Ross Smith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ross Macpherson Smith
Hadji
12 zwycięstw
Ilustracja
Ross Macpherson Smith (z lewej), luty 1918
Kapitan
Data i miejsce urodzenia 4 grudnia 1892
Adelaide Australia
Data i miejsce śmierci 13 kwietnia 1922
Weybridge Wielka Brytania
Przebieg służby
Lata służby 1910
Siły zbrojne Royal Australian Air Force ,
Royal Flying Corps
Jednostki No. 1 Squadron RAAF
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Późniejsza praca lotnictwo
Odznaczenia
Air Force Cross (Wielka Brytania) Order Imperium Brytyjskiego 1917–1935 (wojskowy) Military Cross (Wielka Brytania) Military Cross nadany dwukrotnie (Wielka Brytania) Distinguished Flying Cross (Wielka Brytania) Distinguished Flying Cross nadany dwukrotnie (Wielka Brytania) Distinguished Flying Cross nadany trzykrotnie (Wielka Brytania)

Sir Ross Macpherson Smith (ur. 4 grudnia 1892, zm. 13 kwietnia 1922) – as lotnictwa australijskiego Royal Australian Air Force z 12 potwierdzonymi zwycięstwami w I wojnie światowej, dowódca No. 1 Squadron RAAF. Razem z bratem Keithem otrzymali tytuł szlachecki za pierwszy przelot samolotem z Anglii do Australii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Ross Macpherson Smith urodził się w Adelaide w stanie Australia Południowa w Australii jako drugi syn Andrew Bell Smitha, urodzonego w Szkocji, i Jessie. Ukończył Queen's School w Adelajdzie, naukę kontynuował w Warriston School w Moffat w Szkocji. Od 1910 roku służył jako kadet w Australian Mounted Cadets, a następnie w 10th Australian Regiment, the Adelaide Rifles. 3 sierpnia 1914 roku rozpoczął służbę w 3rd Light Horse Regiment, Australian Imperial Force. W październiku 1914 roku znalazł się w Egipcie, w 1915 roku brał udział w bitwie o Gallipoli. 5 września został promowany na stopień oficerski.

W czerwcu 1917 roku zaciągnął się do Royal Australian Air Force. Walczył w Egipcie w No. 1 Squadron RAAF. W czasie swojej służby odniósł 12 zwycięstw powietrznych. Pierwsze 1 września 1917 roku w okolicach Beersheba nad niemieckim samolotem Albatros D.III. W czasie służby w Egipcie Ross został odznaczony trzykrotnie Distinguished Flying Cross.

Okres międzywojenny[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu wojny Ross jako drugi pilot brał udział w pionierskim locie z Kairu do Kalkuty, który miał miejsce od 29 listopada do 10 grudnia 1918. Rok później na samolocie Vickers Vimy wraz ze swoim bratem oraz dwoma mechanikami odbyli pionierski lot z Hounslow w Wielkiej Brytanii do Darwin w Australii. Lot trwał 28 dni, od 12 listopada do 10 grudnia 1919. Lotnicy przelecieli dystans 18 250 km. Ross i Keith otrzymali tytuł szlachecki, a mechanicy W. H. Shiers i J. M. Bennett promowani na oficerów. Cała czwórka podzieliła się nagrodą 10 000 funtów ufundowaną przez rząd australijski.

W 1922 bracia przygotowywali się do podjęcia kolejnego pionierskiego lotu. Chcieli na samolocie Vickers Viking dokonać przelotu dookoła świata. 13 kwietnia w czasie lotu próbnego Ross i jego mechanik Bennett testowali samolot. Na wysokości 1000 stóp nastąpiła awaria samolotu, który spadł i rozbił się o ziemię. Obaj lotnicy ponieśli śmierć na miejscu. Ciała obu lotników zostały przetransportowane do Adelajdy. 15 czerwca 1922 Ross Macpherson Smith został pochowany z honorami państwowymi w Adelajdzie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]