w MMA jako amatorka w 2010 roku. Trenowała pod okiem Grega Nelsona w Milwaukee High School of the Arts(ang.)[9]. Ustanowiła doskonały amatorski rekord 4-0 z 2 zwycięstwami przez TKO i 2 decyzją. Oba rezultaty miały miejsce w pierwszej rundzie[10].

Invicta Fighting Championship[edytuj | edytuj kod]

Zawodowo zadebiutowała przeciwko Emily Kagan w Invicta FC 4: Esparza vs. Hyatt 5 stycznia 2013 roku. Po dwóch rundach w tę i z powrotem, Namajunas był w stanie zapewnić sobie zwycięstwo przez poddanie z powodu duszenia z tyłu w rundzie. trzy. Zwycięstwo w jej profesjonalnym debiucie przyniosło jej również premię Poddanie nocy.

W swoim drugim zawodowym występie Namajunas zmierzyła się z Kathiną Catron w Invicta FC 5: Penne vs. Waterson 5 kwietnia 2013 roku. Wygrała walkę przez poddanie się dzięki latającemu ramieniu zaledwie 12 sekund po pierwszej rundzie. Ten występ przyniósł Namajunas drugą nagrodę Invicta Submission of the Night.

Namajunas walczył z innym niepokonanym kandydatem Tecią Torres na Invicta FC 6: Coenen vs. Cyborg 13 lipca 2013 roku. Namajunas przegrała walkę przez jednogłośną decyzję.

The Ultimate Fighter[edytuj | edytuj kod]

11 grudnia 2013 r. ogłoszono, że Namajunas został podpisany przez Ultimate Fighting Championship (UFC) wraz z 10 innymi zawodnikami wagi słomkowej, aby rywalizować w 20. sezonie The Ultimate Fighter, który miał zostać pierwszym w historii mistrzem wagi słomkowej UFC.

Namajunas był czwartym wyborem trenera Gilberta Melendeza. Pokonała Alex Chambersa przez poddanie z powodu duszenia z tyłu w rundzie wstępnej turnieju.

W ćwierćfinale Namajunas zmierzył się z Joanne Calderwood. Wygrała walkę przez kimurę w drugiej rundzie.

W półfinale Namajunas zmierzył się z Randą Markos. Ponownie wygrała walkę przez kimurę w pierwszej rundzie.

W finale turnieju walczyła z Carlą Esparza 12 grudnia 2014 roku na The Ultimate Fighter: A Champion Will Be Crowned Finale o inauguracyjne mistrzostwa wagi słomkowej kobiet UFC. Przegrała walkę przez duszenie z tyłu w trzeciej rundzie.

UFC[edytuj | edytuj kod]

Pomimo przegranej w finale The Ultimate Fighter, Namajunas otrzymała dwa bonusy sezonu w wysokości 25 000 dolarów za Występ Sezonu i Walkę Sezonu za walkę z Joanne Calderwood.

Namajunas miała zmierzyć się z Niną Nunes 23 maja 2015 roku w walce w karcie wstępnej na UFC 187. Przed walką Ansaroff nie zrobiła wagi i została ukarana grzywną w wysokości 20 procent swojej gaży za walkę. Walka została odwołana na kilka godzin przed wydarzeniem, ponieważ Ansaroff została uznana za niezdolną do walki z powodu choroby. Według obozu Ansaroff, zachorowała ona na grypę tydzień wcześniej, a redukcja wagi nasiliła chorobę, zmuszając Ansaroff do przedwczesnego przerwania redukcji wagi i ostatecznego wycofania się z walki. Mimo że walka nie mogła się odbyć, Namajunas otrzymała pełne wynagrodzenie za walkę (pieniądze za występ i wygraną).

Namajunas walczyła z Angelą Hill 3 października 2015 roku na gali UFC 192. Po kilku kopnięciach, Namajunas powaliła Hill na deski przez potknięcie po ciosie. Gdy Hill wstała, Namajunas poddała Hill w pierwszej rundzie przez duszenie zza pleców[11].

