Roselina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiona
Roselina
Roselina de Villeneuve
Data urodzenia 21 stycznia 1263
Les Arcs-sur-Argens
Data śmierci 17 stycznia 1329
Celle-Roubaud
Kościół/
wyznanie
rzymskokatolicki
Data beatyfikacji 1851
przez Piusa IX (zatwierdzenie kultu)
Wspomnienie 17 stycznia
Patronka Draguignan, kartuzów i maltańczyków
Szczególne miejsca kultu Draguignan

Roselina, Roselina de Villeneuve (ur. 21 stycznia 1263, zm. 17 stycznia 1329 w Celle-Roubaud) – święta Kościoła katolickiego, przeorysza.

Była szlachecką córką urodzoną w zamku położonym w Les Arcs-sur-Argens. W 1278 roku wstąpiła do kartuzji w Bertaud, w której później została wybrana przeoryszą.

Dar mistycznej modlitwy i ascetyczny tryb życia przyciągały uwagę i zostały zapamiętane po jej śmierci, która nastąpiła w 1329 r. w Celle-Roubaud (Prowansja). Według świadków ekshumacji, która odbyła się kilka lat później, ciało Roseliny po śmierci nie uległo rozkładowi. Translacji relikwii dokonano w 1607 roku do kaplicy jej dedykowanej i złożono w grobowcu z białego marmuru[1].

Święta jest czczona jako patronka Draguignan[1], zakonu kartuzów i maltańczyków, wzywana jest także modlitwą przez chorych na oczy.

Od 1859 r. Kościół katolicki oficjalnie kultywuje pamięć Roseliny w dzienną rocznicę śmierci (wcześniej również 17 czerwca).

Niektórzy hagiografowie mylnie utożsamiają Roselinę z Rosiną z Bawarii, której imię według bollandystów powstało przez zdrobnienie imienia Eufrozyna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Antonio Borrelli: Santa Roselina di Villeneuve (wł.). [dostęp 2010-07-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]