Rower elektryczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rower elektryczny na wystawie w 2009 roku (akumulator zamontowany na ramie; silnik elektryczny na tylnym kole)
Trójkołowy rower elektryczny
Rower ze wspomaganiem elektrycznym (bezszczotkowy silnik elektryczny zamontowany w przednim kole)
E-rower przypominający motorower o nazwie A2B Ultramotor

Rower elektryczny – rodzaj pojazdu jednośladowego zazwyczaj o budowie zbliżonej do zwykłego roweru, rzadziej do skutera, napędzanego siłą mięśni i posiadającego dodatkowe źródło energii w postaci silnika elektrycznego, który wspomaga rowerzystę, przeważnie umożliwia również jazdę bez konieczności pedałowania.

Rower elektryczny na gruncie polskiego prawa[edytuj | edytuj kod]

Przed rokiem 2011 rower elektryczny był pojazdem, który spełniał m.in. definicję roweru. Brak regulacji prawnych wyraźnie uwzględniających istnienie tej kategorii pojazdów w praktyce zapewniał swobodę użytkowania rowerów elektrycznych. Następnie wprowadzono przepisy, które zawierają restrykcyjne wymogi techniczne, które taki pojazd powinien spełniać, aby został uznany za rower.

Zgodnie z nowelizacją "Prawa o ruchu drogowym" z 1 kwietnia 2011 roku, rower elektryczny o ściśle określonych parametrach może być traktowany tak samo jak zwykły rower, gdyż ustawodawca wprowadza następującą definicję roweru: "Pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h” (Dz.U. z 2011 nr 92 poz. 530)[1].

Dostępne na rynku rowery na ogół nie spełniają powyższej definicji. Rower, którego moc lub prędkość przekraczała określone w ustawie limity, formalnie spełniał definicję pojazdu samochodowego - motocykla. Warto zauważyć, że kryterium dotyczące mocy wyjściowej, która powinna "zmniejszać się stopniowo i spadać do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h" wprowadza nietypowy wymóg techniczny, który przez producentów rowerów elektrycznych dostępnych na polskim rynku nie jest uwzględniany.

Zgodnie z ustawą, która obowiązuje od 2012 roku, zmianie uległa m.in. definicja motoroweru, która spowodowała, że rower elektryczny niespełniający definicji roweru z powodu zbyt dużej mocy silnika, będzie w niektórych przypadkach traktowany jako motorower – jeśli spełnieni kryteria dotyczących mocy silnika motoroweru (limit mocy jest wielokrotnie wyższy od zastosowanego w przypadku roweru - wynosi 4000 W) oraz jeśli maksymalna prędkość nie przekroczy 45 km/h (wcześniej motorower według ustawy musiał być wyposażony w silnik spalinowy). Spełnienie definicji motoroweru wiąże się z dodatkowymi wymogami i ograniczeniami, np. konieczność rejestracji pojazdu oraz zakaz poruszania się po drogach dla rowerów. W przypadku, gdy silnik jest jeszcze mocniejszy niż przewiduje to definicja motoroweru, wtedy najwęższa definicja, którą spełnia pojazd to definicja motocykla.

Cechy użytkowe rowerów elektrycznych[edytuj | edytuj kod]

Koszt użytkowania roweru elektrycznego jest znacznie mniejszy niż w przypadku pojazdów wyposażonych w silnik spalinowy. W przeciwieństwie do silników spalinowych silnik elektryczny generuje dźwięk o mniejszym natężeniu i nie wydziela spalin.

Rowery tego rodzaju są zazwyczaj cięższe od tradycyjnych - ich masa może wynosić nawet kilkadziesiąt kilogramów. Żywotność akumulatora jest ograniczona i musi on zostać wymieniony po określonej ilości cykli ładowań i rozładowań; jego wydajność z czasem się obniża, spada również w niższych temperaturach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. Nr 92, poz. 530).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2015 r. poz. 305).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]