Namajunas zmierzyła się z Paige VanZant w głównym wydarzeniu gali UFC Fight Night 80 10 grudnia 2015 roku, zastępując kontuzjowaną Joanne Calderwood. Namajunas wygrała walkę w połowie piątej rundy przez poddanie przez duszenie zza pleców. Wygrana zapewniła Namajunas jej pierwszą nagrodę w postaci bonusu za występ wieczoru[12].

16 kwietnia 2016 roku Namajunas zmierzyła się z niepokonaną Tecią Torres na gali UFC on Fox 19 w rewanżu ich walki z 2013 roku na Invicta FC 6. Namajunas wygrała walkę przez jednogłośną decyzję[13].

30 lipca 2016 roku Namajunas zmierzyła się z Karoliną Kowalkiewicz na UFC 201. Kowalkiewicz pokonała Namajunas przez niejednogłośną decyzję[14]. Obie zawodnicczki za swój występ otrzymały bonus za walkę wieczoru.

Namajunas zmierzyła się z Michelle Waterson15 kwietnia 2017 roku na gali UFC on Fox 24. Wygrała przez poddanie przez duszenie zza pleców w 2. rundzie[15].

Namajunas zmierzyła się z mistrzynią wagi słomkowej Joanną Jędrzejczyk na UFC 217 w Madison Square Garden w Nowym Jorku 4 listopada 2017 roku. Stawiała się w roli faworytki przeciwko niepokonanej mistrzyni. Namajunas wygrała przez nokaut w pierwszej rundzie i została nową mistrzynią UFC w wadze słomkowej kobiet[16]. Wygrana przyniosła Namajunas jej drugi bonus za występ wieczoru. Było to pierwsze zwycięstwo Namajunas przez nokaut w zawodowej karierze. Na konferencji prasowej po gali UFC 217, Namajunas stwierdziła, że zamierza wykorzystać swój status mistrzyni jako platformę do szerzenia świadomości na temat chorób psychicznych.

7 kwietnia 2018 podczas UFC 223 w rewanżu pokonała ponownie Jędrzejczyk, tym razem jednogłośnie na punkty[17].

W swojej drugiej obronie tytułu, Namajunas zmierzyła się z Jéssicą Andrade w głównym wydarzeniu na UFC 237 11 maja 2019 r., w rodzinnej Brazylii Andrade, w tym, co byłoby pierwszą walką Namajunas w MMA poza Stanami Zjednoczonymi. Namajunas przegrała walkę przez nokaut w drugiej rundzie. Walka ta przyniosła jej nagrodę w postaci bonusu za walkę wieczoru[18].

Namajunas miała zmierzyć się z Jéssicą Andrade w rewanżu 18 kwietnia 2020 roku na UFC 249. 8 kwietnia 2020 roku Namajunas wycofała się z walki, a jej menedżer jako przyczynę wskazał parę zgonów w rodzinie związanych z pandemią COVID-19. Zamiast tego walka została przełożona i ostatecznie odbyła się 12 lipca 2020 roku na UFC 251. Namajunas wygrała walkę przez niejednogłośną decyzję. Walka przyniosła jej nagrodę w postaci bonusu za walkę wieczoru[19].

24 kwietnia 2021 na gali UFC 261 zawalczyła ponownie o mistrzowski pas wagi słomkowej, przeciwniczką Namajunas została ówczesna mistrzyni Zhang Weili. Pojedynek w pierwszej rundzie zwyciężyła Rose Namajunas, która trafiła rywalkę wysokim kopnięciem na głowę oraz zdobyła utracone mistrzostwo[20].

W pierwszej obronie mistrzowskiego pasa po raz kolejny pokonała Zhang Weili. Po 25 minutach wyrównanego starcia sędziowie nie byli jednogłośni. Dwóch z nich przyznało wygraną Namajunas (49-46, 48-47), jeden Zhang (48-47)[21].

