Lukier królewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Royal icing)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ciasteczka ozdobione lukrem królewskim.
Przygotowywanie lukru.

Lukier królewski (ang. royal icing) – rodzaj lukru przygotowanego z cukru pudru i ubitych białek jaj, opcjonalnie z dodatkiem soku z cytryny. Używa się go do ozdabiania tortów, ciastek i amerykańskich cupcakes jak też do wykonywania dekoracji w formie jadalnych kwiatów, stojących figurek itp.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa „królewski” została zapożyczona od angielskiego Royal Icing, materiału do dekoracji tortów weselnych brytyjskiej rodziny królewskiej. Prawdopodobnie pierwszy raz przepis na Royal Icing został podany przez Elizabeth Raffald w książce kucharskiej „The Experienced English Housekeeper” wydanej w 1769 roku.

Poza drobnymi artykułami w czasopismach nie odnaleziono polskich publikacji na temat dekoracji lukrem królewskim.[potrzebne źródło]

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Lukier królewski może być przygotowany zarówno ze świeżych białek jak i pasteryzowanych (w płynie lub proszku). Cukier użyty powinien być najwyższej jakości i drobno mielony. Lukier można barwić za pomocą barwników spożywczych w paście lub żelu, które nie rozrzedzają jego konsystencji.

Gęstość lukru królewskiego można regulować zawartością soku z cytryny lub cukru pudru. W dekoracji można wymienić kilka jego gęstości. Od rzadkiej pomady po bardzo gęstą masę do tworzenia „trójwymiarowych” dekoracji i form stojących.

  • Lukier rzadki/półpłynny polewa (pomada): do wypieków cukierniczych (np. pączków, drożdżówek, ciasteczek).
  • Lukier rzadki/konsystencja miodu: do „zalewania”/wypełniania ciastek jako tło do dalszej dekoracji. Do zalewania na płasko większych elementów, które po wyschnięciu tworzą dekoracje „trójwymiarowe” (litery, ścianki i kołnierze tortów) oraz odręczne napisy na tortach.
  • Lukier średni/konsystencja luźnego kremu: do tworzenia wzorów na ciastkach. Najczęściej wyciskany przez małe worki cukiernicze bez zastosowania końcówek cukierniczych (tylek) – stosowany w przypadku małych średnic tylek poniżej nr 1.
  • Lukier średni zagęszczony/konsystencja kremowa stała: do dekoracji przez końcówki cukiernicze (tylki). Jest najczęściej stosowaną konsystencją przy dekoracji tortów. Uzyskane wzory są dokładniejsze i drobniejsze, dzięki czemu zdobienia mogą być bogatsze i bardziej wyszukane. Można z niego wykonać stojące figurki takie jak z masy cukrowej. Po zaschnięciu lukier utwardza się.
  • Lukier gęsty/konsystencja pasty: do tworzenia większych form, kwiatów jadalnych, ażurowych dekoracji stojących (typu motyle).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]