Roxette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roxette
Roxette-Roxette at Bospop festival The Netherlands 2011.jpg
Roxette w 2011 r.
Rok założenia 1986
Pochodzenie  Szwecja
Gatunek pop-rock[1], euro-pop[1], rock, soft rock, dance, contemporary pop[1], contemporary rock[1]
Wytwórnia płytowa EMI Svenska AB, Roxette Records, Capitol Records, Elevator ent.
Powiązania Gyllene Tider, Mamas Barn, Strul
Obecni członkowie
Gun-Marie Fredriksson, Per Håkan Gessle
Współpracownicy
Clarence Öferman
Strona internetowa

Roxetteszwedzki duet reprezentujący nurt muzyki pop i rock. W jego skład wchodzą Per Gessle (gitara, wokal) oraz Marie Fredriksson (wokal). Jest to jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych lat 80., 90. XX w. oraz początku XXI w.. Nazwa zespołu powstała od utworu "Roxette" brytyjskiego zespołu Dr. Feelgood.[potrzebne źródło]

W 1986 roku został wydany debiutancki album Pearls of Passion, jednak nie odniósł on dużego sukcesu poza Szwecją. W latach 1988 i 1991 wydane zostały płyty Look Sharp! i Joyride które osiągnęły ogromny sukces komercyjny a promujące je single stały się światowymi przebojami. W 1995 roku wydana została składanka największych hitów Roxette Don't Bore Us, Get to the Chorus!, która stała się najlepiej sprzedającym się albumem kompilacyjnym zespołu. Po jej wydaniu zespół zawiesił działalność na trzy lata. W 1999 roku powrócił z elektroniczną płytą Have a Nice Day a w 2001 roku ukazał się Room Service który był powrotem duetu do muzyki pop rockowej. Obie płyty odniosły umiarkowany sukces komercyjny.

Od 2002 do 2009 roku działalność zespołu była ponownie zawieszona. W tym czasie u Marie wykryto guza mózgu przez co wokalistka musiała poddać się chemioterapii[2]. Wydane zostały także składanki z największymi przebojami zespołu The Ballad Hits (2002) i The Pop Hits (2003) a w 2006 A Collection of Roxette Hits - Their 20 Greatest Songs! i The Rox Box / Roxette 86-06, zawierający wszystkie teledyski oraz koncert MTV Unplugged.

Roxette ma na koncie ponad 60 milionów sprzedanych albumów[3][4][5] i ok. 25 milionów singli. Zespół zdobył wiele złotych i platynowych płyt za albumy Look Sharp! i Joyride[6][7]. Cztery single zespołu "The Look", "Listen to Your Heart", "It Must Have Been Love" i "Joyride" znalazły się na pierwszym miejscu w USA[8]. Utwory "It Must Have Been Love" i "Listen to Your Heart" według szacunków w stacjach radiowych samych Stanów Zjednoczonych w latach 19902005 zostały odtworzone łącznie 8 milionów razy[9][10].

W 2011 roku został wydany pierwszy od dziesięciu lat studyjny album Charm School[11][12].

Roxette potocznie nazywane jest "współczesną ABBĄ"[13][14].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fredriksson i Gessle znali się od 1978 roku – współpracowała ona bowiem z bardzo popularnym od lat siedemdziesiątych głównie w Szwecji zespołem Gyllene Tider śpiewając w chórkach, w którym Gessle był wokalistą[15] (w 1983 Gyllene Tider pod nazwą Roxette wydało singel Teaser Japanese). Pod wpływem sugestii EMI Marie i Per pod tą nazwą wydali pierwszy singel (początkowo mający być nagranym przez GT) Neverending Love. Nieoczekiwanie odniósł on bardzo duży sukces w Szwecji[16].

Po wydaniu tego singla Roxette koncertowało w Szwecji, zdobywając coraz większą popularność w tym kraju. Jednakże poza nim zespół wciąż pozostawał nieznany. W październiku 1986 został wydany debiutancki album Pearls of Passion sprzedany w nakładzie 800 tysięcy egzemplarzy[17]. Nie odniósł on większego sukcesu poza Szwecją. W marcu 1987 pojawiła się składanka tanecznych utworów z płyty zatytułowana Dance Passion[18].

