Rosenrot (singel)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rosenrot
Singel zespołu Rammstein
z albumu Rosenrot
Wydany

16 grudnia 2005

Nagrywany

Teldex Studio, Berlin, 2005

Gatunek

Rock industrialny, Tanz Metal

Długość

17:56

Wydawnictwo

Motor

Producent

Jacob Hellner i Rammstein

Format

CD,

Singel po singlu
Benzin
(2005)
„Rosenrot”
(2005)
Mann gegen Mann
(2006)

Rosenrot (niem. czerwień róż) – utwór Rammsteinu, pochodzący z piątej płyty studyjnej zespołu, zatytułowanej Rosenrot (2005)[1]. Jest to także drugi (po Benzin) teledysk i singel płyty.

Premiera teledysku miała miejsce 28 listopada 2005 roku, natomiast singel wydany został 16 grudnia (pierwotnie miał być to 9 grudnia).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo wśród fanów Rammsteinu rozeszła się wiadomość, że Rosenrot będzie pierwszym singlem promujący czwarty album grupy – Reise, Reise (2004) – jednak później informacja ta została zdementowana. Pierwszym singlem okazał się być Mein Teil, a Rosenrot ostatecznie w ogóle nie trafił na płytę. Utwór zaistniał dopiero rok później, kiedy to wydano kolejny album, na którym znalazły się utwory pierwotnie odrzucone z Reise, Reise i wcześniejszych płyt[2][3].

Utwór[edytuj | edytuj kod]

Utwór prawdopodobnie zainspirowany został dziełami Król olch i Heidenröslein Goethego oraz twórczością braci Grimm[2]. Piosenka opowiada o dziewczynie, która ujrzała rosnącą na szczycie góry różę. Normalne było, że zawsze dostawała to, czego chciała, dlatego gdy poprosiła swojego ukochanego, aby zdobył dla niej różę, ten się zgodził. Podczas wspinaczki pod młodzieńcem obsuwają się kamienie, co kończy się upadkiem.

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Podobną tematykę ma teledysk do utworu. Do pewnej górskiej wioski dociera sześciu podróżujących razem duchownych. Zostają ciepło przyjęci przez miejscowych, a jednemu z mnichów (Till) wpada w oko młoda dziewczyna. Dziewczynie udaje się omamić mnicha i namówić do morderstwa, prawdopodobnie swoich rodziców. Duchowny dopuszcza się zbrodni, a gdy wychodzi aby spotkać się z dziewczyną, ta podnosi raban: zjawiają się mieszkańcy wioski i pozostali duchowni. Mnich zostaje zlinczowany i spalony na stosie. W pierwszych sekundach teledysku pojawia się na ekranie oskalpowany barani łeb, co wskazuje na możliwość odbywania się w owej wiosce praktyk satanistycznych.

Członkowie zespołu po raz kolejny zadbali o to, aby teledysk był oryginalny. Po kontrowersyjnym Mein Teil, w którym uprawia się seks oralny z aniołem a później go zjada (w Niemczech emisja teledysku dozwolona była jedynie w godzinach nocnych, a w wielu krajach teledysk nigdy nie został wyemitowany w oryginalnej wersji; w polskiej telewizji spotyka się wersję obciętą), Rammstein wykorzystał motyw religijny.
Ludzie w górskiej wiosce, do której docierają duchowni, żyją skromnie i w staromodnym stylu, chociaż zauważyć można u nich czarno-białe zdjęcia, tak więc wydarzenia mogą rozgrywać się w pierwszej połowie XX wieku albo pod koniec XIX. Sam motyw zakochanego duchownego może wydać się kontrowersyjny, tym bardziej, gdy dołoży się do niego morderstwo. Duchowni są ascetami: żyją raczej skromnie, pokazane zostaje także to, jak okaleczają się w lesie, bijąc grubymi biczami po plecach.
Mimo to, teledysk przeszedł bez większego echa.

Zdjęcia do teledysku powstawały w Rumunii w pierwszej połowie listopada 2005 roku[4].

Spis utworów[edytuj | edytuj kod]

  1. Rosenrot - single edit (03:48)
  2. Rosenrot (The Tweaker remix by Chris Vrenna) (04:34)
  3. Rosenrot (Northern Lite remix by Northern Lite) (04:46)
  4. Rosenrot (3AM at Cosey remix by Jagz Kooner) (04:50)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Jeffries: Rosenrot (ang.). Allmusic. [dostęp 2019-02-19].
  2. a b Rosenrot. Universal Music. [dostęp 2019-02-19].
  3. Jakub Gańko: recenzja Rosenrot. rockmetal.pl, 15.11.2008. [dostęp 2019-02-19].
  4. Rammstein Official: Official making of Rosenrot. YouTube, 31.07.2015. [dostęp 2019-02-19].