Styl walki[edytuj | edytuj kod]

Namajunas porusza się do przodu, naciskając na przeciwniczkę ciosami i wysokimi kopnięciami. Jest znana z zaawansowanych technicznie uderzeń i pracy nóg, używając różnych kątów i kilku kreatywnych ustawień. Podczas swojej walki na Invicta FC 6 wyprowadziła serię kopnięć sierpowych, kopnięć frontalnych i kopnięć okrężnych na głowę przeciwniczki. Po skróceniu dystansu, czasami próbuje chwytać i poddawać rywalki.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest chrześcijanką i jest antykomunistką[22]. Przed walką z Zhang Weili, mówiła o historii komunistycznego ucisku w jej rodzinnej Litwie i wspomniała o filmie dokumentalnym The Other Dream Team jako inspiracji. Powiedziała, że: ,,dokument daje dobre pojęcie o tym, przez co musiała przejść moja rodzina, dlaczego jestem dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, dlaczego uprawiam mieszane sztuki walki, wszystko to”. Powiedziała, że postrzega swoją walkę z Zhang jako symbol walki między komunizmem a wolnością, mówiąc, że jest ,,czerwona” reprezentuje komunizm, odnosząc to do historii jej rodziny pod byłym reżimem ZSRR na Litwie. W kolejnym wywiadzie stwierdziła, że jej komentarze nie były skierowane osobiście do Zhang, i powiedziała, że chodziło bardziej o jej własne „wewnętrzne bitwy”, a także o „pokoleniowe PTSD”. Zhang powiedziała później, że zignorowała komentarze Namajunas, stwierdzając: „Uważam, że jako sportowiec musisz skupić się na sobie”. Opisując swoje pochodzenie i motywację do walki, Namajunas stwierdziła: „Mam świadomość Chrystusową, mam litewską krew i mam amerykański sen”.

Dawniej nosiła przydomek „Riveter”, co było nawiązaniem do amerykańskiej ikony kultury Rosie the Niveter. Jej obecny pseudonim, „Thug Rose”, został nadany przez przyjaciół, gdy była młoda, z powodu jej zastraszającego spojrzenia.

,,Dostałam to od znajomych z sąsiedztwa. Kiedy byłam mała, byłam jedyną białą dziewczynką, byłam mniejsza od wszystkich innych iz jakiegoś powodu po prostu zachowywałam się ciężej niż wszyscy inni – po prostu nieustraszona, wiesz? Tak więc nazwali mnie tak z powodu onieśmielającego spojrzenia, które zawsze miałam na twarzy"' – powiedziała Rose.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jest narzeczoną i partnerką treningową byłego zawodnika Glory i wagi ciężkiej UFC Pata Barry, który jest od niej starszy o 13 lat. Pierwszy raz spotkali się na siłowni, gdy Rose zaczęła tam trenować w szkole średniej. Para zaręczyła się w 2014 roku.

Ma brata o imieniu Nojus, który kiedyś prowadził prywatne studio fortepianowe. Sama Rose gra na pianinie od piątego roku życia[23]. Nolus jest również zawodnikiem mieszanych sztuk walki i zadebiutował zawodowo w marcu 2021 roku[24].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mieszane sztuki walki[edytuj | edytuj kod]

Lista walk w MMA[edytuj | edytuj kod]

