Przejdź do zawartości

Roy Jones Jr.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roy Jones Jr.
Ilustracja
Pseudonim

Junior

Data i miejsce urodzenia

16 stycznia 1969
Pensacola

Obywatelstwo

Stany Zjednoczone, Rosja (od 2015)

Wzrost

180 cm

Masa ciała

70 - 88 kg

Styl walki

praworęczny

Kategoria wagowa

junior ciężka

Bilans walk zawodowych[a]
Liczba walk

75

Zwycięstwa

66

Przez nokauty

47

Porażki

9

Remisy

0

Nieodbyte

0

Dorobek medalowy
Igrzyska olimpijskie
srebro Seul 1988 boks
(waga lekkośrednia)
 1. Bilans walk aktualny na 16 sierpnia 2015.
Strona internetowa

Roy Jones Jr. (ur. 16 stycznia 1969 w Pensacoli) – amerykański (posiada także obywatelstwo rosyjskie) bokser, były mistrz świata w kategorii średniej (IBF), super średniej (IBF), półciężkiej (WBC – trzykrotnie, WBA – dwukrotnie i IBF) i ciężkiej (WBA); srebrny medalista olimpijski z Seulu. Pokonał 22 zawodników o tytuł mistrza świata w czterech kategoriach wagowych[1].

Kariera amatorska[edytuj | edytuj kod]

Największe sukcesy w amatorskiej karierze Roya to złoto w wadze do 54 kg (119 lb) w 1984 roku na United States National Junior Olympics, a także dwa tytuły bardzo popularnego i prestiżowego amerykańskiego turnieju o "złote rękawice" w 1986 roku w wadze do 63 kg (139 lb) oraz w 1987 roku w wadze do 71 kg (156 lb). Jego bilans walk amatorskich to 121 zwycięstw i 13 porażek.

Jones Jr. reprezentował Stany Zjednoczone na igrzyskach olimpijskich w Seulu, gdzie zdobył srebrny medal. W finale przegrał niezasłużenie 3-2 z reprezentantem gospodarzy, Parkiem Si-hunem. W drodze do finału Jones Jr nie przegrał nawet pojedynczej rundy. Wynik pojedynku finałowego jest powszechnie krytykowany jako niesprawiedliwy[2]. Późniejsze analizy pojedynku wykazały, że Amerykanin zadał 86 ciosów, a jego rywal tylko 32[3]. Incydent ten był pretekstem dla organizatorów do zmiany systemu punktowania olimpijskiego boksu.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Kategoria średnia[edytuj | edytuj kod]

Na zawodowstwo przeszedł w maju 1989. Do końca 1991 stoczył 15 zwycięskich pojedynków. W styczniu 1992 pokonał przez techniczny nokaut już w pierwszej rundzie byłego mistrza WBC, Jorge Vaca[4]. Do końca roku stoczył jeszcze cztery zwycięskie pojedynki (m.in. z przyszłym mistrzem świata WBA, Jorge Fernando Castro). W lutym 1993 już w pierwszej rundzie, po ciosie na korpus, pokonał Glenna Wolfe, a 3 miesiące później, 22 maja 1993, pokonał na punkty Bernarda Hopkinsa i zdobył brakujący tytuł mistrza świata IBF w kategorii średniej. Był to pierwszy pojedynek mistrzowski dla obu pięściarzy[5].

Jones Jr. stoczył następnie trzy zwycięskie nietytułowe walki (m.in. z przyszłym mistrzem świata WBC w kategorii super średniej, Thulani Malingą). Pierwszy i jedyny raz swój tytuł obronił 27 maja 1994, pokonując przez techniczny nokaut już w drugiej rundzie Thomasa Tate[6].

Kategoria super średnia[edytuj | edytuj kod]

Po tej walce Jones Jr. postanowił zmienić kategorię na wyższą i zmierzyć się z mistrzem świata IBF Jamesem Toneyem. Do walki doszło 18 listopada 1994. Jones Jr. wygrał zdecydowanie na punkty, dodatkowo w trzeciej rundzie kładąc przeciwnika na deski[7].

W 1995 trzykrotnie obronił swój nowy pas mistrzowski, pokonując wszystkich swoich przeciwników przez techniczny nokaut: Antoine Byrda już w pierwszej rundzie, byłego mistrza świata w kategoriach lekkiej (IBF) i junior połśredniej (WBA) Vinny Pazienzę w szóstej[8] i Tony Thorntona w trzeciej. W styczniu następnego roku pokonał już w drugiej rundzie Merqui Sosę (walka nietytułowa), a następnie jeszcze dwukrotnie obronił swój tytuł – wygrał z przyszłym mistrzem świata WBC Erikiem Lucasem (TKO w ostatniej, dwunastej rundzie)[9] i Bryantem Brannonem (TKO w drugiej rundzie).

