Philips

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Royal Philips Electronics)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koninklijke Philips N.V.
Ilustracja
Państwo

 Holandia

Prowincja

 Holandia Północna

Siedziba

Amsterdam

Data założenia

1891

Forma prawna

spółka akcyjna

Zatrudnienie

114 tys. osób (2017)

Giełda

Euronext: PHIA
NYSE: PHG

ISIN

NL0000009538

brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba Koninklijke Philips N.V. w Amsterdamie

Koninklijke Philips N.V., szerzej znany jako Philips – holenderski producent elektroniki użytkowej. W obrębie koncernu działają spółki: Philips Consumer Lifestyle, Philips Lighting, Philips Healthcare. Philips jest posiadaczem ponad 64 tys. patentów - tylko w 2013 przedsiębiorstwo złożyło do Europejskiego Urzędu Patentowego 1,8 tys. wniosków, będąc trzecim pod względem wielkości wnioskodawcą[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gerard Philips (1858-1942)

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1891 roku przez Gerarda Philipsa i jego ojca Frederika, żydowskiego bankiera z Zaltbommel, który sfinansował zakup i wyposażenie pustego budynku fabryki w Eindhoven, gdzie przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję żarówek i innych produktów elektronicznych w 1892 roku. W pierwszej fabryce Philipsa obecnie znajduje się muzeum. W latach 20. XX wieku zaczęto wytwarzać inne produkty, a w 1939 wprowadzono na rynek pierwszą golarkę elektryczną marki Philips – Philishave. Philips wprowadził też do użytku kasetę magnetofonową, która szybko stała się przebojem. Nie udało się za to rozpropagować standardu kaset wideo znanego pod nazwą V2000 z powodu konkurencji ze strony standardów Betamax i VHS.

Philips w Polsce międzywojennej[edytuj | edytuj kod]

W roku 1922 Philips pojawił się także w Polsce jako udziałowiec polsko-holenderskiej Fabryki Lampek Elektrycznych, produkującej żarówki i sprzęt oświetleniowy. W 1928 roku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w Polskie Zakłady Philips SA. W tym samym roku rozpoczęto tu produkcję lamp elektronowych, a od 1930 r. – radioodbiorników[2]. W latach 30. XX w. Philips powołał dwie spółki zależne Kosmos Radio (1935 r.)[3] i Korona Radio (1938 r.)[4]. Zajmowały się one dystrybucją (pod własnymi markami) tańszych i prostszych odbiorników produkowanych przez macierzyste przedsiębiorstwo. Do obsługi serwisowej tych dwóch przedsiębiorstw oraz macierzystej spółki powołano Centralną Stację Obsługi Radia – Stobra Sp. z o.o.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

W maju 1940 właściciele Philipsa zostali poinformowani o niemieckiej inwazji na Holandię i zdecydowali się na ucieczkę do USA, zabierając ze sobą sporą część majątku przedsiębiorstwa. Zarządzając nim z terenu Stanów Zjednoczonych umożliwili jego działalność przez cały okres wojny. Wiele spośród sekretnych laboratoriów badawczych było doskonale ukrytych przed hitlerowcami, co po wojnie pozwoliło przedsiębiorstwu na szybkie przywrócenie produkcji.

Inwestycje Philipsa w III RP[edytuj | edytuj kod]

Philips posiada w Polsce fabryki w Pile, Pabianicach, Kętrzynie, Bielsku-Białej[5].

Główne wynalazki[edytuj | edytuj kod]

Byli i obecni dyrektorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

Przejęcia Philipsa[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwa przejęte przez Philips to m.in. Magnavox, Signetics, Mullard, VLSI i Westinghouse.

Philips jest również właścicielem nazwy Philips Stadium w Atlancie.

Klub sportowy[edytuj | edytuj kod]

W 1913, by uczcić 100-lecie holenderskiej niezależności od Francji koncern założył klub sportowy dla swoich pracowników – Philips Sport Vereniging, obecnie znany pod nazwą PSV Eindhoven.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]