Wtynik Bilans Przeciwnik Rozstrzygnięcie Runda Czas Rozgrywki Data Miejsce Uwagi
Przegrana 11-5 Stany Zjednoczone Carla Esparza (18-6) Decyzja (niejednogłośna) 5 5:00 UFC 274 7.05.2022 Stany Zjednoczone Phoenix Straciła mistrzostwo UFC w wadze słomkowej, co-Main Event
Wygrana 11-4 Zhang Weili (21-2) Decyzja (niejednogłośna) 5 5:00 UFC 268 06.11.2021 Stany Zjednoczone Nowy Jork Obroniła pas mistrzowski UFC w kategorii słomkowej, Co-Main Event
Wygrana 10-4 Zhang Weili (21-1) KO (wysokie kopnięcie na głowę) 1 1:18 UFC 261 24.04.2021 Stany Zjednoczone Jacksonville Zdobyła pas mistrzowski UFC w słomkowej kobiet, Bonus za występ wieczoru, Co-Main Event
Wygrana 9-4 Brazylia Jéssica Andrade (20-7) Decyzja (niejednogłośna) 3 5:00 UFC 251 11.07.2020 Zjednoczone Emiraty Arabskie Abu Dhabi Bonus za walkę wieczoru
Przegrana 8-4 Brazylia Jéssica Andrade (19-6) KO (slam) 2 2:58 UFC 237 11.05.2019 Brazylia Rio de Janeiro Straciła mistrzostwo UFC w wadze słomkowej, Bonus za walkę wieczoru, Main Event
Wygrana 8-3 Polska Joanna Jędrzejczyk (14-1) Decyzja (jednogłośna) 5 5:00 UFC 223 07.04.2018 Stany Zjednoczone Nowy Jork Obroniła mistrzostwo UFC w wadze słomkowej, Co-Main Event
Wygrana 7-3 Polska Joanna Jędrzejczyk (14-0) KO (lewy sierpowy i ciosy w parterze) 1 3:03 UFC 217 04.11.2017 Stany Zjednoczone Nowy Jork Zdobyła mistrzostwo UFC w wadze słomkowej, Bonus za występ wieczoru
Wygrana 6-3 Stany Zjednoczone Michelle Waterson (14-4) Poddanie (duszenie zza pleców) 2 2:47 UFC on Fox: Johnson vs. Reis 15.04.2017 Stany Zjednoczone Kansas City Co-Main Event
Przegrana 5-3 Polska Karolina Kowalkiewicz (9-0) Decyzja (niejednogłośna) 3 5:00 UFC 201 30.06.2016 Stany Zjednoczone Atlanta Bonus za walkę wieczoru, Co-Main Event
Wygrana 5-2 Stany Zjednoczone Tecia Torres (7-0) Decyzja (jednogłośna) 3 5:00 UFC on Fox: Teixeira vs. Evans 16.04.2016 Stany Zjednoczone Tampa Co-Main Event
Wygrana 4-2 Stany Zjednoczone Paige VanZant (6-1) Poddanie (duszenie zza pleców) 5 2:25 UFC Fight Night 80: Namajunas vs. VanZant 10.12.2015 Stany Zjednoczone Las Vegas Bonus za występ wieczoru, Main Event
Wygrana 3-2 Stany Zjednoczone Angela Hill (2-1) Poddanie (duszenie zza pleców) 1 2:47 UFC 192 3.10.2015 Stany Zjednoczone Houston
Przegrana 2-2 Stany Zjednoczone Carla Esparza (9-2) Poddanie (duszenie zza pleców) 3 1:26 The Ultimate Fighter: A Champion Will Be Crowned Finale 12.12.2014 Stany Zjednoczone Las Vegas Pierwsza w historii UFC walka o tytuł mistrzowski w wadze słomkowej
Przegrana 2-1 Stany Zjednoczone Tecia Torres (2-0) Decyzja (jednogłośna) 3 5:00 Invicta FC 6: Coenen vs. Cyborg 13.07.2013 Stany Zjednoczone Kansas City
Wygrana 2-0 Stany Zjednoczone Kathina Catron (2-1) Poddanie (latająca balacha) 1 0:12 Invicta FC 5: Penne vs. Waterson 5.03.2013 Stany Zjednoczone Kansas City Bonus za poddanie wieczoru
Wygrana 1-0 Stany Zjednoczone Emily Kagan (2-0) Poddanie (duszenie zza pleców) 3 3:44 Invicta FC 4: Esparza vs. Hyatt 5.01.2013 Stany Zjednoczone Kansas City Debiut w MMA, Bonus za poddanie wieczoru