Kategoria półciężka[edytuj | edytuj kod]

22 listopada 1996 zmierzył się z Mike McCallumem w walce o tytuł tymczasowego mistrza świata WBC w kategorii półciężkiej. Jones Jr. wygrał pojedynek na punkty[10]. Wkrótce został pełnoprawnym mistrzem świata WBC po tym, jak dotychczasowy mistrz, Fabrice Tiozzo, zmienił kategorię wagową na wyższą.

21 marca 1997 doznał swojej pierwszej porażki – w pojedynku z Montellem Griffinem został zdyskwalifikowany w dziewiątej rundzie za uderzenie leżącego rywala[11]. Zrewanżował się Griffinowi już w następnej walce, 7 sierpnia 1997, nokautując go już w pierwszej rundzie i odzyskując pas mistrzowski[12].

25 kwietnia 1998 znokautował w czwartej rundzie Virgila Hilla[13]. W lipcu tego samego roku spotkał się w walce unifikacyjnej z ówczesnym mistrzem WBA, Lou Del Valle. Jones Jr. wygrał pojedynek na punkty, ale w ósmej rundzie po raz pierwszy w karierze leżał na deskach[14]. W ostatnim pojedynku w 1998 pokonał przez techniczny nokaut w dziesiątej rundzie byłego mistrza WBO w kategorii średniej, Otisa Granta[15].

W 1999 stoczył tylko dwie walki. W styczniu wygrał już w drugiej rundzie z blisko czterdziestoletnim Richardem Frazierem[16]. W czerwcu wygrał na punkty z mistrzem świata IBF, Reggie Johnsonem i stał się posiadaczem trzech pasów mistrzowskich: WBC, WBA i IBF.

W następnym roku trzykrotnie obronił swoje tytuły – w walkach z Davidem Telesco[17], Richardem Hallem[18] i Erikiem Hardingiem[19]. W lutym 2001 pokonał przez techniczny nokaut swojego rodaka Derricka Harmona[20]. Pięć miesięcy później pokonał na punkty przyszłego mistrza świata WBO, Julio Cesara Gonzaleza[21]. W 2002 jeszcze dwukrotnie bronił swoich mistrzowskich pasów, nokautując w lutym Glena Kelly[22], a siedem miesięcy później Clintona Woodsa[23]. W listopadzie 2008 Roy stoczył pojedynek z mistrzem świata Joe Calzaghe, pojedynek trwał 12 rund, po których Roy musiał uznać wyższość rywala.

Kategoria ciężka[edytuj | edytuj kod]

1 marca 2003 zmierzył się z mistrzem świata WBA w kategorii ciężkiej, Johnem Ruizem. Jones Jr. pokonał Ruiza i został drugim bokserem w historii (pierwszym był Bob Fitzsimmons 106 lat wcześniej), który zdobył tytuły mistrza świata w kategorii średniej i ciężkiej[24]. Jones Jr. nigdy nie bronił swojego nowego pasa mistrzowskiego.

Powrót do kategorii półciężkiej[edytuj | edytuj kod]

8 listopada 2003 zmierzył się z Antonio Tarverem, który przejął po Jonesie Jr. pas mistrzowski WBC. Walka zakończyła się zwycięstwem Jonesa jr. decyzją większości na punkty[25]. 15 maja 2004 doszło do pojedynku rewanżowego obu pięściarzy. Tym razem lepszy okazał się Tarver, który już w drugiej rundzie pojedynczym ciosem lewą ręką znokautował rywala. Jones Jr. zdołał wstać, jednak był zbyt oszołomiony i sędzia był zmuszony przerwać pojedynek[26].

25 września 2004 doznał kolejnej porażki – w pojedynku o pas mistrzowski IBF został ciężko znokautowany w dziewiątej rundzie przez Glena Johnsona[27]. Po tej porażce Jones Jr. miał roczną przerwę w boksowaniu. Powrócił 1 października 2005 w trzecim pojedynku z Tarverem, przegrał jednak na punkty jednogłośną decyzją sędziów[28].

Komentator w HBO[edytuj | edytuj kod]

Po porażce z Tarverem Jones Jr. zaczął pracować jako komentator bokserski w HBO. Jego kariera na tym stanowisku nie trwała jednak długo – w styczniu 2006 został zwolniony z powodu braku zaangażowania.

