Rosyjski Korpus Ochotniczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rosyjski Korpus Ochotniczy
Русский Добровольческий Корпус
Ilustracja
Historia
Państwo

 Ukraina

Sformowanie

2022

Komendanci
Obecny

Denis Kapustin

Konflikty zbrojne
Inwazja Rosji na Ukrainę (2022)
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

lądowe

Rodzaj wojsk

piechota

Podległość

Siły Zbrojne Ukrainy

Rosyjski Korpus Ochotniczy – jedna z formacji paramilitarnych zrzeszających Rosjan, którzy zdecydowali się wesprzeć Ukrainę w trakcie rosyjskiej agresji na ten kraj w 2022 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Korpus został utworzony w 2022 roku, po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę[1]. Jest formacją, która obok Legionu „Wolność Rosji” i Narodowej Armii Republikańskiej zrzesza Rosjan walczących przeciwko „wojskom Putina” na Ukrainie. RKO od „Wolności Rosji” (największej z tych trzech organizacji) odróżnia to, że jego członkowie nie są rekrutowani z jeńców lub dezerterów, tylko z emigrantów mieszkających zarówno na Ukrainie, jak i w innych państwach[1]. Według publicystów strony „Obozriewatiel” żołnierze Korpusu walczyli za Ukrainę od czasu wybuchu wojny w Donbasie służąc w różnych batalionach ochotniczych (np. „Azow”)[2]. Zrzesza osoby o poglądach prawicowych i konserwatywnych[1][3]. Informacje o ruchach RKO na froncie są niezwykle rzadko podawane. Przedstawiciele jednostki twierdzą, że formacja wypełnia misje bojowe na południowo-wschodniej Ukrainie będąc w „aktywnej obronie” (stan na 25.08.2022)[1]. 31 sierpnia wszystkie trzy ww. jednostki rosyjskie podpisały tzw. deklarację irpińską, zgodnie z którą potwierdzono koordynację działań przeciwko rosyjskim władzom i utworzono wspólne centrum polityczne. Na czele ugrupowania ma stanąć Ilja Ponomariow[4]. Zdecydowano, że wszystkie organizacje zachowają swoje symbole, jednak wspólnie reprezentowane będą pod biało-niebiesko-białą flagą[5].

Żołnierze Korpusu na Ukrainie. Uwagę zwraca naszywka z symbolem ROA na ich mundurach

Symbolizm i ideologia[edytuj | edytuj kod]

Członkowie jednostki wyznają poglądy skupione wokół prawicy. Uważają się za konserwatystów i tradycjonalistów. Ich zdaniem władzę w Federacji Rosyjskiej stanowią „terroryści” i uznaje niemożność oraz niedopuszczalność prowadzenia z nimi negocjacji, a wojna na Ukrainie odbywa się z pogwałceniem praw międzynarodowych i zasad etycznych. W manifeście opublikowanym przez ukraiński Interfax Korpus Ochotniczy określił jako swoje cele ochronę i odbudowę integralności terytorialnej Ukrainy w granicach z 1991 r. i obalenie „reżimu panującego w Federacji Rosyjskiej”, a celem do ich osiągnięcia mają być:

 • organizacja międzynarodowego trybunału przeciwko wszystkim zaangażowanym w rozpętanie, prowadzenie i wspieranie agresywnej wojny przeciwko Ukrainie;
 • odmowa uznania aneksji terytoriów zajętych przez wojska rosyjskie podczas wojen agresywnych;
 • całkowita reforma ustroju państwowego FR;
 • uznanie i przestrzeganie praw do samostanowienia narodów zamieszkujących FR[3].

Według anonimowego członka Korpusu „Rosja to wypalona ziemia, nie można tam być ani lewicowym, ani prawicowym. Tam można być albo gliną, albo ofiarą gliny. Wyjechaliśmy z tego neosowieckiego Gułagu na Ukrainę, ale Gułag wciąż depcze nam po piętach. On chce zamienić Ukrainę w barak obozowy, tak jak już zamienił Rosję. Więc dość uciekania, czas wstać i walczyć o nasze życie i nasz honor”[1].

Symbolem jednostki jest biało-czarny symbol tarczy z szewronem na której znajduje się miecz. Bardzo podobnej symboliki używała „Biała Idea”, emigracyjne ugrupowanie dla młodzieży nacjonalistycznej utworzone w 1934 r. zrzeszające wrogów systemu komunistycznego[6]. Żołnierze formacji aktywnie korzystają z symboli Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej – organizacji wojskowej, która w trakcie II wojny światowej kolaborowała z III Rzeszą[1][7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Roman Popkow, Rosyjski Korpus Ochotniczy, Legion „Wolność Rosji” i „Azow”. Jak Rosjanie walczą przeciwko Putinowi, 25 sierpnia 2022.
 2. Лилия Рагуцкая, ''Путин – убийца'': у посольства РФ в Молдове устроили смелую акцию с салютом в день рождения диктатора. Фото и видео, OBOZREVATEL NEWS [dostęp 2022-11-06] (ros.).
 3. a b Меморандум Русского добровольческого корпуса, Интерфакс-Украина [dostęp 2022-11-06] (ros.).
 4. Створення політичного центру збройної боротьби російської опозиції – сторони підписали декларацію та затвердили символіку (ВІДЕО), Дом, 31 sierpnia 2022 [dostęp 2022-11-06] (ukr.).
 5. Максим Красиков, Россияне, воюющие на стороне Украины, подписали совместную «Ирпенскую декларацию», Журнал «Холод», 31 sierpnia 2022 [dostęp 2022-11-06] (ros.).
 6. Нагрудный знак молодёжной националистической эмигрантской организации «Белая Идея», созданной в 1934 году Виктором Ларионовым, штабс-капитаном Русской Армии генерала Врангеля, Легенды нашей эпохи [dostęp 2022-11-06] (ros.).
 7. Tajemnica rosyjskiej dywersji. Kto stoi za atakami w kraju?, infosecurity24.pl [dostęp 2023-03-21] (pol.).