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sherdog.com, Rose, Sherdog [dostęp 2021-04-25].
 2. Lithuanian Rose Namajunas to fight in UFC Championship this Saturday. lithuaniannews.net, 2017-11-02. [dostęp 2017-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-05)].
 3. Sherdog.com, By The Numbers: Weili Zhang vs. Rose Namajunas, Sherdog [dostęp 2021-08-30].
 4. R. Čerškus. Pasaulio čempionė Rožė Namajūnaitė ir jos tikroji kilmė (video), Alkas.lt, 16 listopada 2017 [dostęp 2021-08-30] (lit.).
 5. Lietuviškoje aplinkoje augusi UFC superžvaigždė Namajunas: man labai svarbu būti lietuve, jaučiu didelę atsakomybę, lrt.lt, 8 listopada 2020 [dostęp 2021-08-30] (lit.).
 6. Kęstas Rimkus, Kovų superžvaigždė Rožė Namajunas vaikšto po Kauną: „Geriausia vieta – močiutės sodas“, 15min.lt/sportas [dostęp 2021-08-30] (lit.).
 7. Senelis vieną po kito guldė rusus, o jo anūkė siautėja Amerikoje, lrytas.lt, 16 grudnia 2017 [dostęp 2021-08-30] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-29] (lit.).
 8. Comfort in chaos: How Rose Namajunas found peace in the Octagon, ESPN.com, 9 maja 2019 [dostęp 2021-08-30] (ang.).
 9. Rose Namajunas: To survive is to find meaning in the suffering » MixedMartialArts.com, www.mixedmartialarts.com [dostęp 2021-08-30] (ang.).
 10. Stephie Haynes, Rose Namajunas looking to make her mark on WMMA, Bloody Elbow, 27 grudnia 2012 [dostęp 2021-08-30] (ang.).
 11. UFC 192: Cormier vs Gustafsson – wyniki i relacja na żywo – FIGHT24.PL – MMA i K-1, UFC [dostęp 2021-08-30] (pol.).
 12. UFC Fight Night 80 – wyniki i relacja – Lowking.pl [dostęp 2021-08-30] (pol.).
 13. UFC on FOX 19 – wyniki i relacja na żywo – Lowking.pl [dostęp 2021-08-30] (pol.).
 14. UFC 201 – wyniki i relacja – Lowking.pl [dostęp 2021-08-30] (pol.).
 15. UFC on FOX 24 – wyniki i relacja – Lowking.pl [dostęp 2021-08-30] (pol.).
 16. UFC 217 – wyniki i relacja – Lowking.pl [dostęp 2021-08-30] (pol.).
 17. Bartłomiej Zubkiewicz: Rose Namajunas po wojnie w stójce wypunktowała Joannę Jędrzejczyk na UFC 223. mmarocks.pl, 2018-04-08. [dostęp 2018-04-08]. (pol.).
 18. UFC 237: Namajunas vs. Andrade – wyniki i relacja na żywo – Lowking.pl [dostęp 2021-08-30] (pol.).
 19. UFC 251: Usman vs. Masvidal – wyniki i relacja – Lowking.pl [dostęp 2021-08-30] (pol.).
 20. Polsatsportpl, UFC 261: Rose Namajunas mistrzynią UFC! Zhang znokautowana efektownym high kickiem – Polsat Sport, www.polsatsport.pl [dostęp 2021-04-25] (pol.).
 21. Wirtualna Polska Media, UFC 268. Sędziowie nie byli jednomyślni w rewanżu Namajunas z Zhang – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl, 7 listopada 2021 [dostęp 2021-11-07] (pol.).
 22. Amid mental pressure and family tragedy, Rose Namajunas finds her passion for fighting again at UFC 251, CBSSports.com [dostęp 2021-08-30] (ang.).
 23. Facing a presumed outcome, Rose Namajunas hopes to surprise, ESPN.com, 30 października 2017 [dostęp 2021-08-30] (ang.).
 24. Nojus Namajunas, brother of Rose Namajunas, set to make professional MMA debut, MMA Junkie, 16 marca 2021 [dostęp 2021-08-30] (ang.).