Powrót na ring[edytuj | edytuj kod]

Roy Jones Jr. podczas walki z Félixem Trinidadem 19 stycznia 2008

29 lipca 2006 w Qwest Arena w Idaho udanie powrócił na ring, pokonując na punkty Prince'a Badi Ajamu i tym samym zdobył pas WBO NABO w kategorii półciężkiej[29].

Niemal rok później 14 lipca 2007 r. w Missisipi przez jednogłośną decyzję sędziów na punkty pokonał Anthony'ego Hanshawa w walce, w której stawką był pas mistrzowski IBC w wadze półciężkiej[30].

19 stycznia 2008 pokonał zdecydowanie na punkty powracającego do boksowania po trzech latach przerwy Féliksa Trinidada. Trinidad był dwukrotnie liczony – w siódmej i dziesiątej rundzie[31].

11 sierpnia 2008 roku w Madison Square Garden po dwunastorundowym pojedynku przegrał na punkty przez jednogłośną decyzję sędziów z Joem Calzaghe.

28 marca 2009 r. zmierzył się z Omarem Sheika w swojej rodzinnej Pensacoli na Florydzie. Jones przeważał przez cały czas trwania pojedynku i wygrał go w piątej rundzie przez decyzje sędziego.

15 sierpnia 2009 r. w walce z Jeffem Lacym zdominował swojego rywala, który przegrał przez poddanie pomiędzy dziesiątą a jedenastą rundą.

2 grudnia 2009 r. w Sydney w walce wieczoru o pas IBO w kategorii junior ciężkiej z broniącym tytułu Dannym Greenem, Roy Jones Jr. przegrał przez techniczny nokaut w pierwszej rundzie.

3 kwietnia 2010 r. przegrał jednogłośnie na punkty, po dwunastorundowej walce z Bernardem Hopkinsem. Była to druga walka pomiędzy tymi bokserami. Pierwszy pojedynek zakończył się zwycięstwem Roya Jonesa Jr.[32][33]

21 maja 2011 r., po ponad rocznej przerwie przegrał przez ciężki nokaut w ostatniej, dziesiątej rundzie walki z Dienisem Lebiediewem[34]

10 grudnia 2011 roku pokonał na przestrzeni dziesięciu rund Maxa Alexandra tym samym zdobył pas UBO w kategorii junior ciężkiej.

30 czerwca 2012 roku po kontrowersyjnej decyzji sędziów wygrał niejednogłośnie na punkty z Polakiem Pawłem Głażewskim na gali "Starcie Tytanów" w łódzkiej Atlas Arenie. Warto wspomnieć, że początkowo walka planowana była pomiędzy Royem Jonesem Jr. a Dawidem Kosteckim. Niestety, w wyniku działalności przestępczej Kosteckiego, trafił on do więzienia, a pojedynek przypadł w udziale rezerwowemu Pawłowi Głażewskiemu.

23 grudnia 2013 w walce wieczoru na gali w Moskwie Jones pokonał wyraźnie na punkty 120:108, 119:109 i 118:111 Francuza Zine Eddine Benmakhloufa i zdobył mało znaczący wakujący pas WBU w wadze junior ciężkiej[35].

28 lipca 2014 w Rydze wygrał przez poddanie w piątej rundzie z Brytyjczykiem Courtneyem Fry[36], a 26 września 2014 w rosyjskim Krasnodarze znokautował w pierwszej rundzie Egipcjanina Hany'ego Atiyo, broniąc po raz drugi pasa WBU kategorii junior ciężkiej[37].

6 marca 2015 w Concord w Karolinie Północnej pokonuje przez techniczny nokaut w drugiej rundzie Amerykanina Williego Williamsa (14-8-2, 4 KO)[38], a 28 marca 2015 w Pensacoli na Florydzie w pierwszej rundzie innego rodaka Paula Vasqueza (10-6-1, 3 KO)[39].

16 sierpnia 2015 w Mashantucket znokautował w szóstej rundzie Amerykanina Erica Watkinsa (12-10-2, 5 KO)[40].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Jones Jr. zaczął karierę rapera w 2001 wydając album Round One:The Album. W 2004 założył zespół – Body Head Bangerz, z którym następnie nagrał płytę Body Head Bangerz: Volume One.