Marie Fredriksson, wokalistka Roxette. Fotografia z 1987 r.

Punktem zwrotnym w karierze duetu był rok 1988, kiedy to w październiku ukazał się drugi album zespołu – Look Sharp![19][20][21] zawierający przebój The Look. O jego ogromnym, światowym sukcesie zadecydował w dużej mierze przypadek – amerykański student Dean Cushman, przebywający w ramach wymiany w Szwecji jadąc w 1988 roku na święta do kraju zabrał ze sobą egzemplarz Look Sharp! i tam poprosił znajomego z miejscowej rozgłośni radiowej KDWB o jego odtworzenie na antenie. Dyrektor rozgłośni, przekonany, że oto w jego rękach znalazł się prawdziwy przebój, rozesłał kopie albumu (nagrane na kasetach magnetofonowych) do innych stacji radiowych. Dzięki temu w kwietniu 1989 roku The Look trafił na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100 i sprawił że Roxette stało się jednym z najbardziej znanych w USA zespołów, mimo że singel początkowo wcale nie był tam wydany oficjalnie. Od tej pory rozpoczął się szczytowy okres popularności Roxette. Był to wówczas jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych na świecie. Pozycję zespołu ugruntowały kolejne przeboje: Dressed for Success, Listen to Your Heart oraz Dangerous. Na całym świecie album Look Sharp! został sprzedany w nakładzie 9 milionów egzemplarzy[20].

W czerwcu 1990 roku duet podbił świat balladą It Must Have Been Love, nagraną do filmu "Pretty Woman", która stała się największym przebojem zespołu. Osiągnęła ona ogromny sukces na listach przebojów m.in. w Ameryce, Australii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii[22][23][24]. Trzy lata wcześniej utwór ten był wydany bez powodzenia na singlu w niektórych krajach europejskich, pod zmienionym tytułem "Christmas for the Broken Hearted".

W marcu 1991 ukazał się album Joyride[25][26][27], który przyniósł kolejne wielkie hity: Joyride, Fading Like a Flower, The Big L. oraz Spending My Time. Na całym świecie krążek sprzedał się w nakładzie 11 milionów egzemplarzy i jest najlepiej sprzedającym się albumem Roxette. Na przełomie 1991 i 1992 zespół wybrał się w trasę koncertową Join the Joyride! World Tour 1991/92, podczas której odbyło się 87 koncertów obejrzanych przez ok. 1,7 mln osób.

W sierpniu 1992 został wydany album Tourism[28][29][30], na którym znalazło się kilka koncertowych nagrań, przez co mylnie uważany był za album koncertowy. Album promował wielki hit How Do You Do!. Jego sprzedaż wyniosła 6 milionów egzemplarzy. Płytę zakupiło już dwa razy mniej fanów i był to początek końca amerykańskiej kariery, gdzie zaczęła królować muzyka grunge. Mimo to w pozostałych krajach na świecie zespół wciąż należał do pierwszej ligi.

W styczniu 1993 Roxette nagrali koncert w popularnym cyklu MTV Unplugged[31].W maju tego samego roku ukazał się singel Almost Unreal, nagrany do filmu "Super Mario Bros.".

W kwietniu 1994 pojawił się album Crash! Boom! Bang! najbardziej rockowa płyta duetu[32][33][34][35]. Album ten rozszedł się w nakładzie blisko 5 milionów egzemplarzy, przynosząc przeboje Sleeping in My Car, Crash! Boom! Bang! i Run to You. Na przełomie 1994 i 1995 duet wybrał się w trasę koncertową Crash! Boom! Bang! World Tour 1994/95, podczas której koncertował m.in. w RPA (koncerty tam obejrzało ok. 130 tys. osób), Japonii czy Chinach (był to pierwszy koncert zachodniego zespołu, jaki za pozwoleniem władz odbył się tam od 9 lat)[36][37].

