Przejdź do zawartości

Rosenborg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Rosenborg
Ilustracja
Państwo

 Dania

Miejscowość

Kopenhaga

Inwestor

Chrystian IV Oldenburg

Rozpoczęcie budowy

1606

Ukończenie budowy

1634

Położenie na mapie Kopenhagi
Mapa konturowa Kopenhagi, w centrum znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Rosenborg”
Położenie na mapie Danii
Mapa konturowa Danii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Rosenborg”
Położenie na mapie Regionu Stołecznego
Mapa konturowa Regionu Stołecznego, po lewej nieco u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Rosenborg”
Ziemia55°41′08″N 12°34′40″E/55,685556 12,577778
Strona internetowa
Korona Chrystiana IV wystawiona w skarbcu zamku Rosenborg

Zamek Rosenborg – dawna rezydencja podmiejska królów Danii, obecnie muzeum w Kopenhadze poświęcone duńskim monarchom z dynastii Oldenburgów i jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków stolicy Danii.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Zamek Rosenborg, który był jedną z wielu inwestycji bardzo aktywnego na polu budownictwa Chrystiana IV, powstawał etapami pomiędzy 1606 a 1634 r. Król Chrystian IV pragnął zbudować dla siebie podmiejską rezydencję znajdującą się jednak w pobliżu Kopenhagi i miejsce wytchnienia od ponurego Christiansborga, znajdującego się w obrębie fortyfikacji starego miasta. Wybór padł na tereny położone na północ od wałów obronnych stolicy. W l. 1606-1607 król kazał tam wznieść dwukondygnacyjny pałacyk, który został w trakcie następnej przebudowy włączony w obręb nowego zamku. W l. 1613-1615 został on dwukrotnie powiększony, osiągając obecną powierzchnię. W l. 1616-1624 zamek został podwyższony o jedno piętro i dobudowano doń dwie wieże od strony wschodniej, które przykryto hełmami. Od strony zachodniej postawiono wyższą od pozostałych pojedynczą wieżę, a w 1634 r. dodano wieżyczkę z klatką schodową kończąc tym samym dzieło budowy zamku. Zamek został zbudowany według projektu niderlandzkich architektów pod kierunkiem Hansa van Steenwinkela Juniora[1] przy znaczącym udziale króla Chrystiana IV, który też przeniósł się tutaj ze dworem.

Niderlandzcy architekci nadali zamkowi formy i wystrój zgodny z założeniami ówcześnie modnego renesansu niderlandzkiego. Wokół zamku powstał park zwany Ogrodem Króla (Kongens Have), a sam budynek został otoczony fosą. Chrystian IV zakończył swój żywot właśnie w Rosenborgu, gdzie zmarł 26 lutego 1648 r.[2] Jego następcy, Fryderyk III i Chrystian V także często przebywali w Rosenborgu, ale na pocz. XVIII w. dwór duński przestał tam bywać preferując inne rezydencje. Fryderyk IV uważał Rosenborg za przestarzały i niemodny. Chrystian VII był ostatnim królem Danii, który spędził noc w Rosenborgu. Stało się to po przegranej przez Duńczyków bitwie na redzie portu kopenhaskiego w 1801 r. Zamek przetrwał nienaruszony wraz z wyposażeniem wnętrz z czasów Chrystiana IV, nadawał się więc doskonale na muzeum, które otwarto w 1838 r.[2]

Muzeum

[edytuj | edytuj kod]

Zamek Rosenborg jest jednym z najbardziej znanych muzeów duńskich i zajmuje się dokumentowaniem historii dynastii Oldenburgów od XVI do XIX w. Na trzech kondygnacjach budynku znajdują się komnaty królewskie z kompletnym wyposażeniem pochodzącym w większości z XVII i XVIII w. Są pośród nich ciekawe meble, portrety królów i królowych, gobeliny, rozliczne precjoza i inne pamiątki po duńskich monarchach. Jednym z najciekawszych pomieszczeń jest Długa Sala, zwana także Salą Rycerską, gdzie znajdują się trony króla (z 1665 r. z ciosów narwala)[3], królowej (z 1731 r.) i tron Chrystiana VI z 1740 r. Na zamku przechowywany jest również wspaniały i niezwykle cenny XVIII-wieczny serwis porcelanowy królów Danii Flora Danica, ozdobiony malowanymi z niezwykłą precyzją motywami przedstawiającymi duńską florę. W podziemiach zamku znajduje się skarbiec, w którym obok licznych wyrobów ze złota, srebra i szlachetnych kamieni, przechowywane są duńskie regalia koronacyjne (wystawione na widok publiczny od 1922 r.):

 • Korona Chrystiana IV z 1569 r.
 • Korona Chrystiana V z 1670 r.
 • Korona królowej z 1731 r.
 • Berło Fryderyka III z 1648 r.
 • Jabłko królewskie z 1648 r.
 • Rapier koronacyjny z 1648 r.
 • Ampułka na oleje święte z 1648 r. i pozostałe regalia[4].

Po inwazji Niemiec na Danię w 1940 r. duńskie regalia zostały zakopane w podziemiach Rosenborga, ponieważ istniała obawa, że Niemcy będą chcieli je zrabować, tak jak to uczynili wcześniej w Czechosłowacji. Po wojnie regalia zostały wyjęte ze skrytki i ponownie wystawione na widok publiczny[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Claus Hagen Petersen: Politikens bog om København, Politikens Forlag A/S 2004, s. 69.
 2. a b Claus Hagen Petersen: Politikens bog om København, Politikens Forlag A/S 2004, s. 70.
 3. Claus Hagen Petersen: Politikens bog om København, Politikens Forlag A/S 2004, s. 71.
 4. Gudmund Boesen, Danmarks Riges Regalier, Gyldendal, Kopenhaga 1986.
 5. Historia duńskich regaliów. [dostęp 2012-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-26)].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]