Kariera filmowa[edytuj | edytuj kod]

Rosyjskie obywatelstwo[edytuj | edytuj kod]

19 sierpnia 2015 Jones spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W trakcie rozmowy zabiegał o uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa, które otrzymał 12 września tego samego roku[41].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Roy Jones Jr.. [dostęp 2021-02-28]. (ang.).
 2. The Top 10 Most Controversial Olympic Moments. [dostęp 2015-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 stycznia 2009)]. (ang.).
 3. George Vecsey: Nice Gesture Substitutes For Justice. The New York Times. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 4. Boxing Encyclopedia. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 5. Dan Rafael: A long-awaited rematch will unfold March 11. ESPN.com. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 6. Boxing Encyclopedia. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 7. Jim Amato: Roy Jones Jr. – Was He The Best Super Middleweight?. East Side Boxing. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 8. Boxing Encyclopedia. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 9. Boxing Encyclopedia. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 10. Boxing Encyclopedia. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 11. Boxing Encyclopedia. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 12. Boxing Encyclopedia. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 13. John Gregg: Jones Jumps Hill. The Boxing Times. [dostęp 2015-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 sierpnia 2007)]. (ang.).
 14. John Gregg: Jones Triumphs Over Del Valle. The Boxing Times. [dostęp 2008-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-10)]. (ang.).
 15. John Gregg: Jones Grinds Down Grant In Ten. The Boxing Times. [dostęp 2015-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 sierpnia 2007)]. (ang.).
 16. Luis Escobar: Jones Ends Frazier’s Night Early. The Boxing Times. [dostęp 2015-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 sierpnia 2007)]. (ang.).
 17. Luis Escobar: Too Much Jones For Telesco. The Boxing Times. [dostęp 2015-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 października 2007)]. (ang.).
 18. John Gregg: Jones TKO’s Valiant Hall in 11. The Boxing Times. [dostęp 2008-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-08-20)]. (ang.).
 19. John Gregg: Jones Scores Tepid TKO Over Harding. The Boxing Times. [dostęp 2015-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 sierpnia 2007)]. (ang.).
 20. Luis Escobar: Jones Turns up the Heat on Harmon. The Boxing Times. [dostęp 2015-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 sierpnia 2007)]. (ang.).
 21. John Gregg: Jones Dominates Gonzalez Over 12. The Boxing Times. [dostęp 2015-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 sierpnia 2007)]. (ang.).
 22. John Gregg: Light Heavyweight Champ Jones KO’s Kelly. The Boxing Times. [dostęp 2015-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 sierpnia 2007)]. (ang.).
 23. Frank Gonzalez Jr.: The “Majestic” Roy Jones Jr.. Boxing247. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 24. John Gregg: Jones Easily Handles Ruiz. The Boxing Times. [dostęp 2015-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (11 września 2007)]. (ang.).
 25. Frank Gonzalez Jr.: Roy Jones Jr. v Antonio Tarver – "Best Pound For Pound?". East Side Boxing. (ang.).
 26. John Gregg: Tarver Shocks Jones Crushes Boxing’s Best In Two. The Boxing Times. [dostęp 2015-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 października 2007)]. (ang.).
 27. Frank Gonzalez Jr.: "Big Ego vs Hard Work". East Side Boxing. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 28. Luis Escobar: Tarver Easily Outpoints Gun Shy Jones. The Boxing Times. [dostęp 2015-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 października 2007)]. (ang.).
 29. Graham Houston: Roy Jones Jr. W12 Prince badi Ajamu. Fightwriter.com. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 30. Graham Houston: Roy Jones Jr. W12 Anthony Hanshaw. Fightnews.com. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 31. John Gregg: Jones Jumps On Trinidad. The Boxing Times. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 32. Hopkins vs. Jones Jr.
 33. Hopkins lepszy...
 34. Lebiediew ciężko znokautował Roya Jonesa Jra. Ringpolska.pl. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 35. Roy Jones deklasuje w powrocie. bokser.org. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 36. Zwycięski Jones Jr. schodzi z ringu ze spiewem. bokser.org. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 37. Ekspresowy nokaut Roya Jonesa Juniora w Rosji i zapowiedź. "Znowu wrócę!". sportowefakty.pl. [dostęp 2015-02-17]. (pol.).
 38. Roy Jones Jr nokatuje-terez Huck?. bokser.org. [dostęp 2015-03-07]. (pol.).
 39. Znów szybka robota Roya Jonesa Jr. bokser.org. [dostęp 2015-03-29]. (pol.).
 40. Roy Jones Jr przed czasem. bokser.org, 17 sierpnia 2015. [dostęp 2015-08-17]. (pol.).
 41. Подписан Указ о приёме в гражданство Российской Федерации. Kremlin.ru, 12 września 2015. [dostęp 2015-10-16]. (ros.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]