Rotacja stanowisk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rotacji stanowisk. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Rotacja stanowisk (ang. job rotation) – metoda rozwoju kwalifikacji pracownika polegająca na czasowym oddelegowaniu do wykonywania zadań zgodnych z jego kwalifikacjami lub wymagających nowych umiejętności. Celem takiej delegacji jest zgromadzenie nowych doświadczeń poszerzających kwalifikacje.

Na wyższych stanowiskach kierowniczych metoda ta jest elementem planowania ścieżki kariery w celu wytworzenia rezerwy kadrowej w organizacji. Efektem rotacji stanowisk jest wtedy dostarczenie okazji do nauki ułatwiających zmiany w myśleniu i nastawieniu adekwatne do docelowego poziomu zakończenia ścieżki kariery.

Kierunki rotacji[edytuj | edytuj kod]

Oddelegowanie może nastąpić na stanowisko niższe (w dół), równoległe (kierunek poziomy), bądź wyższe (w górę). W przypadku poziomej rotacji, osoba na stanowisku kierowniczym może być delegowana na równoległe stanowisko w innym oddziale, części kraju lub świata. Forma rotacji stanowisk, w której kierownik wyższego szczebla lub członek zarządu jest oddelegowany na szeregowe, najniższe stanowisko w organizacji, bywa nazywana w krajach anglosaskichdown to the floor”.

Zakres znaczeniowy[edytuj | edytuj kod]

Rotacja stanowisk bywa mylnie nazywana rotacją kadr, która oznacza niepożądaną fluktuację personelu na danym stanowisku lub grupie stanowisk. Czasami określenie rotacja stanowisk bywa używane zamiast określenia kadencyjność w instytucjach publicznych lub organizacjach pozarządowych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

„Motywowanie pracowników”, A. Gick, M. Tarczyńska, PWE 1999