Rowerzysta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy osoby poruszającej się rowerem. Zobacz też: Rowerzysta (film 1896).
Rowerzysta w mieście Carrboro w amerykańskim stanie Karolina Północna.

Rowerzysta, rzadziej cyklista – osoba przemieszczająca się za pomocą roweru.

Określenie rowerzysta jest stosowane tylko dla osoby poruszającej się w danej chwili rowerem (i nie jest określeniem stałym, jak kierowca, którym się jest poprzez posiadanie dokumentu prawa jazdy, a nie tylko podczas prowadzenia pojazdu samochodowego). Ta sama osoba po zejściu z roweru staje się pieszym.

Osoba jeżdżąca na rowerze wyczynowo (uprawiająca kolarstwo) jest określana jako kolarz[1].

Polskie prawo o ruchu drogowym[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z przepisami ustawy o kierujących pojazdami rowerzyści, którzy nie ukończyli 18. roku życia, mogą kierować rowerem pod warunkiem posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Od osób, które ukończyły 18 lat, nie wymaga się dokumentu uprawniającego do kierowania rowerem. Należy posiadać dokument potwierdzający osiągnięcie 18. roku życia – dokument tożsamości (np. dowód osobisty) czy prawo jazdy. Wymaganie prawa jazdy do poruszania się rowerem przez dorosłą osobę jest niezgodne z art. 3 ust. 5 Konwencji Wiedeńskiej z 1968 roku ratyfikowaną przez Polskę w 1988 roku[2]:

Umawiające się Strony są obowiązane dopuścić do ruchu międzynarodowego na swoich terytoriach rowery i motorowery odpowiadające warunkom technicznym określonym w rozdziale V niniejszej konwencji i którymi kierujący mają swe stałe miejsce zamieszkania na terytorium innej Umawiającej się Strony. Żadna z Umawiających się Stron nie może wymagać, aby kierujący rowerami lub motorowerami w ruchu międzynarodowym mieli prawa jazdy; jednakże Umawiające się Strony, które zgodnie z ustępem 2 artykułu 54 niniejszej konwencji złożyły oświadczenia o zrównaniu motorowerów z motocyklami, mogą wymagać praw jazdy od kierujących motorowerami w ruchu międzynarodowym.

— art. 3 ust. 5, Konwencja Wiedeńska

Osoba, która nie ukończyła 10. roku życia, może poruszać się rowerem jedynie pod opieką osoby dorosłej, tylko na chodnikach i jest uznawana za pieszego.

Rowerzysta jest zobowiązany do poruszania się po drogach rowerowych, drogach przeznaczonych jednocześnie dla pieszych i rowerzystów lub jezdni, trzymając się jak najbliżej jej prawej krawędzi, wyjątkiem jest rondo, gdzie rowerzyście wolno korzystać ze środkowej części jezdni. W przypadku gdy droga ma utwardzone pobocze, rowerzysta powinien z niego korzystać.

Rowerzyście zabrania się poruszania rowerem:

  • na chodnikach z wyjątkiem, kiedy rowerzysta jedzie z dzieckiem do lat 10, jest zła pogoda albo kiedy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h[3],
  • na drogach oznaczonych znakiem B-9, wyjątkiem jest znak B-9 z tabliczką T-22,
  • na drogach ekspresowych,
  • na autostradach.

Znaki drogowe[edytuj | edytuj kod]

Poniższa galeria prezentuje znaki dla rowerzystów używane w Polsce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]