Rosyjskie Towarzystwo Biblijne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rosyjskie Towarzystwo Biblijne (ros. Российское библейское общество) – towarzystwo biblijne założone w 1813 roku, którego celem było udostępnienie Pisma Świętego w języku rosyjskim.

Inicjatorem utworzenia Rosyjskiego Towarzystwa Biblijnego był pastor John Peterson (1776–1855) z Londyńskiego Towarzystwa Biblijnego, który zwrócił się do cara Aleksandra I z propozycją utworzenia podobnego towarzystwa w Rosji. Po uzyskaniu zgody cara Rosyjskie Towarzystwo Biblijne rozpoczęło działalność w roku 1813[1]. Było to ważne wydarzenie dla życia duchowego w Rosji. Towarzystwo postawiło sobie za cel drukowanie i dystrybucję Pisma Świętego dla narodów obecnych w Rosji. Zamiarem była sprzedaż Biblii w niskich cenach a także bezpłatna dystrybucja wśród biednych[2].

Największym przedsięwzięciem Towarzystwa było wydanie w roku 1822 Nowego Testamentu w przekładzie na nowoczesny język rosyjski[1].

W roku 1824 metropolita Serafin (Głagolewski) zwrócił się do cara z prośbą o rozwiązanie Towarzystwa. Już rok później zaprzestano sprzedaży Nowego Testamentu[2]. Towarzystwo zostało zamknięte w roku 1826 pod silnym wpływem środowisk konserwatywnych, które uznawały, że łatwy dostęp do Biblii może być niebezpieczny dla porządku społecznego w Rosji[1]. Sam metropolita Serafin uznawał, że dostęp do Biblii w języku rosyjskim będzie sprzyjał rozwojowi idei reformacyjnych wśród prawosławnych wiernych[2].

Do czasu rozwiązania Rosyjskie Towarzystwo Biblijne wydrukowało około milion egzemplarzy części Pisma Świętego w 26 różnych językach narodów Rosji. Rozwiązanie Towarzystwa wstrzymało tłumaczenie pełnego przekładu Biblii na język rosyjski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Grzegorz Pełczyński. Ewangeliczni chrześcijanie-baptyści w Rosji i Związku Radzieckim. „Sensus Historiae”. Vol. IV (2011/3). s. 79, 80. ISSN 2082-0860. 
  2. a b c d Zrozumiałe święte słowo. Tłumaczenia Biblii na język rosyjski. [w:] Historia rosyjskiej Biblii [on-line]. phonexpert.ru, 2020. [dostęp 2020-08-31].