Rozchodnik Morgana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozchodnik Morgana
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd skalnicowce
Rodzina gruboszowate
Rodzaj rozchodnik
Gatunek rozchodnik Morgana
Nazwa systematyczna
Sedum morganianum E.Walther
Cact. Succ. J. (Los Angeles) 10: 35 1938.[2]

Rozchodnik Morgana (Sedum morganianum E.Walther) – gatunek roślin należący do rodziny gruboszowatych. Endemit, naturalnie występuje tylko w stanie Veracruz w Meksyku. Jest uprawiany w wielu krajach świata[3].

'Buritto'

Morfologia i biologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina wiecznie zielona, sukulent o zwisających, mięsistych i przeważnie nierozgałęzionych łodygach osiągających długość do 90 cm. Są one bardzo gęsto ulistnione wyrastającymi naprzemianlegle szarozielonymi, bardzo mięsistymi, wałeczkowatymi, liśćmi. Kwiaty różowoczerwone, promieniste, gwiazdkowate, o średnicy 5-8 mm pojawiają się latem na końcach pędów. Owocem są mieszki zawierające liczne nasiona[4].

Zastosowanie i uprawa[edytuj | edytuj kod]

Jest uprawiany jako roślina pokojowa. Szczególnie nadaje się do wiszących pojemników i doniczek. Najlepszym podłożem jest ziemia do kaktusów. Wymaga słonecznego stanowiska i zawsze dodatniej temperatury. Rozmnaża się przez kawałki pędów lub liście. Należy je ukorzeniać dopiero kilka dni po oderwaniu, by miejsce cięcia przeschło[4].

Jest łatwy w uprawie, długowieczny a także odporny na choroby i szkodniki. Może rosnąć zarówno przy południowym, jak i wschodnim i zachodnim świetle. W miejscu zbyt ciemnym odcinki pędu między liśćmi wydłużają się. Podlewać należy obficie, ale rzadko[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-07-11].
  2. Sedum hispanicum L.. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2014-12-08].
  3. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2014-11-20].
  4. a b Martin Haberer: Wielki atlas roślin ogrodowych i pokojowych. Warszawa: Oficyna Wyd. Delta. ISBN 978-83-7175-623-8.
  5. Kwiaty doniczkowe. Sedum buritto. [dostęp 2014-12-08].