Przejdź do zawartości

Roszków (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roszków
wieś
Ilustracja
Ulica Pomnikowa w centrum Roszkowa
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Powiat

raciborski

Gmina

Krzyżanowice

Liczba ludności (2008)

476

Strefa numeracyjna

32

Kod pocztowy

47-450[2]

Tablice rejestracyjne

SRC

SIMC

0215551

Położenie na mapie gminy Krzyżanowice
Mapa konturowa gminy Krzyżanowice, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Roszków”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Roszków”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Roszków”
Położenie na mapie powiatu raciborskiego
Mapa konturowa powiatu raciborskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Roszków”
Ziemia49°57′47″N 18°18′04″E/49,963056 18,301111[1]
Strona internetowa

Roszków (niem. Roschkau) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Krzyżanowice. Dzisiaj jest to niewielka miejscowość, o charakterze rolniczym, położona przy drodze prowadzącej z Krzyżanowic do Zabełkowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki dotyczące wioski pochodzą z 1264 roku, ale nazwa Roszków po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach z 1507 roku, kiedy książę Walentyn wystawił pisemne zezwolenie na prowadzenie wyszynku piwa i gorzałki w Roszkowie i Krzyżanowicach. W XVI wieku we wsi działał mały młyn wodny usytuowany nad stawem, w którym prowadzono hodowlę ryb. Część terenów wchodziła w skład majątku ziemskiego w Nowym Dworze o łącznej powierzchni 254 ha. W 1784 roku w Roszkowie mieszkało 17 gospodarzy, 12 zagrodników i 2 chałupników. W 1869 roku zakończono budowę szkoły, a w 1883 roku zbudowano kaplicę.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Według legend nazwa wioski wywodzi się od rożkowatego zakola Odry, wokół którego powstała osada, lecz kroniki historyczne notują również nazwisko hrabiego Roszkowskiego, który był jednym z właścicieli Roszkowa.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Wody powierzchniowe[edytuj | edytuj kod]

W bezpośrednim sąsiedztwie wsi znajduje się staw wodny o powierzchni 50 ha – Roszków Bobrowy. Zbiornik ten jest sztucznym zbiornikiem wodnym utworzonym poprzez wydobycie piasku i żwiru w latach 80. Głębokość zbiornika według miejscowych wędkarzy dochodzi do 12 metrów. W większości miejsc oscyluje w granicach 4 metrów. Na środku akwenu znajdują się dwie wyspy. Woda kryje liczne górki, zwalone drzewa, ciekawe spady i wypłycenia, występuje tu piękna flora i fauna. Zbiornik jest oddzielony od zabudowań wiejkich wałem przeciwpowodziowym, który się ciągnie aż do Krzyżanowic.
W niedalekiej okolicy (ok. 1 km) od wsi przepływa rzeka Odra. Rzeka jest oddzielona od zbiornika Bobrowy wysokim nasypem ziemnym.
Przez wieś przepływa również niewielki potok, który wpływa do zbiornika wodnego Roszków Bobrowy.
Zalew Roszków Bobrowy wchodzi w skład zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny w ramach polderu Bukow.

Transport i komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przystanek kolejowy Roszków Raciborski

Miejscowość leży przy drodze krajowej nr 45, przez co ma łatwy dostęp do Czech (przez Chałupki) i dalej na południe w stronę Ostrawy, jak i do Raciborza i dalej na północ. W pobliżu sołectwa (5km od wsi) znajduje się również droga krajowa nr 78, która od Zabełkowa, przez Wodzisław Śląski prowadzi do Rybnika i dalej na północ. W niedalekiej odległości od wsi znajduje się również Polaska autostrada A1 (w odległości ok. 14km) i Czeska autostrada D1 (w odległości ok. 10km).
Przez miejscowość przebiaga linia kolejowa nr 151 (Kędzierzyn-KoźleChałupki), dzięki czemu we wsi znajduje się stacja kolejowa "Roszków Raciborski".

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Roszków przecinają:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 116760
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1099 [zarchiwizowane 2022-10-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]