W 1996 działalność Roxette została zawieszona. Wcześniej w październiku wydany został album podsumowujący działalność, Don't Bore Us, Get to the Chorus![38][39][40] promowany utworem You Don't Understand Me, sprzedany w nakładzie 6 milionów egzemplarzy. Marie i Per zajęli się sprawami rodzinnymi; do tego został reaktywowany zespół Gyllene Tider, co wzbudziło euforię w Szwecji. Została wydana również składanka Baladas En Español zawierająca przeboje duetu nagrane w języku hiszpańskim sprzedana w nakładzie miliona egzemplarzy.

Marie i Per wznowili działalność w 1999. W lutym został wydany album Have a Nice Day[41][42][43][44], jednakże odniósł on tylko umiarkowany sukces i to głównie w Europie, osiągając jedynie dwumilionowy nakład. Dosyć dużą popularność zyskały wówczas piosenki Wish I Could Fly oraz Stars. Nieco zmienił się charakter muzyki Roxette, gdyż poprzednie płyty zawierały utwory rockowe i popowe, a na Have a Nice Day znalazły się piosenki utrzymane w gatunku pop i dance.

Roxette podczas koncertu w 2001 roku

W kwietniu 2001 ukazała się płyta Room Service[45][46][47][48], która była promowana trasą koncertową Room Service Tour 2001 (ku zaskoczeniu opinii publicznej odbyły się wówczas koncerty m.in. w Rosji). Tak jak poprzedni album ten również odniósł umiarkowany sukces głównie w Europie, rozchodząc się w nakładzie 1,5 miliona sztuk. Największą popularność zdobyły utwory The Centre of the Heart i Milk and Toast and Honey[49]. Muzyka z tego albumu częściowo była powrotem do pop rocka, ale znalazły się tutaj także utwory utrzymane w charakterze podobnym do piosenek z Have a Nice Day.

We wrześniu 2002 Marie trafiła do szpitala z powodu konieczności leczenia guza w tylnej części mózgu. Wokalistka doznała paraliżu prawej części ciała, zaburzeń wzroku, straciła zdolność czytania, pisania i liczenia. Po przejściu miesięcy chemioterapii oraz operacji musiała poddać się terapii kortyzonowej, co było powodem zaprzestania działalności Roxette[50][51]. Cztery miesiące później szwedzki dziennik Expressen napisał że u wokalistki wykryto kolejnego guza, jednak ta informacja okazała się nieprawdziwa a żądanie o odszkodowanie dla Fredriksson zostało oddalone[52][53]. W listopadzie została wydana składanka The Ballad Hits[54], z największymi balladami, promowana utworem A Thing About You. Kilka miesięcy później w marcu ukazała się składanka The Pop Hits[55] zawierająca najpopularniejsze szybkie utwory popowe z całej kariery zespołu, promowana utworem Opportunity Nox, do którego nakręcono animowany teledysk ze względu na chorobę wokalistki[56].

W październiku duet zdobył nagrodę World Music Awards dla najlepiej sprzedającego się skandynawskiego artysty[57]. W tym samym roku Roxette od króla Szwecji Karola XVI Gustawa otrzymało Królewski Medal z Niebieską Wstęgą. Była to pierwsza oficjalna uroczystość, na której pojawiła się Marie od czasu wykrycia choroby[58].

Gyllene Tider, fotografia z 2004

W 2006 Roxette obchodziło 20-lecie swojego istnienia. Dla uczczenia tego jubileuszu w październiku wydane zostały dwa albumy podsumowujące działalność duetu przez ten czas – A Collection of Roxette Hits - Their 20 Greatest Songs![59][60][61][62] i The Rox Box / Roxette 86-06[63][64], na których znalazły się dwie nowe piosenki One Wish i Reveal. Składankę promował megamix The Rox Medley składający się z sześciu przebojów "The Look", "Joyride", "Listen to Your Heart", "Dangerous", "It Must Have Been Love" oraz "Fading Like a Flower" wydany na stronie B singla "One Wish".

