Rowerowa winda w Trondheim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolna stacja windy

W norweskim mieście Trondheim przy Bakklandet, obok Gamle Bybro, znajduje się jedyny na świecie wyciąg dla rowerów.

Z norweskiego nazywająca się Sykkelheisen Trampe winda, została otwarta 18 sierpnia 1993 roku, w otwarciu uczestniczyło ponad 2 tys. rowerzystów.

Wynalazcą tej nietypowej windy jest Jarle Wanvik. W budowie pomagał mu inżynier Stein Løvold oraz inżynier elektryk Magnar Wahl.

Urządzenie pomaga podjechać pod dość stromą górkę (pod kątem 20% czyli 11,5°). Korzystanie z windy polega na oparciu prawej stopy na przesuwającej się po szynie podpórce. Cała trasa ma długość 130 m i pokonuje się ją z prędkością 2 m/s (7,2 km/h). Ten niestandardowy prototyp od momentu uruchomienia przewiózł ponad 200 tys. rowerzystów.

Aby skorzystać z windy, trzeba zakupić specjalną kartę (żeton). W przypadku jednorazowej przejażdżki, kwota jest zwracana po oddaniu karty. Do korzystania z windy uprawnieni są jedynie rowerzyści, którzy ukończyli dziesiąty rok życia.

W roku 2012 wyciąg zdemontowano w celu zastąpienia nową konstrukcją opartą na technologii "CycloCable", opracowanej przez firmę Skirail należącą do francuskiej grupy Poma. 1 czerwca 2013 został ponownie oddany do użytku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Øyvind Nordahl Næss: Verdens eneste sykkelheis gjenåpnet (norw.). vg.no, 2013-06-01. [dostęp 2015-04-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]