Rosy Bindi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rosy Bindi
Rosy Bindi foto Stefano Bolognini 2011 1.jpg
Data i miejsce urodzenia 12 lutego 1951
Sinalunga
Minister ds. rodziny Włoch
Okres od 17 maja 2006
do 7 maja 2008
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna

Maria Rosaria (Rosy) Bindi (ur. 12 lutego 1951 w miejscowości Sinalunga) – włoska polityk, była minister, parlamentarzystka.

Życiorys[edytuj]

Ukończyła studia wyższe z zakresu nauk politycznych, była pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Sienie. Związana z organizacjami katolickimi, w połowie lat 80. została wiceprzewodniczącą Azione Cattolica (Akcji Katolickiej).

W tym okresie zaangażowała się w działalność Chrześcijańskiej Demokracji. Z jej ramienia w latach 1989-1994 zasiadała w Parlamencie Europejskim.

Od 1994 nieprzerwanie sprawuje mandat poselski do Izby Deputowanych XII, XIII, XIV, XV, XVI i XVII kadencji.

Po rozwiązaniu chadecji na skutek afer korupcyjnych, znalazła się w gronie założycieli Włoskiej Partii Ludowej, a później wśród liderów koalicyjnego centrolewicowego Drzewa Oliwnego. Od 1996 do 2000 (w okresie rządów Romano Prodiego i Massimo D'Alemy) sprawowała urząd ministra zdrowia.

Po zjednoczeniu się PPI z innymi ugrupowaniami działała w nowo powstałej partii Margherita. Po zwycięstwie L'Unione w wyborach w 2006 objęła stanowisko ministra do spraw rodziny w drugim rządzie Romano Prodiego.

W 2007 bez powodzenia ubiegała się o przywództwo tworzonej w tym okresie Partii Demokratycznej. W ramach PD kieruje frakcją lewicowych katolików.

Bibliografia[edytuj]