W 2009 roku zespół został reaktywowany[65]. 6 i 9 maja pod koniec solowego tournée Pera Gessle, Fredriksson wystąpiła niespodziewanie na jego dwóch koncertach, w Amsterdamie i Sztokholmie, gdzie gościnnie zaśpiewała hity "It Must Have Been Love" oraz "The Look". 28 lipca duet wystąpił już oficjalnie z recitalem na łotewskim festiwalu New Wave. 23 października zespół wyruszył w pierwsze od ośmiu lat tournee. Tym razem nie samodzielne, a w ramach popularnego europejskiego cyklu koncertów "Night of the Proms", na którym różni artyści popowi występują z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Roxette wystąpili kolejno w Belgii, Holandii oraz Niemczech. Na 42 koncertach prezentowali recital złożony z pięciu przebojów, a oprócz nich na scenie występowały także pozostałe gwiazdy jubileuszowej 25. edycji „Night of the Proms”, Sharon den Adel z formacji Within Temptation i zespół OMD w Belgii i Holandii oraz Alan Parsons i grupa Heaven 17 w Niemczech[66].

12 października 2009 roku na rynek trafiły zremasterowane reedycje wszystkich studyjnych płyt Roxette, w wersjach wzbogaconych o liczne bonusy ze stron B dotychczasowych singli[67].

W sierpniu 2010 zespół rozpoczął pierwszą od 9 lat własną trasę koncertową. Pierwsze koncerty zorganizowano w Szwecji, Danii, Norwegii w sierpniu i Rosji we wrześniu. Organizację kolejnych uzależniono od samopoczucia Marie Fredriksson po pierwszych występach. 31 grudnia 2010 roku Roxette wystąpili w Warszawie na placu Konstytucji podczas imprezy "Sylwestrowa Moc Przebojów"[68].

Na 11 lutego 2011 roku zespół zapowiedział pierwszy od 10 lat album studyjny Charm School[69][70][71][72], promowany singlem She's Got Nothing On (But the Radio). Płyta sprzedała się w nakładzie 1 miliona egzemplarzy. Od lutego 2011 do października 2012 trwała trasa koncertowa Charm School World Tour. Koncerty obejrzało ok. 800 tysięcy osób. 19 czerwca 2011 roku w ramach światowego tournée zespół wystąpił na Warszawskim Torwarze a 24 lipca 2012 wystąpił w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu.

26 marca 2012 roku ukazała się płyta Travelling[73][74][75] promowana singlem It's Possible. Sprzedaż wyniosła jedynie 200 tysięcy egzemplarzy. Album jest sequelem krążka Tourism z 1992 roku. W październiku 2013 został wydany pierwszy album koncertowy zespołu Live: Travelling the World[76][77].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Roxette.

