Przejdź do zawartości

Royal College of Music

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Royal College of Music
Ilustracja
Data założenia

1882

Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Liczba studentów

730

Położenie na mapie City of Westminster
Mapa konturowa City of Westminster, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Royal College of Music”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Royal College of Music”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Royal College of Music”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Royal College of Music”
51°29′59″N 0°10′37″W/51,499722 -0,176944
Strona internetowa

Royal College of Musicwyższa uczelnia muzyczna znajdująca się w Londynie, w dzielnicy South Kensington, w gminie City of Westminster.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Royal College of Music została ufundowana w 1882 roku, a pierwszymi dyrektorami zostali sir George Grove i sir Hubert Parry. Pierwotna siedziba znajdowała się wówczas naprzeciw Royal Albert Hall, jednak już w pięć lat później okazała się za mała na potrzeby uczelni; obecna, zaprojektowana przez sir Arthura Blomfielda w stylu flamandzkiego manieryzmu i wzniesiona w latach 1892-1894, znajduje się przy Prince Consort Road. Dzięki sąsiedztwu innych instytucji sztuki, m.in. Imperial College, Royal College of Arts oraz muzeów: Victoria and Albert Museum, Natural History Museum, Science Museum okolica ta nazywana jest Albertopolis.

Od momentu otwarcia w 1882 roku oraz oficjalnego otwarcia budynku 2 maja 1894 roku przez Księcia Walii, późniejszego króla Edwarda VII, RCM jest związany z rodziną królewską. Jego patronem jest obecnie królowa Anglii. Przez 40 lat królowa Elżbieta była także prezydentem; w 1993 zastąpił ją książę Walii, a królowa otrzymała tytuł President Emerita.

Uczelnia uczy muzyki poważnej na poziomach od licencjatu po doktorat. Funkcjonuje przy niej także sobotnia szkoła muzyczna dla dzieci w wieku od 8 do 18 lat.

Sala koncertowa[edytuj | edytuj kod]

College dysponuje salą koncertową Amaryllis Fleming Concert Hall na 468 miejsc, zaprojektowaną przez Arthura Blomfielda, wzniesioną w 1901 i odrestaurowaną w latach 2008-2009, a także otwarty przez królową w 1986 r. Britten Theatre (400 miejsc) dla potrzeb widowisk operowych, baletowych i teatralnych.

College ma też salę przeznaczoną na recitale (na 150 miejsc) oraz szereg mniejszych, w tym trzy organowe.

Kolekcje[edytuj | edytuj kod]

College słynie ze swego Muzeum Instrumentów Muzycznych (Museum of Instruments) będącego częścią Centrum Historii Wykonawstwa (Centre for Performance History). W muzeum znajduje się kolekcja ponad 800 instrumentów od ok. 1480 roku, a wśród nich pierwszy zachowany instrument klawiszowy. College posiada również pokaźną kolekcję autografów muzycznych, wśród których znajdują się rękopisy największych arcydzieł w historii muzyki – m.in. Koncert fortepianowy c-moll KV 491 Mozarta czy Koncert wiolonczelowy Edwarda Elgara.

Ludzie związani z uczelnią[edytuj | edytuj kod]

Wśród absolwentów znaleźli się m.in. Gustav Holst, sir Colin Davis, dame Gwyneth Jones, sir Neville Marriner, Trevor Pinnock, Ralph Vaughan Williams, lord Andrew Lloyd Webber, John Williams i John Beckett.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]