Rosyjska ruletka (teleturniej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rosyjska ruletka
Russian Roulette
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Henryk Talar (I)
Krzysztof Ibisz (II)
Data premiery 3 września 2002
Lata emisji 2002-2004
Pora emisji I edycja - we wtorki i w czwartki, ok. godz. 19:00
II edycja - w poniedziałki, w środy i w piątki, ok. godz. 19:15
Liczba odcinków 145 (2)
Czas trwania odcinka ok. 45 min
Format nadawania 4:3
Od lat dozwolone od 12 lat (według KRRiT)
Produkcja
Produkcja WW (I)
ATM Grupa (II)
Stacja telewizyjna Polsat
Nagrody 100000 zł (oraz wiele niższych)

Rosyjska ruletkateleturniej nadawany w telewizji Polsat od 3 września 2002 do 7 kwietnia 2004. Wyemitowano dwie edycje teleturnieju. Pierwszą edycję prowadził Henryk Talar, natomiast drugą – Krzysztof Ibisz. Producentem pierwszej polskiej edycji była firma WW, natomiast drugiej – ATM Grupa. Reżyserem programu w pierwszej edycji była Joanna Haręża, a w drugiej Okił Khamidow.

Format zrealizowano także m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Indonezji, Indiach i Rosji.

Zasady gry[edytuj kod]

W grze brało udział 5 zawodników, którzy zajmowali miejsca na okrągłej scenie, stojąc na zapadniach (6 zapadni, z których jedna jest pusta). Gra składała się z 5 rund. Na początku dostawali oni po 300 zł. Prowadzący pociągał za dźwignię i losował jednego zawodnika, który usłyszy pytanie. Wylosowany gracz po usłyszeniu pytania wybierał zawodnika, który na nie odpowie. Prowadzący podawał warianty odpowiedzi i zawodnik ma czas na odpowiedź. Jeśli odpowiedział na nie prawidłowo – wygrywał. Jeśli odpowiedział błędnie lub skończył mu się czas na odpowiedź, jego pieniądze przechodziły na konto gracza, który go wyznaczył. Następnie pociągał za dźwignię, która losowała odpowiednio:

 • w rundzie 1 – 1 pole
 • w rundzie 2 – 2 pola
 • w rundzie 3 – 3 pola
 • w rundzie 4 – 4 pola

Jeśli jedno z wylosowanych pól było polem, które zajmuje gracz – otworzyła się zapadnia i gracz spadał pod ziemię. Jego pieniądze były wtedy dzielone pomiędzy zawodników. Jeśli nie wpadnie, pieniądze trafiały do zawodnika który go wytypował. W zależności od rundy było:

 • Runda 1 – 8 pytań
 • Runda 2 – 7 pytań
 • Runda 3 – 6 pytań
 • Runda 4 – 5 pytań

Jeśli gracz spadł pod ziemię, runda była przedwcześnie kończona. Jeśli pytania się wyczerpały, osoba z największą ilością pieniędzy pociągała za dźwignię, za której pomocą wyznaczyła losowo osobę która miała odpaść z gry.

Finał – 1 edycja[edytuj kod]

Gracz który doszedł do finału najpierw losował:

 • 1 runda – 3 zapadnie
 • 2 runda – 4 zapadnie
 • 3 runda – 5 zapadni

które mogły się otworzyć. Po losowaniu zawodnik (nie wiedząc, jakie zapadnie się wylosowały) stawał na wybranej przez siebie zapadni (licząc na to, że nie tę wylosował) Następnie prowadzący czytał pytanie (bez wariantów). Jeśli odpowiedział błędnie, otworzyły się zapadnie, które gracz wcześniej wylosował. Jeśli gracz stał na zapadni, która się nie otworzyła, mógł grać dalej. Jeśli stanął na zapadni, którą wylosował, odpadał z dalszej gry.

Finał – 2 edycja[edytuj kod]

Gracz, który doszedł do finału, musiał w ciągu minuty odpowiedzieć poprawnie na 10 pytań. Żeby wygrać główną nagrodę, trzeba było zaliczyć 3 takie minutowe rundy. Po każdej rundzie można było się wycofać, zabierając dotychczasową wygraną – ale jeśli ktoś zdecydował się grać dalej, i nie udało mu się wygrać rundy, odpadał z dalszej gry.