Lukier królewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Royal icing)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ciasteczka ozdobione lukrem królewskim.
Przygotowywanie lukru.

Lukier królewski (ang. royal icing) – rodzaj lukru przygotowanego z cukru pudru i ubitych białek jaj[1], opcjonalnie z dodatkiem soku z cytryny. Używa się go do ozdabiania tortów, ciastek i amerykańskich cupcakes oraz do wykonywania dekoracji w formie jadalnych kwiatów, stojących figurek itp.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa „królewski” została zapożyczona od angielskiego Royal Icing, materiału do dekoracji tortów weselnych brytyjskiej rodziny królewskiej. Prawdopodobnie pierwszy raz przepis na Royal Icing został podany przez Elizabeth Raffald w książce kucharskiej „The Experienced English Housekeeper” wydanej w 1769 roku[2][3].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Lukier królewski może być przygotowany zarówno ze świeżych białek jak i pasteryzowanych[1]. Cukier użyty powinien być najwyższej jakości i drobno mielony. Lukier można barwić za pomocą barwników spożywczych w paście lub żelu, które nie rozrzedzają jego konsystencji.

Gęstość lukru królewskiego można regulować zawartością soku z cytryny lub cukru pudru[4]. W dekoracji można wymienić kilka jego gęstości. Od rzadkiej pomady po bardzo gęstą masę do tworzenia trójwymiarowych dekoracji i form stojących.

Rodzaje lukru królewskiego
Przykładowe użycie Konsystencja Zastosowanie
Cupcakeroses.jpg Lukier rzadki/konsystencja miodu do „zalewania”/wypełniania ciastek jako tło do dalszej dekoracji. Do zalewania na płasko większych elementów, które po wyschnięciu tworzą dekoracje „trójwymiarowe” (litery, ścianki i kołnierze tortów) oraz odręczne napisy na tortach.
Kaledinis meduolis.JPG Lukier średni/konsystencja luźnego kremu do tworzenia wzorów na ciastkach. Najczęściej wyciskany przez małe worki cukiernicze bez zastosowania końcówek cukierniczych (tylek) – stosowany w przypadku małych średnic tylek poniżej nr 1.
Sweet Lauren Cakes nautical summer cake pops (9643649768).jpg Lukier średni zagęszczony/konsystencja kremowa stała do dekoracji przez końcówki cukiernicze (tylki). Jest najczęściej stosowaną konsystencją przy dekoracji tortów. Uzyskane wzory są dokładniejsze i drobniejsze, dzięki czemu zdobienia mogą być bogatsze i bardziej wyszukane. Można z niego wykonać stojące figurki takie jak z masy cukrowej. Po zaschnięciu lukier utwardza się.
Lukier gęsty/konsystencja pasty do tworzenia większych form, kwiatów jadalnych, ażurowych dekoracji stojących


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Different types of icing (ang.). Annabele Jane Cake School. [dostęp 2015-09-12].
  2. Elizabeth Raffald – The Experienced English Housekeeper (ang.). The Arden Arms. [dostęp 2015-09-12].
  3. Elizabeth Raffald: The Experienced English Housekeeper: For the Use and Ease of Ladies, Housekeepers, Cooks, .... R. Baldwin, 1786, s. 265-266.
  4. Anna Sacharczuk: Lukier w trzech odsłonach (pol.). Mistrz branży, 29.02.2016. [dostęp 2016-03-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]