Rosemary Kennedy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rosemary Kennedy, „Rose” albo „Rosie” (ur. 13 września 1918, Brookline, zm. 7 stycznia 2005, Fort Atkinson) – Amerykanka, trzecie spośród dziewięciorga dzieci Josepha i Rose Kennedych, siostra Johna F. Kennedy’ego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku 23 lat poddana zabiegowi lobotomii, po czym umieszczona w zakładzie opiekuńczym. Na skutek operacji miała problemy z chodzeniem i mówieniem, testy na inteligencję wyraźnie wskazywały upośledzenie umysłowe[1][2]. Jej ojciec utrzymywał w tajemnicy informacje o stanie jej zdrowia w obawie, że prawda o nim może zrujnować karierę polityczną jej braci oraz zburzyć obraz idealnej rodziny. Od 1949 r. do śmierci mieszkała na terenie szkoły specjalnej, w zbudowanym dla niej i dwóch pielęgniarek domku. Najbliższą dla niej osobą była siostra Eunice Kennedy, która jako jedyna regularnie ją odwiedzała[2].

Zmarła śmiercią naturalną[3] 7 stycznia 2005 w szpitalu w Fort Atkinson[4] w wieku 86 lat, otoczona rodziną – siostrami Jean, Eunice i Patricią oraz bratem Tedem[5]. Została pochowana obok rodziców na cmentarzu Holyhood Cemetery w Brookline w stanie Massachusetts[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rosemary Kennedy (ang.).
  2. a b Leamer, s. 138, 163-66, 227, 825.
  3. Sister of President John F Kennedy dies (ang.). 8 stycznia 2005.
  4. Martin Weil: Rosemary Kennedy, 86; President’s Disabled Sister (washingtonpost.com) (ang.). 8 stycznia 2005.
  5. Rupert Cornwell: Obituaries: Rosemary Kennedy (ang.). 10 stycznia 2005.
  6. Rose Marie „Rosemary” Kennedy (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]