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Stephen Thomas Erlewine: Roxette Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2010-08-30].
 2. http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/2261705.stm
 3. http://www.nt.se/kultur-noje/kontrollfreaket-gessle-bekanner-2293509.aspx
 4. http://www.gp.se/kulturnoje/1.83851-gessles-perfekta-pjaxpop
 5. http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/musik/article11285362.ab
 6. http://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?artist=Roxette
 7. http://www.musikindustrie.de/gold_platin_datenbank/?action=suche&strTitel=&strInterpret=Roxette&strTtArt=alle&strAwards=checked
 8. http://www.allmusic.com/artist/roxette-mn0000298764/awards
 9. http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/2261705.stm
 10. http://www.bmi.com/news/entry/534322
 11. http://www.officialcharts.de/album.asp?artist=Roxette&title=Charm+School&cat=a&country=de
 12. http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/charm-school-14-lutego-nowy-album-roxette#
 13. http://bielskobiala.zetgold.pl/Programy/C/Moje-i-Twoje-przeboje/Blog/ABBA-vs.-Roxette
 14. http://zloteprzeboje.tuba.pl/zloteprzeboje/1,106342,10944418,Weekend_z_Roxette_w_Radiu_Zlote_Przeboje_.html
 15. http://articles.latimes.com/1990-05-13/entertainment/ca-266_1_roxette-album
 16. http://web.archive.org/web/20020829124759/http://www.expressen.se/article.asp?id=63603
 17. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Pearls+Of+Passion&cat=a
 18. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Dance+Passion+-+The+Remix+Album&cat=a
 19. http://chartarchive.org/r/44926
 20. 20,0 20,1 http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Look+Sharp%21&cat=a
 21. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Look+Sharp%21&cat=a
 22. http://web.archive.org/web/20061020154216/http://www.billboard.com/bbcom/charts/yearend_chart_display.jsp?f=The+Billboard+Hot+100&g=Year-end+Singles&year=1990
 23. https://archive.today/Uk3Pq
 24. http://www.musicline.de/de/chartverfolgung_summary/artist/Roxette/22279/single
 25. http://web.archive.org/web/20090421115135/http://www.rollingstone.com/artists/roxette/albums/album/166160/review/5941707/joyride
 26. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Joyride&cat=a
 27. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Look+Sharp%21&cat=a
 28. http://chartarchive.org/r/46564
 29. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Tourism&cat=a
 30. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Tourism&cat=a
 31. http://www.roxette.se/
 32. http://www.allmusic.com/album/crash%21-boom%21-bang%21-mw0000626436
 33. http://chartarchive.org/r/46562
 34. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Crash%21+Boom%21+Bang%21&cat=a
 35. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Crash%21+Boom%21+Bang%21&cat=s
 36. http://books.google.co.uk/books?id=nQ0EAAAAMBAJ&pg=PA66&dq=roxette+china&hl=en&ei=aTCZTMqcHseBOJXdwMYP&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=10&ved=0CE0Q6AEwCQ#v=onepage&q=roxette%20china&f=false
 37. http://news.google.com/newspapers?id=sHlEAAAAIBAJ&sjid=3LMMAAAAIBAJ&pg=1992,3753409&dq=roxette+china&hl=en
 38. http://chartarchive.org/r/46563
 39. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Don%27t+Bore+Us+-+Get+To+The+Chorus%21+Greatest+Hits&cat=a
 40. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Don%27t+Bore+Us+-+Get+To+The+Chorus%21+Greatest+Hits&cat=a
 41. http://books.google.pl/books?id=nw4EAAAAMBAJ&pg=PA16&dq=roxette+emi&hl=pl#v=onepage&q=roxette%20emi&f=false
 42. http://www.rollingstone.com/artists/roxette/articles/story/5923792/roxette_back_in_the_usa
 43. http://chartarchive.org/r/40789
 44. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Have+A+Nice+Day&cat=a
 45. http://www.allmusic.com/album/room-service-mw0000368159
 46. http://chartarchive.org/r/40789
 47. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Room+Service&cat=a
 48. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Room+Service&cat=a
 49. http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/article10204137.ab
 50. http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/2261705.stm
 51. http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/2299745.stm
 52. http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/2779497.stm
 53. http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/2860329.stm
 54. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=The+Ballad+Hits&cat=a
 55. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=The+Pop+Hits&cat=a
 56. http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/musik/article10398707.ab
 57. http://www.billboard.com/articles/news/68677/2003-world-music-awards-winners
 58. http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/2698679.stm
 59. http://www.expressen.se/noje/recensioner/musik/roxette---roxette-hits/
 60. http://chartarchive.org/r/40789
 61. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=A+Collection+Of+Roxette+Hits+-+Their+20+Greatest+Songs%21&cat=a
 62. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=A+Collection+Of+Roxette+Hits+-+Their+20+Greatest+Songs%21&cat=a
 63. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=The+Roxbox+-+Roxette+86-06&cat=a
 64. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=The+Roxbox+-+Roxette+86-06&cat=a
 65. http://muzyka.interia.pl/pop/news/roxette-to-nie-koniec,1277059,50
 66. http://web.archive.org/web/20100504172458/http://www.notp.com/english/news/item/203
 67. http://www2.dailyroxette.com/node/18708.html
 68. Warszawa: Sylwester z Roxette! [dostęp 2010-12-31].
 69. http://www.officialcharts.de/album.asp?artist=Roxette&title=Charm+School&cat=a&country=de
 70. http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/charm-school-14-lutego-nowy-album-roxette#
 71. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Charm+School&cat=a
 72. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Charm+School&cat=a
 73. http://muzyka.onet.pl/roxette-wydaje-nowa-plyte/gmcyw
 74. http://muzyka.onet.pl/newsy/roxette-zapowiadaja-nowa-plyte/k6qfy
 75. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Travelling&cat=a
 76. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Live+Travelling+The+World&cat=a
 77. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Roxette&titel=Live+Travelling+The+World&cat=a

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]